Záhrada ekologicky: Ako hnojiť bez chémie?

  • 09.08.2020

Záhradu sa snažíme hnojiť ekologicky, bez akýchkoľvek chemických hnojív. Máme každoročne vlastný kompost, ktorý na jeseň rozhodíme na hriadky a na jar zapracujeme do pôdy. Dá sa ešte nejako inak dodať rastlinám výživa bez priemyselného hnojiva?

Záhrada ekologicky: Ako hnojiť bez chémie?

Vlastný kompost je hádam to najlepšie, čo môže byť. Pekne-krásne zrecyklujete organickú hmotu, ktorá vznikla vo vašej záhrade, a ešte ušetríte za hnojivá. Navyše, je to naozaj ten najprirodzenejší a najekologickejší spôsob, ako rastlinky „nakŕmiť“.

Ak by ste predsa len chceli ešte výživu rastlín doplniť bez použitia hnojív, skúste rastlinné výluhy alebo použite prirodzené zdroje živín. Mikroelementy sa vo veľkom množstve nachádzajú v hydinovom truse. Ak máte sliepky, kačky či husi – máte na dvore cenné zdroje stopových prvkov. Tie sú však pre rastliny ako pre nás vitamíny– hoci sú životne dôležité, ich „hlad“ to nezaženie. Preto použite aj rohovinovú múčku, ktorá je zasa skvelým zdrojom dusíka v jeho prirodzenej forme. Ak rohovinovú múčku zapracujete do pôdy, bude sa dusík postupne a pomaly uvoľňovať, takže bude koreňom rastlín stále k dispozícii, a pritom nehrozí jeho vyplavovanie do spodných vrstiev pôdneho profilu, ako je to v prípade granulátu NPK. Takže v prípade, že je vašim zdrojom pitnej vody studničná voda, je v prípade hnojenia s granulátom nevyhnutné použiť správny filter na vodu, ktorý dusičnany a dusitany z vody spoľahlivo odstráni.

Výborným zdrojom ďalšieho kľúčového prvku, draslíka, je drevený popol. Fosfor zase dodáte do pôdy zapracovaním kostnej múčky. Ak máte príliš nízke pH, zapracujte do pôdy dolomitický vápenec, ktorý je zároveň bohatým zdrojom vápnika.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky