Lunárny kalendár pre záhradkárov - január 2021

  • 30.12.2020

Január je mesiacom predsavzatí a nových začiatkov. Prejdite sa po záhrade a pripravte sa na novú sezónu v súlade s lunárnym kalendárom.

Zamrznuté červené plody

01. – 03.01.2021 (dni plodov)

Skontrolujeme zásoby osiva, ktoré máme uskladnené pre novú sezónu. Dbáme na ich správne uskladnenie. Treba ich skladovať v chladnej a tmavej miestnosti so stálou teplotou. Skontrolujeme aj uskladnené ovocie a zeleninu. Ak sme tak ešte neurobili, natrieme kmene stromov vápenným mliekom.

04. – 05.01.2021 (dni koreňov)

Rastlinám zimujúcim vonku v nádobách pridáme ďalšiu izolačnú vrstvu. Nádoby obalíme vrecovinou, bublinkovou fóliou, alebo kartónom. Rastliny tiež zalejeme, aby počas zimy nevyschli. Počas slnečných dní vyvetráme pivnicu. Nasypeme vtáčikom do kŕmidla a dolejeme im vodu.

06. – 07.01.2021 (dni kvetov)

Presvetlíme kry kvitnúce v lete a na jeseň. Ak je sneh, postriasame ho z ihličnatých a listnatých rastlín, sneh môžeme prihrnúť k ich koreňom – bude zdrojom vlahy. Vzácnejšie a citlivejšie skalničky chránime pred vlhkom strieškou z plastu, alebo kvetináčom obráteným hore dnom.

08. – 09.01.2021 (dni listov)

Pri holomrazoch chránime prezimujúci šalát, špenát a valeriánu netkanou textíliou, alebo nástielkou z čečiny. Z dňoch bez mrazu zavlažíme vždyzelené listnáče, ihličnany a rastliny vysadené v nádobách.

10. – 11.01.2021 (dni plodov)

Plánujeme nové výsadbové kombinácie. Kmene stromov čistíme od starej kôry a natierame ich vápnom. Mladé stromčeky chránime pred ohryzením zverou – obalíme ich pletivom. Môžeme sa pustiť do zmladzovacieho rezu živých plotov a opadavých listnatých krov.

12. – 13.01.2021 (dni koreňov)

Vysaďme si do hlbšieho kvetináča koreň zeleru a petržlenu – dopestujeme si tak čerstvú vňať. Pokiaľ nemrzne, zbierame kel zo záhona. Zbieraný počas mrazov by mohol po prenesení do tepla začať hniť. Pripravujeme priestor na založenie nového kompostu.

14. – 15.01.2021 (dni kvetov)

Ak nemrzne, môžeme sa pustiť do rezu jadrovín a viniča. Vysievame muškáty, petúnky, drchničky. Ak je záhrada bez snehu a nemrzne, zalejeme ruže.

16. – 18.01.2021 (dni listov)

Skontrolujeme uviazanie okrasných tráv. Ak je priaznivé počasie, prehádžeme kompost, môžeme ho tiež doplniť vhodným bioodpadom. Opravujeme a brúsime náradie. Zavlažíme stromy vysadené na jeseň, rosíme izbové rastliny.

19. – 20.01.2021 (dni plodov)

Skontrolujeme lepové pásy na ovocných stromoch. Zo stromov zbierame mumifikované plody – predídeme tak nákaze. Ak to počasie umožňuje, môžeme rýľovať záhony, ktoré sme na jeseň porýľovať nestihli. Prikrmujeme vtáctvo. Odoberáme odrezky z drobného ovocia, pripravujeme vrúble.

21. – 23.01.2021 (dni koreňov)

Ak to počasie dovoľuje, kopeme jamy na jarnú výsadbu ovocných a okrasných drevín. Poprehadzujeme a prevzdušníme kompost. Do vykurovaného skleníka môžeme vysievať reďkovku, karotku a sadzačku na rýchlenie. Môžeme začať s výsevom zeleru.

24. – 25.01.2021 (dni kvetov)

Vysievame surfínie a petúnie. Výsevné nádoby vopred dobre umyjeme a vydezinfikujeme. Skontrolujeme uskladnené cibule a hľuzy kvetín.

26. – 28.01.2021 (dni listov)

Vysievame žeruchu – v tomto období je to ideálny zdroj vitamínov. Polievame a rosíme kvitnúce izbové rastliny. V teplejších dňoch zbierame ružičkový kel. Skontrolujeme izbové rastliny – všímame si napadnutie škodcami, prípadne či netrpia chorobami.

29. – 30.01.2021 (dni plodov)

Skontrolujeme uskladnené ovocie a zeleninu, poškodené plody vyhodíme. Vyvetráme pivnicu, skontrolujeme skleník a parenisko. Presvetľujeme ovocné stromy a vinič.

31.01.2021 (deň koreňov)

Skontrolujeme uskladnené ovocie a zeleninu, poškodené plody vyhodíme. Vyvetráme pivnicu, skontrolujeme skleník a parenisko.

 

 

Text: redakcia
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku