Lacný a rýchlorastúci živý plot? Javor je priam ideálny
Túžba po súkromí je celkom prirodzenou vlastnosťou človeka. Nezáleží na tom, či máme svojich susedov radi, pomáhame si a čulo spolu komunikujeme alebo naopak, nemôžeme tých vedľa ani cítiť. Plot vymedzuje náš priestor, naše panstvo, vďaka ktorému sa cítime ako hradní páni. O to krajšiemu lénu „vládneme“, keď je vymedzené zeleným, čiže živým plotom.
Javor prežije aj tuhé mrazy a okrem piesčitej zvládne všetky typy pôdy. Neprekáža mu znečistené ovzdušie, plný úpek či hlboký tieň. Aj napriek všetkej nepriazni osudu dokáže vytvoriť živý plot, ktorý vám zaručí súkromie.
Javor poľný okrem toho výborne znáša rez, takže sa skvele hodí do živého plota. Naše suché a mrazivé zimy znáša práve preto, že ide o domáci druh. Samostatne stojace stromy dosahujú v dospelosti výšku asi 12 metrov a zväčša majú podobu veľkého kra. Ak ho však zasadíme do živého plota, jeho výšku môžeme rezom veľmi ľahko regulovať.
Práve vďaka pravidelnému rezu dokážeme už o štyri roky dopestovať husto zalistenú živú stenu, ktorá sa na jeseň sfarbuje do sýtej žltej farby. Okrem príjemného výzoru, ktorý podčiarkuje idylickú vidiecku atmosféru, má aj jednu veľmi praktickú vlastnosť. Vďaka pružným výhonkom odoláva silnému vetru, čo oceníme v prípade, že máme pozemok v otvorenej krajine.
Živý plot z javora je však veľmi vhodný aj do mesta, kde ním môžeme oddeliť svoj pozemok od rušnej komunikácie. Javor znečistené ovzdušie znáša dobre a my získame filter, ktorý zachytí väčšinu exhalátov a prachu. Každý rok po opade listov a narašení nových sa tento filter obnoví.
Ako sadiť živý plot
Najlepšie sa javoru darí v hlinitej stredne ťažkej pôde. Ak je pôda skutočne neúrodná či ťažká, ílovitá alebo naopak, príliš piesčitá, vykopeme rigol hlboký asi pol metra, naplníme ho bežným záhradným substrátom, ktorý zmiešame so zeminou a kompostovaným lístím. Do pripraveného rigolu sadíme mladé rastliny.
Dobrou správou je, že sadenice javora sú naozaj lacné. Ich nízka cena nie je výsledkom nekvality či podhodnotenia. Javor jednoducho rýchlo rastie a vyžaduje len minimálnu starostlivosť. Na živý plot ho ani nebudeme potrebovať veľa. Stačia dve, maximálne tri sadenice na meter štvorcový, ak chceme vypestovať živý plot vysoký do dvoch metrov a široký cez jeden meter. Ak plánujeme živý plot vysoký tri až štyri metre, sadíme tri až štyri sadenice na meter a šírku živého plota pri báze udržiavame na 1,5 m. Rezať môžeme kedykoľvek počas sezóny, mimo jarné obdobie. Vtedy totiž môžeme javor zbytočne vysiľovať stratou miazgy.
Ďalšia starostlivosť
Hoci javor znáša chudobné pôdy a bude rásť aj bez našej starostlivosti, rýchlosť jeho rastu a teda aj hustotu živého plota môžeme priaznivo ovplyvniť minimálnou starostlivosťou. Základom je pravidelný rez, vďaka ktorému javor nevykvitne a bude vyháňať stále nové a čerstvé prírastky. Keďže rezom zelenú hmotu odoberáme, treba ju aj priebežne dopĺňať. Preto vždy na začiatku roka doprajeme javorom štartovaciu dávku dusíkatého hnojiva bez vápnika. V ďalších mesiacoch dreviny kontrolujeme, pretože rozvíjajúce sa listy sú lákavou pochúťkou pre vošky. Preventívne môžeme proti nim použiť lepové pásy na kmene.
Na začiatku leta spravíme tvarovací rez a v prípade suchých slnečných dní živý plot zalievame. Dva mesiace pred prvými mrazmi doprajeme stromom hnojivo s vyšším obsahom draslíka a so zníženým podielom dusíka, podobne ako trávniku.
Vhodné druhy a odrody
Okrem javora poľného je výbornou voľbou na živý plot aj javor amurský, dlaňovitolistý, tatársky a javor ginnala. Skvelá je odroda carnival, ktorá je charakteristická nevšednými bielo-melírovanými listami. Neznáša však priamy úpek, preto je vhodná na pritienené stanovište.
Odborník radí:
Odrody javora s panašovanými listami svojím pestrým vzhľadom skrášlia tienisté stanovište. Na priamom slnku trpia a zasychajú im konce listov.
Text: Martin Čurda, foto: archív
Zdroj: časopis Záhrada
Prosím aké máte skúsenosti so sadením a strihaní živého plotu z hrabu. Sadli sm…