Ochráňte ruže v záhrade, pivónie a rastliny v kvetináčoch pred mrazom skôr, ako ich poškodí

  • 09.11.2021

Ochranu pred zimou vyžadujú nielen chúlostivé druhy, ale aj teplomilné, ktoré pestujeme v severnejších oblastiach. Na zakrytie sú najvhodnejšie materiály, ktoré prepúšťajú vzduch a vodu, ako čečina, kokosové rohože, netkaná textília.

Ochrana stromu v kvetináči pred mrazom

Ruže a pivonky

Pri ružiach či krovitých pivonkách chránime najmä korene. Nahrnieme k nim pôdu, kompost, piliny, hobliny. Môžeme ich ešte zhora prikryť čečinou. Stromčekovým ružiam obalíme korunku a kmienok kartónom alebo vrecovinou.

Vyššie krovité pivonky obalíme od zeme až po vrch netkanou textíliou. Spodnú líniu utesníme napríklad kompostom alebo kameňom, tehlou.

pivonka ochrana pred mrazom

Ihličnany a vždyzelené dreviny

Ihličnany, vždyzelené dreviny a vresy, ktoré pestujeme v kvetináči, pred zimou dobre zalejme. Odstránime im suché a poškodené listy, prípadne výhonky. Jednotlivé kvetináče potom môžeme na zimu obaliť jutovinou, umiestniť na polystyrénové podložky a presunúť do závetria. V lokalitách so silnejšími mrazmi dajme na povrch pôdy kokosovú rohožku, ktorá pomôže ochrániť korene.

Rastliny, ktoré sme nestihli vysadiť

Rastliny, ktoré sme si kúpili a ešte nevysadili, umiestnime do debničky a priestory medzi jednotlivými kvetináčmi vyplníme suchým lístím. Debničku potom umiestnime na chránené miesto k domu.

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov