Zádušník v trávniku. Čo s ním?

  • 16.12.2018

Záhradu máme v intraviláne obce cca 30 km od Košíc. Trávu v trávniku nám dusí rastlina s okrúhlymi listami a popínavými stonkami, ktorá sa plazí akoby pod povrchom trávnika. Ako sa jej zbaviť?
Cecília Š., Malá Lodina

Zádušník v trávniku. Čo s ním?

Ide o trvácu bylinu s plazivými výhonkami zádušník brečtanový (Glechoma hederacea). Výhonky dorastajú do dĺžky aj 1 m a výšky 20 cm. Zakoreňujú sa veľmi ľahko, z uzlov medzi stonkou a listom. Typické sú okrúhle, srdcovito-obličkovité, na okraji vrúbkované tmavozelené drobné lístky. Kvety sa vyskytujú na jar a sú fialovomodré pyskovité. Rastlina intenzívne vonia.

Darí sa jej na tienistom a na vlhkejšom stanovišti. Vyskytuje sa v trávnikoch, ale aj na iných kultúrnych plochách. Mladé lístky sa používajú ako korenina, prísada do jarných šalátov a zeleninových jedál, na prípravu liečivého čaju a záparu, napríklad pri nechutenstve či kašli. Výhonky je možné použiť pri aranžovaní do bylinkových kytičiek. Z trávnika zádušník odstránime ľahko, mechanicky vytrhnutím. Postup treba trpezlivo viackrát opakovať, najlepšie pred kvitnutím. Chemicky nie je potrebné zasahovať.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

V poradni odpovedajú: Ing. Hana Szabóová, Ing. Monika Králová
Foto: archív
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky