Ochráňte ruže v záhrade, pivónie a rastliny v kvetináčoch pred mrazom skôr, ako ich poškodí

  • 09.11.2021

Ochranu pred zimou vyžadujú nielen chúlostivé druhy, ale aj teplomilné, ktoré pestujeme v severnejších oblastiach. Na zakrytie sú najvhodnejšie materiály, ktoré prepúšťajú vzduch a vodu, ako čečina, kokosové rohože, netkaná textília.

Ochrana stromu v kvetináči pred mrazom

Ruže a pivonky

Pri ružiach či krovitých pivonkách chránime najmä korene. Nahrnieme k nim pôdu, kompost, piliny, hobliny. Môžeme ich ešte zhora prikryť čečinou. Stromčekovým ružiam obalíme korunku a kmienok kartónom alebo vrecovinou.

Vyššie krovité pivonky obalíme od zeme až po vrch netkanou textíliou. Spodnú líniu utesníme napríklad kompostom alebo kameňom, tehlou.

pivonka ochrana pred mrazom

Ihličnany a vždyzelené dreviny

Ihličnany, vždyzelené dreviny a vresy, ktoré pestujeme v kvetináči, pred zimou dobre zalejme. Odstránime im suché a poškodené listy, prípadne výhonky. Jednotlivé kvetináče potom môžeme na zimu obaliť jutovinou, umiestniť na polystyrénové podložky a presunúť do závetria. V lokalitách so silnejšími mrazmi dajme na povrch pôdy kokosovú rohožku, ktorá pomôže ochrániť korene.

Rastliny, ktoré sme nestihli vysadiť

Rastliny, ktoré sme si kúpili a ešte nevysadili, umiestnime do debničky a priestory medzi jednotlivými kvetináčmi vyplníme suchým lístím. Debničku potom umiestnime na chránené miesto k domu.

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku