Ako si založiť trávnik v ílovitej pôde

  • 26.10.2019

Radi by sme si sami založili trávnik, ale pôda v našej záhrade je dosť ílovitá, hutná a mazľavá. Naši záhradní realizátori tvrdia, že musíme vymeniť vrchnú vrstvu pôdy aspoň do hĺbky 40 cm, inak sa nebude dariť trávniku ani rastlinám. Keď sme si to prepočítali, vyjde nás táto operácia dosť draho.

Ruka na pokosenom trávniku

Je pravda, že v ílovitej pôde majú rastliny vrátane trávnika problém rásť. Takýto typ pôdy totiž obsahuje veľké množstvo vody a minimum vzduchu, pretože práve ten je z pôdneho profilu vytláčaný vodou. V dôsledku toho sa potom rastliny doslova dusia a následne odhnívajú.

Ak vám to vaši realizátori navrhujú, asi vedia, prečo je to potrebné. Zrejme si spravili sondu a narazili na nepriepustné podložie, ktoré vodu kumuluje v povrchovej vrstve pôdy ako vo vani. Je pritom jedno, či ide o skalné podložie alebo súvislý ílový jazyk, rastliny tu môžu mať skutočne v budúcnosti problém. Celkom rozumným kompromisom však môže byť navážka a aj to len v menšej vrstve. Stačí, ak si dáte naviezť 20 cm vrstvu ornice, čiže zaplatíte za dovoz a rozprestretie polovičného objemu zeminy, ako navrhujú vaši odborníci; navyše ušetríte na zhŕňaní a odvoze obrovského objemu zeminy, aký predstavuje vrstva 40 cm.

Mohlo by vás zaujímať: 6 rád, ako dosiahnuť dokonalý zelený koberec

Trávnik totiž najhustejšie korení v hĺbke 5 cm, do hĺbky 10 cm ide len malým percentom koreňovej sústavy, aj to len kvôli vode. Takže navážka 20 cm je preň úplne dostačujúca.

Čo sa týka rastlín, pri výsadbe budete musieť robiť väčšie jamy ako zvyčajne a vypĺňať ich záhradníckym substrátom s mykoríznymi hubami, aby rastliny prosperovali.


 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka