Kučeravosť listov (červené listy na broskyni, pokrčené listy broskyne)

S kučeravosťou broskýň sa zrejme skôr či neskôr stretne každý záhradkár, ktorý si vysadí broskyňu. Je to veľmi časté hubové ochorenie. Dá sa proti nemu brániť?

Prejavy

Ide o časté ochorenie broskýň. Huba napáda mladé listy, ktoré následne predčasne opadávajú. Strata listov zároveň prispieva k oslabeniu dreviny, opadu mladých plodov a k zníženiu úrody. Rozvoj ochorenia podporuje nižšia teplota a daždivejšie počasie koncom zimy, prípadne v štádiu pučania a v období krátko po vypučaní listov, až do začiatku kvitnutia. Huba prezimuje v šupinách púčikov.

Chemická ochrana

Nevyhnutné je zrealizovať preventívny postrek stromov meďnatými alebo sírnatými prípravkami skoro na jar v dobe nalievania a zväčšovania púčikov. Použiť možno prípravky Cuproxat SC, Champion 50 WG alebo Kuprikol 50. Ideálne je následne ošetrenie zopakovať v 7 až 10-dňových intervaloch až do začiatku kvitnutia, vždy ak je chladnejšie a daždivejšie, ale už iným typom prípravkov (organické fungicídy, napríklad Syllit).

Ekologická ochrana

Z mladých drevín je možné poškodené listy ručne odstraňovať. Z ľudových preventívnych ochranných prostriedkov môžeme vyskúšať pestovanie chrenu pod broskyňami. Vyskúšať môžete aj ochranu stromu pomocou striešky.

Prevencia

Uprednostňovanie a výsadba rezistentných/tolerantných odrôd broskýň. Pravidelné odstraňovanie napadaného lístia spod drevín, likvidácia chorých, odumretých a poškodených konárov a listov. Používanie hnojív s nižším obsahom dusíka.

kučeravosť listov broskýň; opad listov broskýň; opad plodov broskýň; skrúcanie mladých listov broskýň; červené listy broskýň, zdegenerované listy broskýň; choroby broskýň; broskyne