Stačí týchto pár krokov a izbovky dostanete do dokonalej formy

 • 25.01.2019

Stačí niekoľko jednoduchých krokov a izbové rastliny sa nám odvďačia reprezentatívnejším vzhľadom, sviežou farbou a pravdepodobne aj dlhšou životnosťou. Pokúsme sa zaradiť najdôležitejšie kroky medzi pravidelné víkendové činnosti.

Stačí týchto pár krokov a izbovky dostanete do dokonalej formy

Kontrolný zoznam

Materiál: 

 • keramzit
 • hnojivo na kvitnúce izbové rastliny
 • lesk na listy
 • postrekový insekticíd
 • vlhké utierky na listy

Náradie:

 • záhradnícke nožnice
 • nožnice na papier
 • motúz
 • handrička

Náročnosť: *
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: zima

Postup

Africká fialka

1. ŠPECIFICKÉ ČISTENIE

Čistenie fialky

Africká fialka (alebo aj senpólia) potrebuje z času na čas vyčistiť listy od prachu suchým štetcom. Senpólie nesprchujeme ani nepoužívame vlhké handričky!

2. PROTI MUŠKÁM

Zápalky proti muškám

Aby sme sa zbavili malých poletujúcich mušiek, tzv. smutiviek, stačí zapichnúť do substrátu niekoľko zápaliek (vždy hlavičkou dolu).

3. SPRÁVNA ZÁLIEVKA

Zálievka fialiek

Senpólie krásne kvitnú, ak majú optimálnu teplotu a sú správne zavlažované. Substrát medzi jednotlivými zálievkami by mal vždy mierne preschnúť.

Juka

1. LIKVIDÁCIA PRACHU

Čistenie listov juky

Listy juky treba čistiť od prachu navlhčenou handričkou z jemnej tkaniny, prípadne špeciálnymi vlhčenými utierkami na listy. Juka nemá rada lesk na listy.

2. SUCHÉ LISTY

Suché listy juky

Ak listy žltnú a schnú zospodu, juka pravdepodobne nemá dostatok svetla alebo trpí suchom. Listy opatrne odtrhneme alebo odstrihneme nožnicami a rastlinu zalejeme.

Voskovka

1. DLHÉ VÝHONKY

Voskovka

Dlhé výhonky voskovky môžu prekážať, preto je lepšie pestovať ich na pevnej opore, okolo ktorej ich obtočíme a priviažeme. Rozhodne ich nestriháme!

2. NA SVETLO

Voskovka

Svetlomilné rastliny na zimu premiestnime napríklad na okenné parapety. Nie však tam, kde cez obed dopadajú silné slnečné lúče – mohli by popáliť listy.

3. ČERVCE

Červce na voskovke

Voskovka obľubuje postrekovanie listov vlažnou vodou. Ak sa na listoch vyskytnú červce (biele vatovité vločky), treba ich utrieť gázou namočenou v lekárenskom liehu.

4. VYŠŠIA ODOLNOSŤ

Polievanie acylpirínom

Voskovka aj iná izbová zeleň môžu trpieť chorobami a škodcami. Odolnosť rastliny zvýši postrek z acylpyrínovej tablety rozpustenej v 1 l vlažnej vody.

5. POŠKODENÉ LISTY

Poškodené listy voskovky

Listy voskovky často usychajú a krútia sa. Niekedy sa objavia sivasté škvrny od slnka. Takéto listy treba odstrihnúť. Rastlina by sa nemala dotýkať okenných tabúľ.

6. PRIHNOJOVANIE

Hnojivo

Izbové rastliny sa počas zimy nesmú prihnojovať. Výnimkou sú kvitnúce druhy. Používame len hnojivo určené na kvitnúce izbové rastliny a v menšej koncentrácii.

Cisus

1. VOŠKY

Cisus

Pokrútené a lepkavé listy na cisuse sú znakom výskytu vošiek. V takom prípade treba aplikovať osvedčený insekticídny prípravok (mimo obytnej plochy).

2. ZVYŠKY KÁVY

Cisus

Studenú a nedopitú kávu (bez mlieka, cukor môže byť) môžeme občas vyliať do črepníka. Káva zvyšuje obsah draslíka v pôde, čo pozitívne vplýva na pevnosť pletív.

Potosovec

1. ŽLTNÚCE LISTY

Potosovec žltnúce listy

Žltnúce listy pravidelne odstraňujeme. Ak by dopadli na substrát v nádobe, mohli by naštartovať rozvoj plesní. Pri potosovci netreba používať ani nožnice.

2. PREKÁŽAJÚCE VÝHONKY

Potosovec

Strihať a tvarovať interiérovú zeleň je najlepšie na jar. Ak však niektoré výhonky prekážajú, je lepšie ich odstrihnúť tesne nad kolienkom.

Mliečnik

1. POVRCH SUBSTRÁTU

Mliečnik

Na povrchu substrátu by nemali ležať napadané suché listy. Preto ich treba pravidelne odstraňovať.

2. ODKVITNUTÉ KVETY

Mliečnik

Odkvitnuté kvety a suché listy mliečnika zostávajú dlho zakliesnené v hustej spleti tŕňov. Môžeme ich odstrániť štetcom alebo ich opatrne strasieme.

Nefrolepka

1. OPADÁVANIE LISTOV

Suché listy nefrolepky

Ak nefrolepke zasychajú a opadávajú listy, je to znak toho, že je v miestnosti suchý vzduch a málo sa zalieva. Všetky suché listy treba odstrihnúť a rastlinu zaliať.

2. VLHKOSŤ VZDUCHU

Nefrolepka

Listy nefrolepky by sme mali denne postrekovať vlažnou a mäkkou vodou. Vďaka tomu bude pôsobiť sviežo a vitálne.

Zamiokulkas a dracéna

1. LESK NA LISTY

Zamniokulkas

Na listy môžeme v primeranej miere použiť ošetrujúce lesky na prírodnej báze. Treba si však zistiť, aký druh lesku je vhodný na listy danej rastliny.

2. KERAMZIT

Keramzit

Na povrch substrátu môžeme aj počas zimy nasypať vrstvu keramzitu. Tá udrží pôdnu vlahu a zabráni liahnutiu nepríjemných mušiek.

3. PREKYPRENIE

Kyprenie zeme

Substrát (bez keramzitu) treba občas navrchu prekypriť. Ku koreňom sa dostane viac vzduchu a rastlina lepšie porastie. Nie každý druh však znesie kyprenie.

4. ŠPIČKY LISTOV

Suché konce listov draceny

V zime rastlinám (najmä palmám a dracénam) často zasychajú končeky listov. Tie stačí opatrne odstrihnúť nožnicami, nie však až do zdravého listu.

Dobré rady

Zvädnuté listy a kvety 

Všetky suché, zvädnuté, poškodené, chorobami či škodcami napadnuté listy a kvety treba z rastlín odstraňovať aj počas zimy.

Dlhé výhonky

V zime izbové rastliny nestriháme ani radikálne nezmladzujeme, počkáme do jari (apríl). Ak nám však výhonky prekážajú, 1 – 2 môžeme odstrihnúť.

Zálievka 

Zalievame menej. Medzi zálievkami by mal substrát mierne vyschnúť (povrch aj jeho vnútro). Voda by mala mať izbovú teplotu. Na to si potrpia najmä rastliny pochádzajúce z trópov. Vodu z vodovodu pred použitím necháme asi deň odstáť. Zalievať je najlepšie ráno a vždy na povrch substrátu, nie na listy či stonky.

Odstraňovanie prachu 

Aspoň raz týždenne treba odstraňovať prach z rastlín, predovšetkým z veľkolistých druhov. Používame vlhkú handričku. Menšie rastliny môžeme aj osprchovať, je to často oveľa účinnejšie. Druhom s jemne ochlpenými listami, ako aj pichľavým a tŕnistým rastlinám čistíme listy pomocou suchého plochého štetca.

Zvyšovanie vlhkosti vzduchu

Aj napriek starostlivosti, správnemu umiestneniu a vhodnému zálievkovému režimu izbovým rastlinám počas zimy veľakrát hnednú okraje listov. Príčinou je nízka vzdušná vlhkosť v miestnosti a nedostatok čerstvého vzduchu. Vetrať treba najmä počas slnečných zimných dní napoludnie.

Izbové kvety

Zvlhčovače

Pomocou dekoračných keramických zvlhčovačov, ktoré sa zavesia na radiátory, možno zvýšiť vlhkosť vzduchu v miestnosti až o 60 %. Účinné sú aj misky so zvlhčovacími kamienkami umiestnené v blízkosti rastlín. Pri zvlhčovaní vzduchu sú efektívne aj izbové fontánky či rozprašovače.

Nepresádzať

Počas zimy majú rastliny obdobie vegetačného pokoja. Nesmú sa presádzať, najskôr v apríli. Na časté premiestňovanie môžu zareagovať žltnutím alebo opadaním listov. Rozhodne nepremiestňujeme rastliny s kvetnými pukmi, prípadne už kvitnúce. Dôležité je dopriať rastlinám čo najviac svetla.

Prievan a arómy

Pre väčšinu izbových rastlín sú chlad a prievan neprijateľné. Rovnako zle reagujú aj na blízkosť tepelných zdrojov, kozubov, horiacich sviečok, aromatických lámp či vonných tyčiniek.

Osvedčené recepty

Ak chceme podporiť rast a vitalitu rastlín, môžeme siahnuť aj po „ľudových“ receptoch. Na zálievku možno občas využiť vychladenú, neosolenú vodu zo zemiakov varených v šupke či z vajíčok – obsahuje množstvo látok prospešných pre rastliny. Využiť možno aj zvyšky minerálky, studeného čaju či vody, v ktorej sa umývala zelenina pred varením. Najlepšia je voda po umývaní nakrájanej cibule. Ňou možno vydezinfikovať pestovateľský substrát v črepníkoch. Prerezaný strúčik cesnaku zapichnutý do substrátu zasa odpudzuje drobné mušky (smútivky) a zabraňuje im v kladení vajíčok.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád
Tavolíny, hamamely a hortenzie: Vo februári venujeme pozornosť v okrasnej záhrade týmto rastlinám Osviežte si základy pestovania teplomilných paprík! Kedy začať s výsevom a kam ich vysadiť? Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád Ako správne rezať jadroviny? Eduard Jakubek vás prevedie celým postupom