Prilákajte do záhrady motýle. Týmto rastlinám neodolajú

  • 22.05.2021

Manželke sa veľmi páčia motýle v záhrade. Radi by sme ich mali viac, a preto sme vysadili aj motýlí ker, ktorý nám rýchlo vyrástol a motýle ho skutočne obletujú. Aké ďalšie druhy okrasných rastlín existujú, ktoré ich do záhrady lákajú?

Prilákajte do záhrady motýle. Týmto rastlinám neodolajú

Budleja je správna voľba

Budleja, alebo ľudovo „motýlí ker“, je naozaj skvelá voľba a zaručene „funguje“. Priťahuje pestro sfarbené motýle, napríklad tie z čeľade vidlochvostovitých. Má však mäkké drevo a rýchlo rastie, preto ju nezabudnite pravidelne zrezávať, inak z nej bude po pár rokoch monštruózna, čudne vyzerajúca obrovská metla.

Rozhoduje stavba a farba kvetu

Ak máte dostatok miesta, mohli ste vysadiť aspoň dve odlišné odrody. Okrem budlejí existujú, samozrejme, aj iné druhy, ktoré motýle zbožňujú.

Súvisí to hlavne s dvomi faktormi – so stavbou kvetu a s „chuťou“ nektáru (ale tak trocha aj s farbou). Podľa toho prvého kritéria niekedy viete aj na prvý pohľad rozoznať druhy, ktoré sa stavbou svojich kvetov „špecializovali“ na opelenie motýľmi – ich kvety sú zväčša úzke, dlhé alebo rúrkovité, nech už majú akýkoľvek rozmer. Keď sa prizriete bližšie na súkvetie budleje, uvidíte to na každom kvietku.

Preto majú motýle rady aj kvety vajgely, monardy, liatry, echinacey, alebo dokonca ježibaby. Milujú voňajúce kvety orgovánu či rozvoniavajúce floxy. Často ich uvidíte aj na kvetoch cínií a klinčekov alebo na zakvitnutých vankúšoch iberky a tarice. Majú rady aj cheirant a portulaku, no napríklad na väčšine ruží by ste ich čakali asi márne.

Prilákajte do záhrady motýle. Týmto rastlinám neodolajú

Prírodnému trávniku neodolajú

Ak ste fanúšikovia prírodných záhrad, máte bod navyše – motýle si v trávniku s obľubou sadnú na kvety púpavy či ďatelinky. V okrasnom záhone si vychutnajú kvety zlatobyle a bodliakov a pri prelete ponad úžitkové hriadky ich môže zaujať petržlen a kôpor. Pre motýle je dôležitá aj farba, podľa ktorej sa orientujú, a podľa všetkého ich najviac upútajú výrazné odtiene, ako je červená, fialová a žltá.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať?