Martin Čurda radí: Čo vysadiť k múru, kde je stále vlhko?

  • 03.01.2022

V záhrade pri jednom múre máme dosť vlhko. Chceli by sme tam vysadiť nenáročné kvety alebo dreviny, ktoré by tú vlhkosť vytiahli. Máme tam aj drenáž, ale aj tak je tá zem stále mokrá. Viete mi prosím poradiť, čo tam zasadiť? Ďakujem.

Vŕba
Vŕby patria medzi “smädné” rastliny, ktoré z pôdy dobre “ťahajú” vodu.

Škoda, že nepíšete, aké tam panujú svetelné pomery. Tie sú totiž takisto veľmi dôležité. Množstvo druhov znáša vlhké stanovište, ale keďže vo svojom prirodzenom prostredí žijú v odlišných podmienkach – niektoré v tieni lesa, iné na výslní – je schopnosť zvládnuť vlhké stanovište to jediné, čo ich spája. Existujú teda druhy do vlhkej pôdy, ale tie sa ďalej delia na tieňomilné a svetlomilné.

Tienisté alebo polotienisté miesto

Ak máte pri múre tieň, mohli by ste použiť trvalky, ktoré obľubujú vlhko a tieň, napríklad paprade, nezábudky či iskerníky. Mierne pritienenie a vlhko znesú dokonca aj veľmi obľúbené a na slovenskom vidieku masívne rozšírené ľaliovky. Z okrasných tráv sú do vlhka vhodné rôzne druhy či odrody ostrice (Carex). Z krov môžete vysadiť krovité vŕby, svíby, bršleny, hortenzie, vtáčí zob, okrasné ríbezle, ale aj čučoriedky či brusnice. Nezabudnite však, že posledným dvom menovaným, ako aj hortenziám je potrebné zabezpečiť nízke pH pôdy, keďže ide o kyslomilné druhy.

Slnečné miesto

V prípade, že máte miesto pri múre orientované na juh a väčšinu dňa sem svieti slnko, môžete vysadiť trvalky, ako vrbica, prvosienka, kosatce, túžobník či krásnoočko. Z okrasných tráv je vhodná napríklad ozdobnica čínska (Miscanthus).

Čo sa týka drevín, môžete vysadiť väčšinu bežne vysádzaných, ak majú naozaj dostatok slnka, a do výsadbovej jamy dáte napríklad pieskom vyľahčený substrát. Určite však nesaďte ruže, levandule, bradavec, perovskiu či nátržník. Tieto kry a polokry majú rady priepustnú pôdu, ktorá je miestami dokonca skôr suchšia, a trvalé, hoci len mierne zamokrenie im môže veľmi ublížiť.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona