Záhrada ekologicky: Ako hnojiť bez chémie?

  • 09.08.2020

Záhradu sa snažíme hnojiť ekologicky, bez akýchkoľvek chemických hnojív. Máme každoročne vlastný kompost, ktorý na jeseň rozhodíme na hriadky a na jar zapracujeme do pôdy. Dá sa ešte nejako inak dodať rastlinám výživa bez priemyselného hnojiva?

Záhrada ekologicky: Ako hnojiť bez chémie?

Vlastný kompost je hádam to najlepšie, čo môže byť. Pekne-krásne zrecyklujete organickú hmotu, ktorá vznikla vo vašej záhrade, a ešte ušetríte za hnojivá. Navyše, je to naozaj ten najprirodzenejší a najekologickejší spôsob, ako rastlinky „nakŕmiť“.

Ak by ste predsa len chceli ešte výživu rastlín doplniť bez použitia hnojív, skúste rastlinné výluhy alebo použite prirodzené zdroje živín. Mikroelementy sa vo veľkom množstve nachádzajú v hydinovom truse. Ak máte sliepky, kačky či husi – máte na dvore cenné zdroje stopových prvkov. Tie sú však pre rastliny ako pre nás vitamíny– hoci sú životne dôležité, ich „hlad“ to nezaženie. Preto použite aj rohovinovú múčku, ktorá je zasa skvelým zdrojom dusíka v jeho prirodzenej forme. Ak rohovinovú múčku zapracujete do pôdy, bude sa dusík postupne a pomaly uvoľňovať, takže bude koreňom rastlín stále k dispozícii, a pritom nehrozí jeho vyplavovanie do spodných vrstiev pôdneho profilu, ako je to v prípade granulátu NPK. Takže v prípade, že je vašim zdrojom pitnej vody studničná voda, je v prípade hnojenia s granulátom nevyhnutné použiť správny filter na vodu, ktorý dusičnany a dusitany z vody spoľahlivo odstráni.

Výborným zdrojom ďalšieho kľúčového prvku, draslíka, je drevený popol. Fosfor zase dodáte do pôdy zapracovaním kostnej múčky. Ak máte príliš nízke pH, zapracujte do pôdy dolomitický vápenec, ktorý je zároveň bohatým zdrojom vápnika.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád