Martin Čurda radí: Ako predchádzať invázii slizniakov?

  • 19.06.2021

Máme staršiu záhradu s klasickým vidieckym kvitnúcim trávnikom a radi tam s rodinou trávime čas. No zeleninové hriadky sú jedna veľká katastrofa. Všetku úrodu nám vždy zožerú slizniaky, slimáky bez domčeka, a nevieme, čo proti nim skutočne funguje. Vyskúšali sme už aj pivové pasce, ale nemám pocit, že by to nejako pomohlo. 

Slizniaky na šaláte

Úplne chápem vašu frustráciu. Bojom so slizniakmi som si prešiel aj sám a musím vám dať za pravdu – je to nekonečný boj.

Najlepšou obranou je prevencia

Slizniaky sú pre úžitkovú záhradu doslova pohromou. Likvidujú tie najchutnejšie a najmladšie zeleniny, jahody, ale aj mnohé kvety. No zistil som jednu vec – ako všade, aj tu platí, že najlepšou obranou je prevencia. A pri tej proti slizniakom treba využiť ich slabé miesta.

Napriek vysokej adaptabilite a reprodukčnej schopnosti ich totiž niekoľko majú. Mäkkýše všeobecne vyhľadávajú potravu predovšetkým čuchom. Čuchovými receptormi kontrolujú aj vlhkosť ovzdušia, takže dokážu predpovedať príchod dažďa, ktorý ich aktivizuje, rovnako rýchly účinok má aj zavlažovanie záhrady. Aby sme ich teda zbytočne nelákali k zeleninovým hriadkam či kvetom, radšej zavlažujme záhradu ráno pred slnečným dňom, ideálne podmokom. Vynikajúci čuch je však aj ich nevýhodou. Priláka totiž slizniaky aj k uhynutým či otráveným slimákom, ktoré sú pre ne takisto zdrojom bielkovín.

Slizniaky majú enormnú spotrebu vody

Telo slizniakov obsahuje až 85 % vody, ale pokožka ich nijako pred vysychaním nechráni. Preto sa musia dôsledne vyhýbať vysychavému prostrediu. Ich pohyb je závislý od neustálej produkcie slizu slizovou žľazou, nachádzajúcou sa na nohe hneď za hlavou. Sliz však produkujú aj žľazy po celom tele a zabraňujú tak nadmernému vysychaniu pokožky. Tento sliz obsahuje až 98 % vody, z čoho vyplýva, že slizniaky majú enormnú spotrebu vody, a preto si ju „strážia“.

Ich jasným nepriateľom je sucho a teplo. Slizniaky sa vyhýbajú vysušujúcemu vetru i prílišnému slnku a suchej pôde. Musia teda, a skutočne to robia, kalkulovať so spotrebou vody pri ceste za potravou tak, aby im vystačila aj na návrat do úkrytu. Preto v potrave uprednostňujú práve mladé šťavnaté rastliny s vysokým obsahom vody v mladých výhonkoch. Za potravou vyrážajú výlučne večer, v noci či skoro zrána za vyššej vzdušnej vlhkosti. Optimálna životná teplota pre ne je asi 15 – 20 °C, lebo nad touto teplotou ich sliz rýchlo tuhne, čo im spôsobuje problémy pri pohybe.

Slizninak na jahode

Nedajte im priestor na ukrývanie sa

Ak vezmeme tieto fakty do úvahy, v boji proti slizniakom stačí, ak výraznejšie zhoršíme kvalitu ich životného prostredia a obmedzíme množstvo potenciálnych úkrytov v záhrade. V praxi to znamená, že odstránime odpady, vysokú prehustenú výsadbu, nevhodnú nástielku, odložený stavebný materiál či staré drevo, pokosíme dlho nekosený trávnik – jednoducho na záhrade poupratujeme.

Ďalej si dáme pozor pri nastielaní – nikdy nemulčujeme zeleninové hriadky čerstvo pokosenou trávou a, samozrejme, pravidelne prehadzujeme kompost. A čo sa často zanedbáva, vyzretý kompost pred rozhodením na hriadky preosievame.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: archív, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád