Martin Čurda radí: Ekologická ochrana proti kučeravosti broskýň

  • 22.08.2020

Často máme problém s kučeravosťou broskýň. Máme päť broskyňových stromov a k tomu ešte štyri nektárinky. Viete nám poradiť?

Martin Čurda radí: Ekologická ochrana proti kučeravosti broskýň

Kučeravosť je veľmi rozšírená hubová choroba. Najhoršie je, že infekcia začína už v predošlom roku, hlavne ak je prechod z jesene do zimy veľmi daždivý. Ideálne sa šíri aj počas chladného vlhkého počasia na jar, keď sú stromy v štádiu pučania a riziko trvá až do štádia kvitnutia. Infikované listy sčervenajú, skrúcajú sa, neskôr zbelejú a opadávajú. Spôsobujú stromu problém, pretože mu potom chýba ich stratená listová plocha.

Ak chcete chorobe predísť bez postrekov, vybudujte nad korunou v prípade mladých stromov drevenú striešku v období najväčších dažďov. Vďaka dažďu sa totiž spórami nebezpečných húb dokážu listy broskyne najrýchlejšie nakaziť. Môžem potvrdiť, že strieška reálne funguje a nejde len o hypotézu. Striešku vymyslel a po niekoľko rokov úspešne vyskúšal predseda Slovenského zväzu záhradkárov, Eduard Jakubek.

V prípade veľkých stromov je účinný preventívny postrek meďnatým prípravkom na jeseň pri opade listov alebo na jar, v štádiu pučania či v štádiu kvitnutia. Používajte však iba organické fungicídy, ktoré nespália kvety a neublížia ostanému životu vo vašom ovocnom sade.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku