Ako si poradiť s drôtovcom v záhrade?

  • 16.08.2020

Na internete som si našiel názov červíka, ktorý sa rozšíril v našej zeleninovej záhrade a vyžiera chodbičky do mrkvy – volá sa drôtovec. Poradíte mi, čo proti nemu zaberá?

Ako si poradiť s drôtovcom v záhrade?

Drôtovce sú v poslednom období dosť rozšírené aj na zemiakoch a cibuľovej zelenine. Ide vlastne o larvy chrobákov z čeľade kováčikovitých a existujú proti nim postreky. No dá sa s nimi bojovať aj nechemicky.

Dnes už dostať kúpiť biologické prípravky, ktoré nezaťažujú životné prostredie a fungujú spoľahlivo. Ak sa obrníte trpezlivosťou, zvládnete nápor drôtovcov aj bez chémie. Na jar naplňte hlinené črepníky kúskami zemiakov či mrkvy a zakopte ich do asi desaťcentimetrovej hĺbky. Návnade drôtovce neodolajú a čoskoro sa do nej pustia. Vy už len pravidelne a často návnady kontrolujte a chytené drôtovce vyhadzujte napríklad do blízkeho potoka, kde neprežijú a stanú sa korisťou vo vodnom potravinovom reťazci.

Ak vám je zemiakov či mrkvy na škodce ľúto, pretože to bude dlhý boj a jeden zemiačik stačiť nebude, občas návnadu zmeňte a použite hoci aj zemiakové šupky z kuchyne. Ak ste však zástancovia rýchleho riešenia chemickým prípravkom, určite ho už nepoužívajte, ak drôtovce objavíte napríklad pri neskoršom zbere zemiakov. Na to už je v tomto štádiu neskoro a radšej sa pekne-krásne vráťte k božskej trpezlivosti a k návnadám.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Profík – hnojivo na čili papričky a papriky