Lunárny kalendár pre záhradkárov - január 2022

  • 01.01.2022

Január je mesiacom predsavzatí a nových začiatkov. Prejdite sa po záhrade a pripravte sa na novú sezónu v súlade s lunárnym kalendárom.

Zamrznuté červené plody

01.01.2022 (deň plodov)

Skontrolujeme zásoby osiva, ktoré máme uskladnené pre novú sezónu. Dbáme na ich správne uskladnenie. Treba ich skladovať v chladnej a tmavej miestnosti so stálou teplotou. Skontrolujeme aj uskladnené ovocie a zeleninu. Ak sme tak ešte neurobili, natrieme kmene stromov vápenným mliekom. Ak je priaznivé počasie a nemrzne, môžeme začať s presvetľovacím rezom ovocných a okrasných drevín.

02. – 03.01.2022 (dni koreňov)

Rastlinám zimujúcim vonku v nádobách pridáme ďalšiu izolačnú vrstvu. Nádoby obalíme vrecovinou, bublinkovou fóliou, alebo kartónom. Rastliny tiež zalejeme, aby počas zimy nevyschli. Počas slnečných dní vyvetráme pivnicu. Nasypeme vtáčikom do kŕmidla a dolejeme im vodu.

04. – 06.01.2022 (dni kvetov)

Presvetlíme kry kvitnúce v lete a na jeseň. Ak je sneh, postriasame ho z ihličnatých a listnatých rastlín, sneh môžeme prihrnúť k ich koreňom – bude zdrojom vlahy. Vzácnejšie a citlivejšie skalničky chránime pred vlhkom strieškou z plastu, alebo kvetináčom obráteným hore dnom. Skontrolujeme izbové rastliny, v prípade napadnutia škodcami ihneď zasiahneme.

07. – 08.01.2022 (dni listov)

Pri holomrazoch chránime prezimujúci šalát, špenát a valeriánu netkanou textíliou, alebo nástielkou z čečiny. Z dňoch bez mrazu zavlažíme vždyzelené listnáče, ihličnany a rastliny vysadené v nádobách. Ak je suché počasie, zavlažíme na jeseň vysadené dreviny. Izbové rastliny rosíme na listy, väčšinou im lepšie vyhovuje vzdušná vlhkosť, ako premokrený substrát.

09. – 10.01.2022 (dni plodov)

Plánujeme nové výsadbové kombinácie. Kmene stromov čistíme od starej kôry a natierame ich vápnom. Mladé stromčeky chránime pred ohryzením zverou – obalíme ich pletivom. Môžeme sa pustiť do zmladzovacieho rezu živých plotov a opadavých listnatých krov. Oberieme všetky mumifikované plody zabudnuté na stromoch.

11. – 13.01.2022 (dni koreňov)

Vysaďme si do hlbšieho kvetináča koreň zeleru a petržlenu – dopestujeme si tak čerstvú vňať. Pokiaľ nemrzne, zbierame kel zo záhona. Zbieraný počas mrazov by mohol po prenesení do tepla začať hniť. Pripravujeme priestor na založenie nového kompostu. Skontrolujeme a preberieme skladovanú zeleninu. V slnečných dňoch bez mrazu vetráme skladové priestory.

14. – 15.01.2022 (dni kvetov)

Ak nemrzne, môžeme sa pustiť do rezu jadrovín a viniča. Vysievame muškáty, petúnky, drchničky. Ak je záhrada bez snehu a nemrzne, zalejeme ruže. Odstraňujeme suché a odkvitnuté kvety na izbových rastlinách, skontrolujeme prikrývku dvojročných kvetín na záhonoch.

16. – 18.01.2022 (dni listov)

Skontrolujeme uviazanie okrasných tráv. Ak je priaznivé počasie, prehádžeme kompost, môžeme ho tiež doplniť vhodným bioodpadom. Opravujeme a brúsime náradie. Zavlažíme stromy vysadené na jeseň, rosíme izbové rastliny. Rozhodíme kompost a maštaľný hnoj na voľné záhony i pod stromy.

19. – 20.01.2022 (dni plodov)

Skontrolujeme lepové pásy na ovocných stromoch. Zo stromov zbierame mumifikované plody – predídeme tak nákaze. Ak to počasie umožňuje, môžeme rýľovať záhony, ktoré sme na jeseň porýľovať nestihli. Prikrmujeme vtáctvo. Odoberáme odrezky z drobného ovocia, pripravujeme vrúble. Skontrolujeme uskladnenú úrodu.

21. – 22.01.2022 (dni koreňov)

Ak to počasie dovoľuje, kopeme jamy na jarnú výsadbu ovocných a okrasných drevín. Poprehadzujeme a prevzdušníme kompost. Do vykurovaného skleníka môžeme vysievať reďkovku, karotku a sadzačku na rýchlenie. Môžeme začať s výsevom zeleru.

23. – 25.01.2022 (dni kvetov)

Vysievame surfínie a petúnie. Výsevné nádoby vopred dobre umyjeme a vydezinfikujeme. Skontrolujeme uskladnené cibule a hľuzy kvetín. Presvetľujeme okrasné dreviny kvitnúce v lete. Nezabudneme orezať suché a dávno odkvitnuté súkvetia.

26. – 27.01.2022 (dni listov)

Vysievame žeruchu – v tomto období je to ideálny zdroj vitamínov. Polievame a rosíme kvitnúce izbové rastliny. V teplejších dňoch zbierame ružičkový kel. Skontrolujeme izbové rastliny – všímame si napadnutie škodcami, prípadne či netrpia chorobami. Zavlažíme vždyzelené listnáče a ihličnany, ako aj prezimujúce kvetiny vysadené v nádobách.

28. – 29.01.2022 (dni plodov)

Skontrolujeme uskladnené ovocie a zeleninu, poškodené plody vyhodíme. Vyvetráme pivnicu, skontrolujeme skleník a parenisko. Presvetľujeme ovocné stromy a režeme vinič. Optimálna teplota na rez je okolo 5 stupňov Celzia. Rešpektujeme pri tom individuálne potreby odrody.

30. – 31.01.2022(dni koreňov)

Skontrolujeme uskladnené ovocie a zeleninu, poškodené plody vyhodíme. Vyvetráme pivnicu, skontrolujeme skleník a parenisko. Odstránime mach a lišajníky z kôry stromov, na zachytávanie podložíme kartón alebo textíliu. Škrabku či nôž používame opatrne, aby sme nepoškodili kôru.

 

 

Text: redakcia
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov