Ako si založiť trávnik v ílovitej pôde

  • 26.10.2019

Radi by sme si sami založili trávnik, ale pôda v našej záhrade je dosť ílovitá, hutná a mazľavá. Naši záhradní realizátori tvrdia, že musíme vymeniť vrchnú vrstvu pôdy aspoň do hĺbky 40 cm, inak sa nebude dariť trávniku ani rastlinám. Keď sme si to prepočítali, vyjde nás táto operácia dosť draho.

Ruka na pokosenom trávniku

Je pravda, že v ílovitej pôde majú rastliny vrátane trávnika problém rásť. Takýto typ pôdy totiž obsahuje veľké množstvo vody a minimum vzduchu, pretože práve ten je z pôdneho profilu vytláčaný vodou. V dôsledku toho sa potom rastliny doslova dusia a následne odhnívajú.

Ak vám to vaši realizátori navrhujú, asi vedia, prečo je to potrebné. Zrejme si spravili sondu a narazili na nepriepustné podložie, ktoré vodu kumuluje v povrchovej vrstve pôdy ako vo vani. Je pritom jedno, či ide o skalné podložie alebo súvislý ílový jazyk, rastliny tu môžu mať skutočne v budúcnosti problém. Celkom rozumným kompromisom však môže byť navážka a aj to len v menšej vrstve. Stačí, ak si dáte naviezť 20 cm vrstvu ornice, čiže zaplatíte za dovoz a rozprestretie polovičného objemu zeminy, ako navrhujú vaši odborníci; navyše ušetríte na zhŕňaní a odvoze obrovského objemu zeminy, aký predstavuje vrstva 40 cm.

Mohlo by vás zaujímať: 6 rád, ako dosiahnuť dokonalý zelený koberec

Trávnik totiž najhustejšie korení v hĺbke 5 cm, do hĺbky 10 cm ide len malým percentom koreňovej sústavy, aj to len kvôli vode. Takže navážka 20 cm je preň úplne dostačujúca.

Čo sa týka rastlín, pri výsadbe budete musieť robiť väčšie jamy ako zvyčajne a vypĺňať ich záhradníckym substrátom s mykoríznymi hubami, aby rastliny prosperovali.


 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?