Martin Čurda radí: Čo vysadiť k múru, kde je stále vlhko?

  • 03.01.2022

V záhrade pri jednom múre máme dosť vlhko. Chceli by sme tam vysadiť nenáročné kvety alebo dreviny, ktoré by tú vlhkosť vytiahli. Máme tam aj drenáž, ale aj tak je tá zem stále mokrá. Viete mi prosím poradiť, čo tam zasadiť? Ďakujem.

Vŕba
Vŕby patria medzi “smädné” rastliny, ktoré z pôdy dobre “ťahajú” vodu.

Škoda, že nepíšete, aké tam panujú svetelné pomery. Tie sú totiž takisto veľmi dôležité. Množstvo druhov znáša vlhké stanovište, ale keďže vo svojom prirodzenom prostredí žijú v odlišných podmienkach – niektoré v tieni lesa, iné na výslní – je schopnosť zvládnuť vlhké stanovište to jediné, čo ich spája. Existujú teda druhy do vlhkej pôdy, ale tie sa ďalej delia na tieňomilné a svetlomilné.

Tienisté alebo polotienisté miesto

Ak máte pri múre tieň, mohli by ste použiť trvalky, ktoré obľubujú vlhko a tieň, napríklad paprade, nezábudky či iskerníky. Mierne pritienenie a vlhko znesú dokonca aj veľmi obľúbené a na slovenskom vidieku masívne rozšírené ľaliovky. Z okrasných tráv sú do vlhka vhodné rôzne druhy či odrody ostrice (Carex). Z krov môžete vysadiť krovité vŕby, svíby, bršleny, hortenzie, vtáčí zob, okrasné ríbezle, ale aj čučoriedky či brusnice. Nezabudnite však, že posledným dvom menovaným, ako aj hortenziám je potrebné zabezpečiť nízke pH pôdy, keďže ide o kyslomilné druhy.

Slnečné miesto

V prípade, že máte miesto pri múre orientované na juh a väčšinu dňa sem svieti slnko, môžete vysadiť trvalky, ako vrbica, prvosienka, kosatce, túžobník či krásnoočko. Z okrasných tráv je vhodná napríklad ozdobnica čínska (Miscanthus).

Čo sa týka drevín, môžete vysadiť väčšinu bežne vysádzaných, ak majú naozaj dostatok slnka, a do výsadbovej jamy dáte napríklad pieskom vyľahčený substrát. Určite však nesaďte ruže, levandule, bradavec, perovskiu či nátržník. Tieto kry a polokry majú rady priepustnú pôdu, ktorá je miestami dokonca skôr suchšia, a trvalé, hoci len mierne zamokrenie im môže veľmi ublížiť.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade? Pekný živý plot môže rásť aj v zásaditej pôde. Vyberte si kry, ktoré odporúča Martin Čurda