Martin Čurda radí: Ekologická ochrana proti kučeravosti broskýň

  • 22.08.2020

Často máme problém s kučeravosťou broskýň. Máme päť broskyňových stromov a k tomu ešte štyri nektárinky. Viete nám poradiť?

Martin Čurda radí: Ekologická ochrana proti kučeravosti broskýň

Kučeravosť je veľmi rozšírená hubová choroba. Najhoršie je, že infekcia začína už v predošlom roku, hlavne ak je prechod z jesene do zimy veľmi daždivý. Ideálne sa šíri aj počas chladného vlhkého počasia na jar, keď sú stromy v štádiu pučania a riziko trvá až do štádia kvitnutia. Infikované listy sčervenajú, skrúcajú sa, neskôr zbelejú a opadávajú. Spôsobujú stromu problém, pretože mu potom chýba ich stratená listová plocha.

Ak chcete chorobe predísť bez postrekov, vybudujte nad korunou v prípade mladých stromov drevenú striešku v období najväčších dažďov. Vďaka dažďu sa totiž spórami nebezpečných húb dokážu listy broskyne najrýchlejšie nakaziť. Môžem potvrdiť, že strieška reálne funguje a nejde len o hypotézu. Striešku vymyslel a po niekoľko rokov úspešne vyskúšal predseda Slovenského zväzu záhradkárov, Eduard Jakubek.

V prípade veľkých stromov je účinný preventívny postrek meďnatým prípravkom na jeseň pri opade listov alebo na jar, v štádiu pučania či v štádiu kvitnutia. Používajte však iba organické fungicídy, ktoré nespália kvety a neublížia ostanému životu vo vašom ovocnom sade.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?