Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2022

  • 31.01.2022

V minulosti bol práve február posledným mesiacom roka. Považoval sa za najnešťastnejší v roku a traduje sa, že práve preto je najkratší. Pre záhradkárov je však február výnimočný, pretože sa naplno rozbiehajú výsevy ich budúcej úrody a s nimi prichádza prvý závan jari.

Čemerica

01. – 02.02.2022 (dni kvetov)

Skontrolujeme kvetinové cibule, hľuzy, choré vyhodíme. Polejeme vždyzelené listnáče, ihličnany, ale aj rastliny vysadené v nádobách. Opatrne polejeme aj kvitnúce izbovky. Skontrolujeme prezimované muškáty, prenesieme ich na svetlé miesto. Odstránime im suché a odumreté výhonky.

03. – 04.02.2022 (dni listov)

Nahusto vysievame do debničky šalát a rukolu na zber listov. Na parapete rýchlime trsy pažítky, mladú cibuľku zo starých cibúľ. Majitelia vykurovaných skleníkov môžu začať s výsevom kalerábu, šalátu a karfiolu na rýchlenie. Na klíčenie im treba zabezpečiť stálu teplotu nad 18 stupňov Celzia a zrejme budú potrebovať aj viac svetla, čo zabezpečíme prisvecovaním. Vyčistíme jazierko, polejeme vždyzelené listnaté kry, ihličnany a rastliny vysadené vonku v nádobách.

05. – 06.02.2022 (dni plodov)

Pravidelne kontrolujeme skladované ovocie – jablká, hrušky. Z kmeňov stromov odstránime mach a lišajníky, z korún odstránime mumifikované plody. Kmene chránime vápenným náterom, alebo krytom pred výkyvmi teplôt cez deň a v noci. Majitelia skleníkov vysievajú do zakoreňovačov prvú papriku, rajčiny a baklažány. Vysievame tiež semienka chilli papričiek. V teplejších oblastiach ysievame skoré odrody hrachu a špenátu – klíčiace rastliny znesú aj -4 °C. Z koreňovej zeleniny môžeme vysievať mrkvu a petržlen, z olejnín mak.

07. – 09.02.2022 (dni koreňov)

Polejeme vždyzelené listnáče, ihličnany, aj vysadené v nádobách. Do debničky vysievame zeler na predpestovanie priesad. Skypríme záhon s ozimným cesnakom a cibuľou. Dôkladne vyhrabeme lístie spod krov, stromov a z trávnika. Nakličujeme stredne veľké hľuzy zemiakov na skorý zber koncom mája, a to v debničke v jednej vrstve pri teplote 12 – 14 °C na svetle, aby boli klíčky pevné a vyfarbené.

10. – 12.02.2022 (dni kvetov)

Skontrolujeme skalničky. Uvoľnené jemne zatlačíme do pôdy, podobne upravíme aj kamene v skalke a šľapáky v trávniku. Ak je teplo, nadvihneme cez deň čečinu či textíliu zo záhonov, aby rastliny nezačali predčasne rásť. Režeme a tvarujeme okrasné dreviny, vinič. Skrátime výhony muškátov, fuksií, vymeníme vrchnú časť zeminy v nádobách. Kvitnúce azalky a kamélie opatrne prihnojíme hnojivom na podporu kvitnutia. Vysievame pomaly klíčiace letničky a trvalky do debničiek. Výsevy nezabudneme označiť menovkou a dátumom výsevu.

13. – 14.02.2022 (dni listov)

Altánok a záhradné sedenie pripravujeme na novú sezónu. Polejeme rýchlené jarné cibuľoviny (tulipány, narcisy, snežienky, modrice). Mladým stromčekom vysadeným na jeseň tvarujeme korunku podľa typu odporúčaného pre pestovaný druh, odrodu.

15. – 16.02.2022 (dni plodov)

Pozorne prezrieme koruny stromov a odstránime suché, mumifikované plody. Tie sú zdrojom nákazy hubovými chorobami, preto by na stromoch nemali ostávať. Robíme presvetľovací a zmladzovací rez ovocných drevín. V dňoch bez mrazu režeme vinič. Prevzdušníme kompost. Ak to počasie dovoľuje, môžeme vysievať skoré odrody hrachu a špenátu. Počas oteplenia cez deň vetráme pivnicu a skladové priestory.

17. – 19.02.2022 (dni koreňov)

Ak počasie dovolí, rozvážame hnoj, kompost, štiepku na záhony, k ovocným stromom. Počas sezóny nebudeme mať čas na opravu náradia, urobme to preto teraz. Preberieme skladovanú zeleninu. Ak nie je zamrznutá pôda, kopeme jamy na jarnú výsadbu stromov. Presádzame staršie a rozrastené izbové kvetiny. Ak nemrzne, presádzame trvalky.

20. – 21.02.2022 (dni kvetov)

Ak je odmäk, teplo, nadvihneme cez deň kryt – čečinu, textíliu – zo záhonov, aby rastliny nezačali predčasne vegetáciu. Ak je naopak sneh, prihrnieme ho k ružiam, na trvalkové a budúce zeleninové záhony. Sneh izoluje a neskôr sa stane zdrojom vlahy. Vysievame pomaly klíčiace letničky a trvalky. Kvitnúce izbové rastliny opatrne polievame, prihnojujeme hnojivom na podporu kvitnutia a jemne rosíme listy. Ak to počasie dovolí, odrežeme suché, polámané a choré výhonky ruží, trvaliek i prezimujúcich byliniek.

22. – 23.02.2022 (dni listov)

V dňoch bez mrazu polejeme vždyzelené dreviny a ihličnany. Vyčistíme záhradné jazierko, skontrolujeme nádoby na vodu, bazén. Zalejeme izbové rastliny. Do debničiek vysievame šalát a rukolu na zber listov. Vyhrabeme a prevzdušníme trávnik, odstránime mačinu. Tvarujeme korunky mladým stromčekom vysadeným na jeseň. Rozvezieme kompost a hnoj na záhony, k ovocným stromom a kríkom.

24. – 25.02.2022 (dni plodov)

Ak počasie dovolí, môžeme vysievať skoré odrody hrachu a špenátu, z koreňovej zeleniny môžeme vysievať mrkvu a reďkovku. Prehodíme kompost, aby sa prevzdušnil a zrýchlil sa rozklad. Z kmeňov stromov odstraňujeme mach a lišajníky, kmene natierame vápenným mliekom. Nezabúdame na pravidelnú kontrolu skladovaného ovocia. Do debničiek vysievame papriku a rajčiny. Presvetľujeme a zmladzujeme ovocné stromy a kry.

26. – 27.02.2022 (deň koreňov)

Vysievame pór a zeler na predpestovanie priesad. Do skleníka alebo teplého pareniska vysievame reďkovku. Polievame vždyzelené listnáče, ihličnany a rastliny v nádobách. Naplánujeme nové rozmiestnenie záhonov a chodníkov.

28.02.2022 (deň kvetov)

Polejeme rýchlené jarné cibuľoviny. Postupne odstraňujeme nástielku zo záhonov. Druhy citlivejšie na chlad necháme ešte zakryté. Odstránime suché a polámané časti rastlín.

Text: redakcia
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín? 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby?