Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť?

  • 02.10.2022

Počula som, že prílišné hnojenie dusíkom zelenine škodí a že vraj je škodlivý aj chlór. Je to pravda? Ak áno, čím máme hnojiť zeleninu, ako sú zemiaky, uhorky a fazuľa? Ďakujem.

Hnojenie záhrady
Foto: Shutterstock

Dusík je základná živina a potrebuje ho väčšina druhov zeleniny hlavne na jar. No pozor! Dusíkaté hnojivá a kompost nie sú vhodné na zapracovávanie do pôdy pred vysievaním skorých zelenín. Týka sa to druhov, ako sú šalát hlávkový, špenát, skorý kaleráb, reďkovka, skorá karotka a mladá cibuľka. Dusík sa totiž v týchto zeleninách ukladá v škodlivej forme a navyše znižuje kvalitu úrody. V princípe teda ani tak neškodí hnojenie dusíkom zelenine ako následne nám ľuďom, ktorí túto zeleninu konzumujeme.

Čo sa týka chlóru, tam je to trochu iné. Malé množstvo chlóru rastlinám obyčajne neškodí, niektoré druhy zeleniny sú však na jeho prítomnosť citlivé, a ak je chlóru priveľa, má to negatívny vplyv na ich vývoj a rast. Okrem toho rastliny prijímajú chlór veľmi rýchlo a vo veľkých množstvách. Jeho príjem je priamo úmerný jeho obsahu v prostredí. V rastlinách je chlór ľahko pohyblivý a počas vegetačného obdobia migruje hlavne zo starších listov do koreňov. Anióny chlóru totiž rastlina neprijíma len koreňmi vo forme roztoku, ale aj listami vo forme plynov.

Nadbytok chlóru pri ovocných stromoch znižuje násadu kvetov, a tým aj úrodu plodov. Pri zemiakoch zasa nadbytok chlóru vedie k zníženej tvorbe bielkovín a sacharidov, takže zberáme malé nevyvinuté hľuzy.

K rastlinám citlivým na prehnojenie chlórom patria ovocné stromy, zemiaky, vinič, ríbezle, rajčiaky, uhorky, tekvica a cibuľa. Pri týchto druhoch preto v rámci hnojenia pridávame do pôdy draslík vo forme síranu.

Na hnojenie môžeme použiť aj viaczložkové hnojivá. Malé dávky chlóru toleruje kapusta, mrkva, chren, karfiol či zeler. Tie môžeme hnojiť draselnými hnojivami v chloridovej forme, ako je napríklad klasické a veľmi rozšírené NPK.

Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade?