Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor

  • 15.08.2022

Africké (Kapské) fialky (lat. Saintpaulia) sú pre svoju nenáročnosť na podmienky a pestovanie veľmi obľúbenou izbovou rastlinou.

Fialky
Foto: Shutterstock

Patria do čeľade Gesneriacae. Prvý krát ich objavil v 19.storočí barón Walter von Saint-Illaire na juhu Afriky, v Tanzánii, podľa čoho je odvodený aj ich názov (Saintpaulia, africké fialky). Odtiaľ sa postupne rozšírili do celého sveta ako botanické druhy (aktuálne ich je okolo 20 druhov).

Neskôr z nich boli vyšľachtené mnohé kultivary, ktorých je v súčasnosti viac ako 25 000. Majú množstvo farieb a tvarov kvetov, listov i rôzne veľkosti. No nie všetky sú dostupné v obchodoch, niektoré z nich sa dajú zohnať ťažšie, predovšetkým u pestovateľov a zberateľov afrických fialiek.

Na čo si dať pozor pri kúpe africkej fialky?

Z množstva afrických fialiek si niekedy ťažko vybrať. Už na prvý pohľad lákajú svojimi nápadnými kvetmi rôznych farieb, od bielej, cez ružovú, modrú, fialovú… No aby fialka krášlila domov dlhý čas, treba sa zamyslieť už pri jej kúpe. Preto netreba pozerať iba na to, aké kvety má rastlina, no i na to, či je v poriadku.

Fialky
Foto: Shutterstock

Na čo si teda dať pozor pri kúpe africkej fialky? V prvom rade treba brať do ohľadu vzhľad rastliny a jej zdravotný stav. Listová ružica by mala byť pravidelná, kompaktná. Listy by mali byť nepoškodené, svieže. Stred listovej ružice (srdiečko) by mal byť taktiež nepoškodený, nezaschnutý, s novými malými nezakrpatenými lístočkami.

V žiadnom prípade nekupujte fialku so zatvrdnutým stredom – je napadnutá – stvrdnutie stredu spôsobuje roztočík jahodový a takáto rastlina nevydrží, nebude vyháňať nové listy, postupne uhynie, navyše si nainfikujete i ďalšie rastliny. Rovnako nekupujte fialky, ktoré majú zmäknuté, prípadne ovisnuté listy. Taktiež sa vyvarujte rastlín so zhnednutými listami. Listy by mali mať neprerastené (nevytiahnuté) pevné stonky, kvety by mali byť svieže, bez fľakov a viditeľných škodcov. Akonáhle zistíte, že na listoch je peľ, fialku nekupujte, je to prejav napadnutia strapkami, ktorých sa iba veľmi ťažko zabavíte, navyše si zamoríte týmto obávaným škodcom ďalšie rastliny.

Fialky
Foto: Shutterstock

Čo s fialkou po kúpe

Po kúpe a prinesení domov je potrebné rastlinu dôkladne skontrolovať a niekoľko dní nechať izolovanú od ďalších rastlín, čím sa zamedzí prípadnému rozšíreniu škodcov. Je to potrebné najmä vtedy, ak ste zakúpili rastlinu vo výpredajoch, prípadne odkvitnutú.

Rastliny fialiek po kúpe netreba presádzať. Dobre sa im darí v menších črepníkoch – vo všeobecnosti platí, že priemer veľkosť črepníka by mal byť 1/3 priemeru listovej ružice. Presádzame až vtedy, ak sa fialkám už prestáva dariť, do priepustného substrátu na izbové rastliny, ktorý je vhodné zmiešať s perlitom, prípadne s kokosovou drťou. Tým zabezpečíme vzdušnosť substrátu pre jemné vlásočnicové korene a takisto i schopnosť substrátu udržať rovnomernú vlhkosť. Zalievame pravidelne podľa potreby. Nezabúdame na to, že africké fialky majú radi vyššiu vzdušnú vlhkosť, ktorú zabezpečíme odparovačom, prípadne keramzitovými kamienkami v podmiske, na ktoré postavíme kvetináč s rastlinou.

Rastlinky afrických fialiek treba pravidelne prihnojovať kombinovanými hnojivami, dávkovanie závisí od typu hnojiva a je vždy uvedené na obale. Odvďačia sa nádhernými kvetmi takmer počas celého roka.

Text: Ing.Jarmila Králová, PhD, Arborétum Mlyňany SAV
Foto: Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?