Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov

  • 18.08.2022

Každá rastlina má svoje špecifické požiadavky na pestovateľský substrát. Nie je to inak ani pri afrických fialkách (Saintpaulia).

Fialky
Foto: Shutterstock

Aký substrát je pre africké fialky najvhodnejší?

Pri voľbe správnych pestovateľských podmienok i substrátu treba vychádzať z podmienok, aké má rastlina vo svojej domovskej krajine, kde pôvodne rastie. Fialky vo svojej domovine rastú v skalných štrbinách vlhkých tropických lesov, kde je kamenisté podložie, na ktorom sa nachádza iba malá vrstva lístia, machu či humusu. Preto treba dbať na to, aby sme im pri pestovaní vytvorili podmienky, ktoré najviac zodpovedajú podmienkam ich domoviny.

Vyžadujú dobrú cirkuláciu vzduchu okolo koreňov, predovšetkým okolo jemných vlásočnicových korienkov, ktoré sú veľmi citlivé. Tú im zabezpečíme dostatočne vzdušným a priepustným substrátom. Vlásočnicové korienky sú veľmi citlivé na premokrenie a taktiež na nadmerné množstvo minerálnych solí, ktoré obsahujú bežné substráty. Nadbytok solí často vidíme v podobe vyzrážaných fľakov na povrchu a okrajoch črepníkov. Stáva sa to najmä vtedy, ak rastliny zalievame iba do podmisky. Väčšina pestovateľov si preto vhodný substrát pripravuje doma podľa svojich osvedčených postupov a jeden z nich vám dnes prezradíme.

Ďalším faktorom, ktorý je dôležitý, je dostatok živín v substráte. Pri ťažkom a nepriepustnom substráte v ňom zostáva nadbytok vody, neodteká a rastlina aj napriek tomu, že sa v substráte nachádza dostatok živín, ich nedokáže prijať.

Na schopnosť rastlín prijať živiny zo substrátu veľmi významne vplýva i jeho pH. Najvhodnejším substrátom je substrát pre izbové rastliny, ktorých je na trhu pomerne široké množstvo. V súčasnosti trh ponúka i substrát pre izbové rastliny so supresívnym účinkom, ktorý je taktiež možné použiť. Tieto substráty majú neutrálne až slabo kyslé pH, ktoré sa pohybuje v rozmedzí v závislosti od typu substrátu od 5,3 do 7. No pre fialky je tento substrát nedostatočne vzdušný a priepustný, preto ak chcete, aby vaše fialky boli krásne a darilo sa im, treba ho upraviť.

Presádzanie fialiek
Foto: Shutterstock

Ako si namiešať substrát pre africké fialky

Prvým krokom pri príprave substrátu, ktorý robím, je jeho dezinfekcia. Substrát tak zbavíme choroboplodných zárodkov plesní i škodcov, ktoré by v budúcnosti mohli byť pre rastlinky nebezpečné.

Substrát môžeme dezinfikovať viacerými spôsobmi. Ja osobne pestujem vyše 200 kultivarov afrických fialiek a preto si na dezinfekcii substrátu dávam mimoriadne záležať. Substrát vložím na starý pech a dám ho na cca 30 – 40 minút do rúry vyhriatej na 160 °C . Zbavím sa tak aj zárodkov drobných mušiek – smútiviek ktoré sa v substráte často nachádzajú a neskôr vylietavajú z kvetináčov. Ak nemám možnosť, prípadne čas sterilizovať v rúre, na dezinfekciu substrátu používam slabý roztok manganistanu draselného. Ak smútivky predsa začnú zo substrátu vylietavať, dajú sa použiť žlté lepové doštičky.

Substrát pre fialky
Foto: Shutterstock

Ďalším krokom je úprava substrátu – zlepšenie jeho vlastností – zvýšenie vzdušnosti a priepustnosti, tzv. odľahčenie. Tento krok je veľmi dôležitý na zachovanie jeho vzdušnosti. To, ako ho pripravíme, záleží najmä od toho, ako často máme možnosť fialky polievať. Ja na odľahčenie do substrátu pre izbové rastliny primiešavam perlit a kokosovú drť v pomere 3:2:1 (3 diely substrátu, 2 diely perlitu a 1 diel kokosovej drte). Často sa mi totiž stane, že mám málo času na zálievku a substrát mi príliš preschne. Takto namiešaná zmes ľahšie vsaje vodu a udrží ju pre rastlinu.

Ak ste typ, ktorému sa stáva, že zálievku správne neodhadne a rastlinky prelejete, je lepším riešením vynechať kokosovú drť a zmiešať substrát iba s perlitom v pomere 3:2. Takto pripravený substrát je vzdušný, nesadá a neusádzajú sa v ňom prebytočné soli. Fialkám sa v ňom bude dariť a odvďačia sa za vašu námahu nádhernými kvetmi.

Text: Ing.Jarmila Králová, PhD, Arborétum Mlyňany SAV
Foto: Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla? Howea: Palma z hollyvoodskych filmov, ktorá vám odpustí, ak ju zabudnete poliať