6 receptov na domáce repelenty proti komárom a kliešťom

  • 03.05.2018

Večerné posedenie na terase v záhrade môžu výrazne znepríjemniť komáre. Pokiaľ máte malé deti a v okolí vyššiu trávu, iste vás znepokoja aj kliešte, ktoré sú z roka na rok rozšírenejšie. Naučíme vás, ako si vyrobiť účinné domáce repelenty.

Domáce repelenty

Komáre sa údajne nezaujímajú o ľudí, ktorí sú pod stresom. A práve v tom sme ako záhradkári rizikovou skupinou. Keďže je záhrada pre nás relaxom a oddychom, stresu v záhrade sa zrejme hravo vyvarujeme. Podľa inej štúdie komáre priťahujú zapáchajúce nohy a pot, čo si tiež vie nejeden záhradkár zaobstarať behom dvoch hodín. Takže sme riziková skupina na druhú.

Čo s tým? Nuž, môžeme sa stiahnuť zo záhrad, vzdať sa večerných posedení na terase, alebo si vyrobíme domáci repelent!

Domáce repelenty proti komárom

1. Jednoduchý repelent do rozprašovača

Do 200ml alpy pridáme 20-30ks klinčekov a nakrájanú citrónovú kôru (približne z 1/4 citrónu). Necháme 48 hodín lúhovať a prelejeme do fľaštičky s rozprašovačom. Aplikujeme na pokožku, dávajte pozor, aby sa repelent nedostal do očí.

Domáci repelent proti komárom

2. Repelent z éterických olejov

Do 50ml kvalitného rastlinného oleja nakvapkáme 5 kvapiek levandule, 3 kvapky klinčekov, 5 kvapiek eukalyptu a 5 kvapiek citronely. Dobre premiešame a vtierame do pokožky.

3. Repelent z éterických olejov bez použitia rastlinného oleja

Éterické oleje (10 kvapiek čajovníka, 15 kvapiek rozmarínu, 15 kvapiek mäty, 10 kvapiek citronely alebo oleja z citrusov) nakvapkáme do fľašky s rozprašovačom. Namiesto rastlinných olejov použijeme destilovanú lekárenskú vodu a 60% alkohol v pomere 5:2 (5 dielov vody a 2 diely alkoholu). Celkový obsah zmesi bude 100ml. Zmes dôkladne premiešame a pred každým aplikovaním fľašku pretrepeme.

Komár

Čo ak ma predsa uštipol?

Pokiaľ vás počas výroby repelentu predsa nejaký nedočkavec uštipol, na uštipnuté miesta priložte pomrvený čerstvý list skorocelu. Nechajte pôsobiť aspoň 15 minút – uľaví od pocitu svrbenia a zmierni opuch.

Rýchlu úľavu privodí aj zubná pasta. Fluór v nej obsiahnutý zmierni svrbenie a vysuší pokožku v mieste, kde ju nanesiete. Ak nemáte poruke tento výdobytok modernej civilizácie, rovnako dobre poslúži aj, možno na prvý pohľad nevábne, blato.

Ak chcete nasmerovať pozornosť komárov na niekoho iného, oblečte mu tmavomodré tričko. Tmavá modrá farba totiž pôsobí na komáre ako magnet. Naopak, ak nechcete byť pre komáre zaujímaví, oblečte si niečo béžové alebo biele.

Domáce repelenty proti kliešťom

1. Základný domáci repelent proti kliešťom

Do hrnca nalejeme 1l vody, ktorú privedieme do varu. Odstavíme, pridáme sáčok sušeného rozmarínu (alebo vetvičky čerstvého) a necháme lúhovať do vychladnutia. Zmes precedíme, pridáme lyžičku vínneho octu a dobre premiešame. Prelejeme do fľaše s rozprašovačom a skladujeme na chladnom mieste.

Kliešť

2. Exotický repelent

Do 5dcl vody dáme variť olúpané citrusové plody, pokrájané na kocky. Varíme asi hodinu na miernom ohni (ak treba, dolejeme ešte vodu). Zmes precedíme, necháme vychladnúť a repelent je hotový.

3. Repelent s éterickým olejom

5dcl vody zmiešame s 20 kvapkami pepermintového oleja a premiešame.

Rada na záver

Aplikujte vždy len jeden druh repelentu (jeden proti kliešťom a jeden proti komárom), aby sa vám nestalo, že okrem komárov a kliešťov sa vám (tak príjemne navoňaným) začne vyhýbať aj okolie.

Ak ste si na tele našli kliešťa a chceli by ste si overiť, či prenáša choroby, môžete ho nechať otestovať. Viac si môžete prečítať v našom článku Otestovali sme test kliešťa.

Text: Michaela Horbanová
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie