Využite jesennú vlahu: Teraz je vhodné obdobie na zakladanie alebo dosievanie trávnika

  • 19.10.2022

Večná téma a všade je okolo nej veľa rád: starostlivosť o trávnik v polovici októbra. No ja by som rád vedel aj to, či ešte môžem dosievať poškodené miesta v trávniku. Ďakujem!

Vysievanie trávnika
Foto: Shutterstock

Druhá polovica októbra a prelom októbra a novembra je ideálny na opravy poškodených miest v trávniku. Je to aj pre väčšie množstvo zrážok. Tieto týždne sú však aj skvelou príležitosťou na zakladanie nového trávnika, či už vysievaním, alebo pokladaním trávnej mačiny.

Nový trávnik má teraz najlepšie šance sa do zimy kvalitne zakoreniť. Na jar pokračuje v raste a v prípade opravovaného trávnika už ani nebudú viditeľné opravované miesta.

Ako na opravu poškodeného trávnika?

Oprava poškodených miest je jednoduchá. Najskôr celú trávnatú plochu pokoste. Následne vyrežte a vyberte každé poškodené miesto, ideálne aj s trochou pôvodnej zeminy.

Do vzniknutých priehlbín nasypte kvalitný záhradnícky substrát, prípadne špeciálny trávnikový substrát. Miesto vyrovnajte a vysejte naň trávnu zmes určenú na regeneráciu trávnikov.

Dosievanie trávnika na jeseň
Foto: Shutterstock

Od polovice októbra hnojíme hnojivom s vyšším obsahom draslíka

Čo sa týka ďalšej starostlivosti, trávnik už koncom októbra nepotrebuje takú výdatnú zálievku. Ak teda máte zavlažovací systém, môžete ho pomaly zazimovať. Na juhozápade našej krajiny znížime závlahovú dávku o polovicu. Trávnik už nerastie tak rýchlo ako v lete a ani ho nekosíme tak nízko.

Čo je dôležité, od začiatku októbra hnojíme každé dva týždne hnojivom s vyšším obsahom draslíka a so zníženým podielom dusíka.

Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád