Na predpoveď počasia nepotrebujeme televíziu, ani internet. Počas sezóny nám to prezradia aj živočíchy v záhrade

  • 28.11.2021

Je pravda, že zvieratá dokážu predpovedať letné búrky? Ak je to tak, ktoré to sú? Máme ich aj v záhrade?

Na predpoveď počasia nepotrebujeme televíziu, ani internet. Prezradia nám to aj živočíchy v záhrade

Je zarážajúce, že už aj meteorologické predpovede sa dokážu zo dňa na deň mýliť a miesto predpovedaného dažďa je na druhý deň napokon sucho alebo naopak. Pritom si pamätám, že napríklad na jednej konkrétnej meteostránke im to vychádzalo ešte pred dvomi rokmi na hodinu presne (napríklad začiatok dažďa). Dnes sa už nemôžeme spoľahnúť ani na to, a to sú pritom pre nás predpovede počasia na ďalší deň dôležité, keďže pracujeme denne vonku…

Ale späť k vašej otázke. Je pravda, že mnohé živočíchy sú natoľko senzitívne, že dokážu svojím správaním predpovedať zmenu počasia a to dokonca aj príchod krátkych letných búrok, ktoré sú takmer nepredpovedateľné.

Živočíchy sú veľmi senzitívne

Zvieratá, respektíve živočíchy, sú všeobecne senzitívnejšie – vnímajú zmeny v atmosférickom tlaku či dokonca zvýšenú vzdušnú vlhkosť ako predzvesť zrážok, keď my ani len netušíme, že sa niečo blíži… Toto konštatovanie však nemusí byť len ako zaujímavosť v teoretickej rovine. Ak sme dobrí pozorovatelia života v našej záhrade, môžu nás niektoré druhy na zmenu počasia pripraviť.

Nízky atmosférický tlak totiž núti väčšinu hmyzu lietať nízko pri zemi. My to nezachytíme, ale sekundárne môžeme vidieť zmenu správania väčších živočíchov, ktoré idú za nízko letiacim hmyzom. Notoricky známe sú lastovičky či iné vtáky, ktoré lietajú nízko nad zemou práve pred blížiacou sa búrkou. Rovnako ryby vyskakujú nad hladinu v snahe nízko letiaci hmyz uloviť.

Ďalšie zjavné varovanie, že sa niečo blíži, nám dajú včely. Bežne ich môžeme vidieť na kvetoch od rána do večera – ak ich na nich nevidíme alebo ich je nezvyčajne málo – je to jasný signál. Na druhej strane nám ešte rukolapnejšie varovanie môže dať dotieravý hmyz. Ak sa totiž niečo blíži – sú ovady či komáre nezvyčajne aktívne a agresívne. No a toto – uznajte sami – sa už nedá prehliadnuť.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - september 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Vyhrajte ovocné stromy a kry, naučte deti milovať prírodu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Drienky liečia žalúdočné problémy a upravujú nízky tlak. Ako ich pestovať a spracovať? Akými rastlinami vyplniť medzery medzi betónovými doskami chodníka? Vyskúšajte tieto Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Septembrový výber z vašich záhrad Včela medonosná možno nie je naším najdôležitejším opeľovačom. Poznáte tieto tvrdo pracujúce druhy?