Kostihoj, kosti hoj! Vyrobte si vlastnú liečivú tinktúru z tejto známej bylinky aj vy

  • 22.08.2019

Kostihoj lekársky, v češtine kostival, latinsky Symphytum officinale. Babky bylinkárky naň nikdy nedali dopustiť, pretože už z jeho názvu je každému jasné, na čo je vhodný.

Nakrájaný kostihoj

Kostihoj lekársky patrí medzi trvácu bylinu, ktorú nájdeme rásť doslova všade. Obľubuje vlhkejšiu pôdu, štrkoviská, ale nájdete ho aj na okrajoch lesa a lúky. Jeho vysoký vzhľad určite neprehliadnete. Fialovo-ružové kvety, ktoré pripomínajú malé zvončeky vás ihneď zaujmú.

Kostihoj

Nepomáha len kostiam

Zbiera sa predovšetkým samotný koreň, ktorý obsahuje veľa slizu. Na povrchu je hnedý, vo vnútri biely a mierne lepkavý. Rez na vzduchu začne rýchlo hnednúť. Na zber je najvhodnejším obdobím koniec leta a jeseň, kedy je koreň najsilnejší.

Koreň kostihoja lekárskeho

Kvety a listy kostihoja lekárskeho sa dajú sušiť a využiť na čaj pri problémoch s trávením, no viaceré látky obsiahnuté v tejto rastline sú vhodnejšie predovšetkým na vonkajšie použitie. Preto je lepšie pripraviť si z nich napríklad liečivý kúpeľ.

Mohlo by vás zaujímať: Jedlá burina z vlastnej záhrady

Ako si vyrobiť kostihojovú tinktúru

Pustite sa spolu s nami do výroby veľmi jednoduchej, ale o to viac účinnej kostihojovej tinktúry, ktorá má úžasné liečivé účinky.

Kostihojová tinktúra

Suroviny na kostihojovú tinktúru:

  • koreň kostihoja lekárskeho
  • lieh z lekárne alebo domáca pálenka

Kostihoj lekársky

Postup

Koreň kostihoja očistíme najlepšie malou kefkou, čím sa zbavíme všetkých nečistôt. Nakrájame ho na menšie časti a vložíme do čistej sklenenej fľašky. Následne zalejeme liehom alebo domácou pálenkou a necháme lúhovať.

Výroba kostihojovej tinktúry

Už po troch dňoch tekutina začne krásne hnednúť. Podľa starých tradícií bola kostihojová tinktúra tým silnejšia, čím dlhšie sa lúhovala.

Čo všetko obsahuje kostihoj?

Kostihoj vo svojom koreni obsahuje veľa účinných látok v podobe trieslovín, škrobu, asparagínu, alantoínu, alkaloidov a éterických olejov. V súčasnosti sa z rastliny podarilo získať aktívnu látku, pyrolizínový alkaloid, ktorý stojí za liečivými účinkami kostihoja práve pri vonkajšej liečbe zlomenín, odrenín, zle hojacich sa rán, vredov a mnohých ďalších ochoreniach pohybového ústrojenstva.

Koreň kostihoja v kovovej miske na drevenom stole

Nielen tinktúra, ale aj masť

Vyrobiť si môžete aj kostihojovú masť. Aj tento postup nie je komplikovaný a samotný výsledok stojí za to. Ak ste podľahli výrobe domácich mastičiek, a máte ich vo svojej domácej zbierke už niekoľko, pridajte si medzi ne aj tú kostihojovú.

Kostihojová masť

Suroviny na tradičnú kostihojovú masť:

  • koreň kostihoja lekárskeho
  • bravčová masť

Kostihojová masť

Postup

Koreň kostihoja poriadne očistíme a nakrájame na drobné kúsky. Bravčovú masť zahrejeme vo vyššom hrnci, aby sme predišli prípadnému prskaniu horúcej masti všade navôkol. Do rozohriatej masti pridáme koreň kostihoja a miešame približne 5 minút, aby sa liečivé látky začali uvoľňovať. Odstavíme z ohňa a necháme odstáť 24 hodín. Na druhý deň zmes zahrejeme, aby sme dosiahli tekutú konzistenciu. Zmes prelejeme cez sitko alebo gázu do čistých nádob a necháme zatuhnúť.

 

 

Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: Mgr. Zuzana Mišotová, isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Orech čierny: Nedocenený strom s vysokou hodnotou, ktorý odolá aj vrtivke