Minizáhradka byt zútulní a poteší aj v zimných mesiacoch

  • 29.01.2019

Ak sa neviete dočkať prvých jarných dní, kedy budete môcť vybehnúť do svojej záhrady a starať sa o všetko zelené, pučiace a živé, založte si doma v teple teráriovú záhradu. Nedá sa síce o ňu starať až tak ako o veľkú zeleninovú či kvetinovú záhradu, ale ako malé potešenie je určite vhodná. A hlavne nezaberie toľko metrov štvorcových.

Zútulnite si interiér minizáhradkou. Poteší aj v zimných mesiacoch

Teráriové alebo akváriové záhrady sa stávajú veľmi obľúbené. Tieto miniatúrne skleníky naplnené tými najrôznejšími rastlinami dokážu vytvoriť krásny živý doplnok každej útulnej chalupe, ale aj modernému interiéru. A dokonca ani nie je ťažké postarať sa o takúto miniatúrnu záhradu. Stačí rastlinám v nich dopriať dostatok svetla a vlhkosti a poďakujú sa vám svojim jedinečným zeleným vzhľadom spolu v kombinácii sklených dekoratívnych nádob.

Zútulnite si interiér minizáhradkou. Poteší aj v zimných mesiacoch

Dôležitý je výber rastlín

Keďže rastliny sú v našom prípade alfou a omegou, je potrebné vybrať si tie správne druhy. Tie vyberáme aj na základe toho, či ich budeme vysádzať do otvorených alebo zatvorených terárií alebo nádob. Pri otvorených teráriách môžeme zvoliť suchomilné rastlinky ako napríklad rôzne sukulenty. Otvorené teráriá umožňujú prúdeniu vzduchu, ktorý býva v zimnom období dosť suchý, čo je spôsobené predovšetkým vykurovaním domácnosti.

Zútulnite si interiér minizáhradkou. Poteší aj v zimných mesiacoch


Do uzavretého terária sú zasa vhodnejšie rastliny, ktoré obľubujú vlhkosť, ako napríklad papradie alebo mach, pretože v uzavretej nádobe vzniká určitá prirodzená vlhkosť. Okrem už spomínaných rastlín môžete zakomponovať do svojej mini záhrady napríklad aj veľmi obľúbený tučnolist a iné druhy, ktoré máte aktuálne v domácnosti nasadené priamo v kvetináči.

Druhým aspektom výberu rastlín je intenzita svetla. Je dobré zvoliť si rastlinky, ktoré majú podobné potreby pre svoj rast.

Zútulnite si interiér minizáhradkou. Poteší aj v zimných mesiacoch

Typy terária alebo sklenených nádob

Výber typu terária bude záležať od samotných rastlín. Tie potrebujú pre svoj rast okrem dostatku svetla aj dostatok miesta na rozrastanie sa. Ako už bolo spomenuté vyššie, otvorená nádoba znamená prúdenie vzduchu a podmienky pre rastliny nenáročné na vlhkosť.

Zútulnite si interiér minizáhradkou. Poteší aj v zimných mesiacoch

Na trhu je dnes dostať naozaj rôznorodé teráriové nádoby na založenie malých interiérových záhrad. Či už ide o plytké sklené misky, široké a nižšie fľaše a banky, otvorené sklené kocky alebo závesné banky, ktoré dotvoria interiér a dokážu ho naozaj originálne oživiť. Dokonca stačí použiť obyčajnú zaváraninový pohár – princíp sadenia v takýchto nádobách je rovnaký.

Zútulnite si interiér minizáhradkou. Poteší aj v zimných mesiacoch

Začíname sadiť

Terárium začíname vytvárať s vrstvou drobného štrku alebo kamienkov. Táto vrstva umožní odvádzať prebytočnú vodu zo zeminy, v ktorej budú rastliny zasadené. Bez použitia takejto drenážnej vrstvy by sa z teráriovej záhrady mohol stať močiar a to predsa nechceme. Aj uzavreté teráriá je vhodné z času na čas otvoriť a nechať prúdiť vzduch, ktorý rastliny a substrát okolo nich jemne osuší, osvieži a zabráni tak možnému hnilobnému procesu z dôvodu nadmernej vlhkosti.

Minizáhradka byt zútulní a poteší aj v zimných mesiacoch

Po spodnej vrstve kamienkov pokračujeme vrstvou zeminy. Tú opäť vyberáme podľa typu rastlín, ktoré plánujeme vysádzať – kaktusovú pôdu pre sukulenty, rašelinovú pre mach a vlhkomilné rastliny a ostatné druhy substráty pre ďalšie vybraté rastliny.

Kamienky ako dekoratívny prvok

Menej je niekedy viac. A na to treba myslieť asi aj pri zakladaní teráriových záhrad. Mali by sme myslieť na to, že sa rastlinky pomaly rozrastú a postupne zaplnia miesto v teráriu. Preto je dobré nechať im viac priestoru.

Zútulnite si interiér minizáhradkou. Poteší aj v zimných mesiacoch

Ak sa vám nepáčia prázdne miesta medzi rastlinami, použite zvyšnú časť kamienkov, ktorými môžete vyplniť nevzhľadné miesta s hlinou. Oživením sú kamienky rôznych farieb a tvarov.

Zútulnite si interiér minizáhradkou. Poteší aj v zimných mesiacoch

Okrem klasických bielych kamienkov skúste použiť aj čierne, zelené, sivé alebo inak sfarbené, veľké, malé, oválne alebo hranaté kamene. Fantázia je len a len na vás.

 

 

Text a foto: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: Pixabay

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla? Howea: Palma z hollyvoodskych filmov, ktorá vám odpustí, ak ju zabudnete poliať