Martin Čurda radí: Čím teraz hnojiť trávnik? Použiť ešte letné hnojivo, alebo už jesenné?

  • 13.09.2022

Ako je to s hnojením trávnika na jeseň? Treba ho v septembri hnojiť jesenným hnojivom? Zdá sa mi to trochu priskoro a na internete som čítal už kadečo.

Hnojivo na trávnik v dlaniach
Foto: Shutterstock

Doposiaľ dostávala zelená plocha v záhrade najviac slnečného svetla a tepla v roku. Vďaka tomu rástla rýchlejšie, čo znamená, že má aj vyšší apetít. Ešte koncom leta je teda hnojenie trávnika viaczložkovým rýchlorozpustným hnojivom úplne na mieste. Vstrebané živiny a na to naviazaná rýchlosť rastu má začiatkom jesene ešte svoj „dojazd“, a hoci sa môže trocha ochladiť, trávnik v raste nijako výrazne nespomalí.

Je pravda, že hnojiť ho paušálne dlho pôsobiacimi hnojivami už nie je úplne žiaduce. No opačný extrém je začať ho jesenným hnojivom pripravovať na zimu už v prvej polovici septembra. Poriadna zima je ešte vzdialená niekoľko mesiacov a možno vôbec nepríde.

Hnojenie trávnika
Foto: Shutterstock

Čím a ako hnojiť sa líši od oblasti, v ktorej máte záhradu

Čím a ako hnojiť, to sa v tomto období líši aj podľa toho, v akej oblasti máte záhradu. V južnejších častiach, v nížinách a stredných polohách môžete svojmu trávniku ešte stále dopriať dostatok dusíka. Hnojte teda viaczložkovým rýchlorozpustným hnojivom s plným obsahom dusíka, a to až do polovice septembra. Minimálne dva až tri týždne bude z tejto dávky ťažiť a potom ho už môžete pripravovať na prichádzajúci koniec vegetačného obdobia. Nie však skôr ako v polovici októbra.

Vo vyšších polohách či v severnejších oblastiach by už začiatkom septembra mala prísť dávka hnojiva s celkom iným pomerom prvkov. Hnojiť dlho pôsobiacimi hnojivami sa oplatí už len do konca tohto mesiaca. Kvalitné značky totiž zaručujú zásobu živín, ktorá sa uvoľňuje 8 až 12 týždňov.

Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť
Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Kvasená zelenina je chutná a podporí našu imunitu. Spoznajte 3 jednoduché spôsoby fermentácie Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik