Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2021

  • 01.02.2021

V minulosti bol práve február posledným mesiacom roka. Považoval sa za najnešťastnejší v roku a traduje sa, že práve preto je najkratší. Pre záhradkárov je však február výnimočný, pretože sa naplno rozbiehajú výsevy ich budúcej úrody a s nimi prichádza prvý závan jari.

Zamrznutá deka záhradné nožnice, červený hrnček v záhrade

01.02.2021 (deň koreňov)

Preberieme skladovanú koreňovú zeleninu, poškodené korene mechanicky spracujeme. Ak nie je zamrznutá pôda, vykopeme jamy na výsadbu a presadenie okrasných a ovocných drevín. Drevený popol z piecky môžeme rozhodiť na záhony alebo do kompostu. Skypríme záhon s ozimným cesnakom, cibuľou a šalátom.

02. – 03.02.2021 (dni kvetov)

Vysievame pomaly klíčiace letničky a trvalky do debničiek. Výsevy nezabudneme označiť menovkou a dátumom výsevu. Zo zimujúcich rastlín odstraňujeme suché časti a mierne ich zalejeme. Skontrolujeme kvetinové cibule, hľuzy, choré vyhodíme. Polejeme vždyzelené listnáče, ihličnany, ale aj rastliny vysadené v nádobách. Opatrne polejeme aj kvitnúce izbovky.

04. – 05.02.2021 (dni listov)

Nahusto vysievame do debničky šalát a rukolu na zber listov. Na parapete rýchlime trsy pažítky, mladú cibuľku zo starých cibúľ. Majitelia vykurovaných skleníkov môžu začať s výsevom kalerábu, šalátu a karfiolu na rýchlenie. Na klíčenie im treba zabezpečiť stálu teplotu nad 18 stupňov Celzia a zrejme budú potrebovať aj viac svetla, čo zabezpečíme prisvecovaním.

06. – 07.02.2021 (dni plodov)

Pravidelne kontrolujeme skladované ovocie – jablká, hrušky. Z kmeňov stromov odstránime mach a lišajníky, z korún odstránime mumifikované plody. Kmene chránime vápenným náterom, alebo krytom pred výkyvmi teplôt cez deň a v noci. Majitelia skleníkov vysievajú do zakoreňovačov prvú papriku, rajčiny a baklažány. Vysievame tiež semienka chilli papričiek.

08. – 10.02.2021 (dni koreňov)

Polejeme vždyzelené listnáče, ihličnany, aj vysadené v nádobách. Do debničky vysievame zeler na predpestovanie priesad. Skypríme záhon s ozimným cesnakom a cibuľou. Dôkladne vyhrabeme lístie spod krov, stromov a z trávnika.

11. – 12.02.2021 (dni kvetov)

Skontrolujeme skalničky. Uvoľnené jemne zatlačíme do pôdy, podobne upravíme aj kamene v skalke a šľapáky v trávniku. Ak je teplo, nadvihneme cez deň čečinu či textíliu zo záhonov, aby rastliny nezačali predčasne rásť. Režeme a tvarujeme okrasné dreviny, vinič. Skrátime výhony muškátov, fuksií, vymeníme vrchnú časť zeminy v nádobách. Kvitnúce azalky a kamélie opatrne prihnojíme hnojivom na podporu kvitnutia.

13. – 14.02.2021 (dni listov)

Altánok a záhradné sedenie pripravujeme na novú sezónu. Polejeme rýchlené jarné cibuľoviny (tulipány, narcisy, snežienky, modrice). Mladým stromčekom vysadeným na jeseň tvarujeme korunku podľa typu odporúčaného pre pestovaný druh, odrodu.

15. – 17.02.2021 (dni plodov)

Pozorne prezrieme koruny stromov a odstránime suché, mumifikované plody. Tie sú zdrojom nákazy hubovými chorobami, preto by na stromoch nemali ostávať. Robíme presvetľovací a zmladzovací rez ovocných drevín. V dňoch bez mrazu režeme vinič. Prevzdušníme kompost. Ak to počasie dovoľuje, môžeme vysievať skoré odrody hrachu a špenátu. Počas oteplenia cez deň vetráme pivnicu a skladové priestory.

18. – 19.02.2021 (dni koreňov)

Ak počasie dovolí, rozvážame hnoj, kompost, štiepku na záhony, k ovocným stromom. Počas sezóny nebudeme mať čas na opravu náradia, urobme to preto teraz. Preberieme skladovanú zeleninu. Ak nie je zamrznutá pôda, kopeme jamy na jarnú výsadbu stromov.

20. – 22.02.2021 (dni kvetov)

Ak je odmäk, teplo, nadvihneme cez deň kryt – čečinu, textíliu – zo záhonov, aby rastliny nezačali predčasne vegetáciu. Ak je naopak sneh, prihrnieme ho k ružiam, na trvalkové a budúce zeleninové záhony. Sneh izoluje a neskôr sa stane zdrojom vlahy. Vysievame pomaly klíčiace letničky a trvalky.

23. – 24.02.2021 (dni listov)

V dňoch bez mrazu polejeme vždyzelené dreviny a ihličnany. Vyčistíme záhradné jazierko, skontrolujeme nádoby na vodu, bazén. Zalejeme izbové rastliny. Do debničiek vysievame šalát a rukolu na zber listov.

25. – 26.02.2021 (dni plodov)

Ak počasie dovolí, môžeme vysievať skoré odrody hrachu a špenátu, z koreňovej zeleniny môžeme vysievať mrkvu a reďkovku. Prehodíme kompost, aby sa prevzdušnil a zrýchlil sa rozklad. Z kmeňov stromov odstraňujeme mach a lišajníky, kmene natierame vápenným mliekom. Nezabúdame na pravidelnú kontrolu skladovaného ovocia. Do debničiek vysievame papriku a rajčiny.

27. – 28.02.2021 (deň koreňov)

Vysievame pór a zeler na predpestovanie priesad. Do skleníka alebo teplého pareniska vysievame reďkovku. Polievame vždyzelené listnáče, ihličnany a rastliny v nádobách.

Text: redakcia
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku