Lunárny kalendár pre záhradkárov - január 2020

  • 31.12.2019

Január je mesiacom predsavzatí a nových začiatkov. Prejdite sa po záhrade a pripravte sa na novú sezónu v súlade s lunárnym kalendárom.

Zamrznuté červené plody

01. – 02.01.2020 (dni listov)

Ak ustúpi mráz, zalejeme na jeseň vysadené rastliny. Izbovým rastlinám rosíme listy. Priebežne kontrolujeme stav uskladnenej zeleniny a ovocia.

03. – 04.01.2020 (dni plodov)

Skontrolujeme zásoby osiva, ktoré máme uskladnené pre novú sezónu. Dbáme na ich správne uskladnenie. Treba ich skladovať v chladnej a tmavej miestnosti so stálou teplotou.

05. – 07.01.2020 (dni koreňov)

Rastlinám zimujúcim vonku v nádobách pridáme ďalšiu izolačnú vrstvu. Nádoby obalíme vrecovinou, bublinkovou fóliou, alebo kartónom. Rastliny tiež zalejeme, aby počas zimy nevyschli. Počas slnečných dní vyvetráme pivnicu. Nasypeme vtáčikom do kŕmidla a dolejeme im vodu.

08. – 09.01.2020 (dni kvetov)


Pravidelne vetráme pivnicu. Vzácnejšie a citlivejšie skalničky chránime pred vlhkom strieškou z plastu, alebo kvetináčom obráteným hore dnom.

10. – 11.01.2020 (dni listov)

Pri holomrazoch chránime prezimujúci šalát, špenát a valeriánu netkanou textíliou, alebo nástielkou z čečiny. Zalievame izbové rastliny – teraz vodu efektívne využijú.

12. – 13.01.2020 (dni plodov)

Plánujeme nové výsadbové kombinácie. Kmene stromov čistíme od starej kôry a natierame ich vápnom. Mladé stromčeky chránime pred ohryzením zverou – obalíme ich pletivom, alebo tieniacou textíliou.

14. – 15.01.2020 (dni koreňov)

Vysaďme si do hlbšieho kvetináča koreň zeleru a petržlenu – dopestujeme si tak čerstvú vňať. Pokiaľ nemrzne, zbierame kel zo záhona. Zbieraný počas mrazov by mohol po prenesení do tepla začať hniť.

16. – 17.01.2020 (dni kvetov)

Ak nemrzne, môžeme sa pustiť do rezu jadrovín a viniča. Vysievame muškáty, petúnky, drchničky. Ak je záhrada bez snehu a nemrzne, zalejeme ruže.

18. – 19.01.2020 (dni listov)

Skontrolujeme uviazanie okrasných tráv. Ak je priaznivé počasie, prehádžeme kompost, môžeme ho tiež doplniť vhodným bioodpadom. Opravujeme a brúsime náradie.

20. – 22.01.2020 (dni plodov)

Skontrolujeme lepové pásy na ovocných stromoch. Zo stromov zbierame mumifikované plody – predídeme tak nákaze. Ak to počasie umožňuje, môžeme rýľovať záhony, ktoré sme na jeseň porýľovať nestihli. Prikrmujeme vtáctvo.

23. – 24.01.2020 (dni koreňov)

Ak to počasie dovoľuje, kopeme jamy na jarnú výsadbu ovocných a okrasných drevín. Okrasné dreviny, ktoré nemajú nahodené púčiky, presvetľujeme. Odrezávame najmä staré konáre.

25. – 26.01.2020 (dni kvetov)

Vysievame surfínie, petúnie, ale aj zeler. Výsevné nádoby vopred dobre umyjeme a vydezinfikujeme. Skontrolujeme uskladnené cibule a hľuzy kvetín.

27. – 29.01.2020 (dni listov)

Vysievame žeruchu – v tomto období je to ideálny zdroj vitamínov. Polievame a rosíme kvitnúce izbové rastliny. V teplejších dňoch zbierame ružičkový kel.

30. – 31.01.2020 (dni plodov)

Skontrolujeme uskladnené ovocie a zeleninu, poškodené plody vyhodíme. Vyvetráme pivnicu, skontrolujeme skleník a parenisko.

Text: redakcia
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli