Zádušník v trávniku. Čo s ním?

  • 16.12.2018

Záhradu máme v intraviláne obce cca 30 km od Košíc. Trávu v trávniku nám dusí rastlina s okrúhlymi listami a popínavými stonkami, ktorá sa plazí akoby pod povrchom trávnika. Ako sa jej zbaviť?
Cecília Š., Malá Lodina

Zádušník v trávniku. Čo s ním?

Ide o trvácu bylinu s plazivými výhonkami zádušník brečtanový (Glechoma hederacea). Výhonky dorastajú do dĺžky aj 1 m a výšky 20 cm. Zakoreňujú sa veľmi ľahko, z uzlov medzi stonkou a listom. Typické sú okrúhle, srdcovito-obličkovité, na okraji vrúbkované tmavozelené drobné lístky. Kvety sa vyskytujú na jar a sú fialovomodré pyskovité. Rastlina intenzívne vonia.

Darí sa jej na tienistom a na vlhkejšom stanovišti. Vyskytuje sa v trávnikoch, ale aj na iných kultúrnych plochách. Mladé lístky sa používajú ako korenina, prísada do jarných šalátov a zeleninových jedál, na prípravu liečivého čaju a záparu, napríklad pri nechutenstve či kašli. Výhonky je možné použiť pri aranžovaní do bylinkových kytičiek. Z trávnika zádušník odstránime ľahko, mechanicky vytrhnutím. Postup treba trpezlivo viackrát opakovať, najlepšie pred kvitnutím. Chemicky nie je potrebné zasahovať.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

V poradni odpovedajú: Ing. Hana Szabóová, Ing. Monika Králová
Foto: archív
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie