Kúpil som jesenné hnojivo na trávnik, na ktorom je napísané, že je potrebné už teraz začať hnojiť, aby sa trávnik dobre zazimoval. Nie je to trochu skoro? Bývame pri Nitre a zima k nám prichádza až v decembri.
Pri jesennom hnojení berte do úvahy čas, kedy k vám prichádza zima. Foto: iStock
Toto je dôležité, čo píšete – čas, keď k vám prichádza zima. Jednak sa jej nástup celkovo posúva na neskôr, jednak to naozaj závisí nielen od nadmorskej výšky či geografickej polohy, ale aj od toho, či žijete na nížine, v kotline, na úpätí či na svahu.
V južnejších častiach, na nížinách a stredných polohách ešte stále môžete svojmu trávniku dopriať dostatok dusíka. Hnojte teda viaczložkovým rýchlorozpustným hnojivom s plným obsahom dusíka, a to až do polovice septembra. Minimálne dva až tri týždne bude z tejto dávky ťažiť a potom ho už môžete pripravovať na prichádzajúci koniec vegetačného obdobia. No nie skôr ako v polovici októbra.
V okolí Nitry však ešte aj teraz dostáva zelená plocha v záhrade najviac slnečného svetla a tepla v roku. Vďaka tomu rastie rýchlejšie, čo znamená, že má aj „vyšší apetít“.
Ešte koncom leta je teda hnojenie trávnika viaczložkovým rýchlorozpustným hnojivom úplne namieste. Vstrebané živiny, rýchlosť rastu – to všetko má v týchto dňoch ešte svoj „dojazd“, a hoci sa môže v septembri trocha ochladiť, trávnik nijako výrazne nespomalí. Je pravda, že hnojiť ho dlhopôsobiacimi hnojivami paušálne už nie je žiaduce.
No opačný extrém je začať ho jesenným hnojivom pripravovať už v prvej polovici septembra na zimu (ktorá zväčša aj tak nepríde, alebo je ešte vzdialená niekoľko mesiacov). Vo vašom prípade by som s jesenným hnojením počkal pokojne až do polovice októbra.
Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.
Text: Ing. Martin Čurda
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada
V apríli sme vysiali trávnik, krásne vzišiel, všetko bolo ok. V priebehu troch d…