Ochrana rastlín v záhrade

  • 13.09.2017

Najlepšou ochranou je prevencia. No častokrát ani ona už nepomáha. Niet sa čo čudovať. Vo svete, v ktorom už neplatia ani pranostiky našich predkov, už dávno nie je veľa vecí tak ako kedysi.

Ochrana rastlín v záhrade

Dnes sú už celkom bežné nečakané výkyvy počasia, zvykli sme si na prudké striedanie teplôt, dlhotrvajúce suchá či, naopak, na mohutné dažde a povodne aj v našich končinách. Zmierili sme sa s tým, že prvý sneh napadne až na Vianoce a nie na Martina v prvej polovici novembra, ako boli zvyknutí naši predkovia, ktorí Martinovi prisúdili bieleho koňa. Narastá intenzita vysušujúceho prúdenia vzduchu a aj vietor je hádam silnejší ako kedysi. K zmenám klímy prirátajte zvýšený tlak patogénov, húb či hmyzích škodcov, ktorí sa dokážu na zhoršujúce sa podmienky adaptovať rýchlejšie ako rastliny. Výsledkom je taký súčet nepriaznivých faktorov, že bez účinnej a rýchlej pomoci nemôžeme očakávať bohatú úrodu. Ak už nebude inej cesty a budete musieť siahnuť po chemických prípravkoch, vyberajte aspoň také, ktoré nezaťažujú už beztak činnosťou človeka ťažko skúšanú prírodu. Tu je prehľad niektorých z nich.

Ochrana rastlín v záhrade

Herbicídy

Sú prípravky na ničenie buriny. V porastoch rajčiakov, zemiakov či hrachu sa uplatní selektívny herbicíd Sencor® Liquid. Ide o pôdny a listový herbicíd s efektívnym a dlhodobým pôsobením – až 12 týždňov (podľa druhu pôdy, vlhkosti pôdy a teploty vzduchu). Prípravok má široké spektrum účinnosti. Aplikuje sa pred aj po vzídení buriny. Aplikácia je možná až do výšky rastliny 13 – 15 cm v porastoch zemiakov, mrkvy, rajčiakov.

Fungicídy

Sú prípravky, ktoré ničia takzvané nižšie huby, teda hubové ochorenia. Po vysadení zemiakov aktuálne využijete prípravok Infinito® SC. Ochráni zemiaky pred hubovými chorobami i plesňami. Spoľahlivo ochráni listy, stonky i hľuzy. Má vysokú dlhodobú účinnosť vo všetkých kľúčových fázach vývojového cyklu. Výborne účinkuje pri akýchkoľvek poveternostných podmienkach a je odolný aj proti zmytiu dažďom! Pôsobí preventívne aj liečebne.


Ochrana rastlín v záhrade

PREVICUR ® ENERGY – zelenina by ste mali použiť ako prvý prípravok hneď na začiatku sezóny. Spoľahlivo ochráni mladé priesady pred najčastejšou chorobou – padaním klíčiacich rastlín. Ochránite ním hlavne plodovú zeleninu, ako sú uhorky, rajčiaky, paprika či baklažán, ale aj mnohé hlúboviny proti pôdnym a listovým chorobám, ktoré spôsobujú pravé plesne (Oomycetes) a huby z rodu Pythium. Účinkuje preventívne a vyznačuje sa dlhodobým účinkom. Dôkladne dezinfikuje pôdu a zaručí zdravé a silné priesady.

PREVICUR ® ENERGY – okrasné rastliny je kombinovaný systémový fungicíd určený na ochranu okrasných rastlín pred plesňami z rodu Oomycetes. Účinnú látku prijíma rastlina koreňmi aj nadzemnými časťami, v tomto prípade už po 30 minútach po aplikácii.

Ochrana rastlín v záhrade

 

Insekticídy

Sú to prípravky na ničenie hmyzu. Decis AL/Decis Protech netreba predstavovať. Ide o známy insekticídny prípravok s kontaktným účinkom proti cicavým a žravým škodcom, ako sú vošky, vrtivky, pásavky, kvetovky a húseničky. Ochráni ovocie, zeleninu i okrasné rastliny. Má rýchly účinok, a to aj pri nízkych teplotách. Aplikuje sa celoročne.

DECIS ® AL – okrasné rastliny je insekticíd na priame použitie – bez riedenia. Obsahuje stabilizátory na dlhodobé a opakované použitie doma aj na záhradke, na balkónoch i v zimných záhradách. Kontaktní a okamžité působení proti mšicím, housenkám a dalšímu savému a žravému hmyzu.

DECIS ® AL – ovocie, zelenina pôsobí na vošky, húsenice, méry, obaľovače a rôzne druhy chrobákov a lariev motýľov. Je účinný aj pri nízkych teplotách. Takisto ho netreba riediť, ale dása rovno použiť.

DECIS ® PROTECH – okrasné rastliny je insekticídny, kontaktný a požerový prípravok na ochranu proti škodcom okrasných rastlín. Ničí aj vijačku krušpánovú, má rýchly účinok a repelentné vlastnosti. Účinkuje aj pri nižších teplotách.

DECIS ® PROTECH – ovocie, zelenina je insekticídny, kontaktný a požerový prípravok na ochranu proti škodcom ovocných drevín, zeleniny a jahôd. Ničí mandelinky, vošky, obaľovače a ďalší cicavý aj žravý hmyz.

Mravce

Ochrana rastlín v záhrade

Tekutá nástraha

Nežiaduce mravce v budove ničí BAYER GARDEN – Gel na mravce®, čo je kvapalná insekticídna nástraha v tube. Zaberá na mravce (vrátane mravcov faraónskych) vyskytujúce sa v budovách alebo v ich najbližšom okolí. Nástraha je prijímaná ako potrava a zanášaná do hniezd. Pôsobí až 1 mesiac. Obsahuje Bitrex – horké činidlo, ktoré bráni necieľovým druhom, ako je pes, mačka či človek, skonzumovať nástrahu. Aplikuje sa celoročne.

Na výber sú aj ďalšie možnosti, ako je BAYER GARDEN – Granulovaná nástraha proti mravcom ® či BAYER GARDEN – Nástraha (domčeky) proti mravcom ®

Nástraha (domčeky) proti mravcom® je určená na ničenie mravcov, ktoré sa vyskytujú v budovách (obytné domy, byty, prevádzky, sklady a pod.) alebo v ich okolí. Domčeky sú bezpečné pre domáce zvieratá. Nástraha ostáva účinná po dobu minimálne 4. týždňov a nezapácha. Nástraha je prijímaná ako potrava a robotnicami zanášaná do hniezd, kde pôsobí aj na ďalších členov kolónie (larvy a kráľovné) čím zlikviduje celé hniezdo.

Granulovaná nástraha proti mravcom® je určená na ničenie mravcov (mravec čierny a príbuzné druhy) v objektoch a v ich okolí. Mravcami je prijímaná ako potrava, ktorú si mravce odnášajú do hniezd ako potravu pre ostatných členov kolónie. Má rýchly účinok – hniezdo je zničené do 7 – 14 dní od aplikácie a má dlhodobý efekt. Vrecúško postačí na vyhubenie až 13 hniezd.

Všetky uvedené nástrahy obsahujú Bitrex. Ide o horké činidlo, ktoré zabráni požitiu človekom alebo domácimi miláčikmi.

 

Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád
Tavolíny, hamamely a hortenzie: Vo februári venujeme pozornosť v okrasnej záhrade týmto rastlinám Osviežte si základy pestovania teplomilných paprík! Kedy začať s výsevom a kam ich vysadiť? Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád Ako správne rezať jadroviny? Eduard Jakubek vás prevedie celým postupom