Overené odrody hrušiek vás nesklamú

  • 15.06.2017

Z hľadiska obsahu nutričných látok patria medzi najcennejšie ovocie. Napriek tomu u nás nedosahuje miera ich konzumácie zďaleka takú úroveň, akú si zaslúžia. Pritom je rozhodne z čoho vyberať, veď posúďte sami.

Overené odrody hrušiek

Výber môžete podmieniť viacerými kritériami. Tým najčastejším je obdobie dozrievania, ale aj typ plodov, skladovateľnosť a nároky na stanovište. Rozhoduje aj spôsob využitia plodov a mikroklimatické podmienky vášho regiónu. No ak máte záhradu s prevažne hlinitou hnedozemou a nachádza sa v stredných polohách, je to teda celkom bežný typ záhrady na Slovensku, z nasledujúceho prehľadu si určite vyberiete.

LETNÉ ODRODY HRUŠIEK

Clappova

Hruška Clappova
Clappova

Americká odroda Clappova bola vyšľachtená ešte okolo pred rokom 1860. Odvtedy sa rozšírila po celom svete, kde stále patrí medzi najkvalitnejšie letné maslovky. Vyznačuje sa skorým obdobím zberu (zberá sa už v polovici augusta) a výbornou chuťou plodov. Je veľmi úrodná, plody sú šťavnaté, mimoriadne chutné, aromatické, žiadané. Vhodná je na priamu konzumáciu, ako aj na výrobu výborných kompótov či destilátov. Odroda patrí z hľadiska ochrany medzi nenáročné odrody – chorobami i škodcami býva napádaná iba málo. Vhodná je na pestovanie v teplých a stredných polohách.

Vasarine Sviestine

Hruška Vasarine Sviestine
Vasarine Sviestine


Letná litovská odroda hrušky, ktorej názov by sme mohli voľne preložiť ako Letná maslová. Stromy sú silno rastúce, úrodnosť je každoročne veľmi dobrá. Stromy do nej vstupujú najneskôr päť rokov po výsadbe. Odroda je cudzoopelivá, opelenie zabezpečia napríklad odrody Beloruskaja pozniaja, Mramornaja či Souvenirs. Plody sa zberajú koncom augusta, môžu byť konzumované 15 – 20 dní po zbere. Sú veľké až veľmi veľké, dosahujú hmotnosť 150 – 230 gramov. Farba šupky je žltá, s jasným červeným líčkom. Chuť je veľmi dobrá, sladká, jemne aromatická, dužina je celkovo šťavnatá. Plody sú dobre prepravovateľné a vďaka pevnej šupke sú odolné proti povrchovým poškodeniam. Odroda je spoľahlivo mrazuvzdorná, odolnosti proti neskorým jarný mrazom napomáha tiež neskorý čas kvitnutia.

Williamsova

Hruška Williamsova
Williamsova

Neskorá letná odroda, patrí medzi najkvalitnejšie odrody svetového sortimentu. Charakteristická je najmä svojimi plodmi, ktoré sú veľké až veľmi veľké, v plnej zrelosti žltej farby, vynikajúcej maslovej chuti, intenzívne aromatické. Odroda je ideálna na pálenie, vyrába sa z nej typická Vilmoš pálenka (Williams snaps a pod.). Dozrieva koncom augusta, skladovať sa dá asi mesiac. Pre lepšie uskladnenie je potrebné plody podtrhávať, čiže zberať ich tesne pred dozretím. Známa je tiež jej červená mutácia, ktorá vyniká svojimi bordovo sfarbenými plodmi a rozširuje sa pod názvom Williamsova červená.

JESENNÉ ODRODY

Boscova fľaška

Hruška Boscova fľaška
Boscova fľaška

Boscova fľaška je jedna z najstarších odrôd súčasného sortimentu. Pochádza z Francúzska, kde bola objavená ešte v roku 1793. Napriek rokom sa však nielen v záhradkárskej verejnosti, ale tiež v svetovom sortimente stále drží na popredných priečkach popularity. Vďačí za to nielen svojim vysokým úrodám a jednoduchému pestovaniu, ale najmä vynikajúcej chuti plodov. Tie dozrievajú koncom septembra, veľmi dobre držia na strome. Sú tvarovo vyrovnané, stredne veľké až veľké, s typickou hrdzavou šupkou. Jemná a rozplývavá dužina má výbornú korenistú chuť. Odroda je úrodná, pravidelne plodiaca. Hodí sa na pestovanie najmä v kvalitných teplých polohách.

Konferencia

Hruška Konferencia
Konferencia

Jesenná odroda svetového sortimentu, najpestovanejšia vo svete. V Holandsku jej pestovanie zaberá viac ako 90 % produkcie hrušiek. Pochádza z Anglicka, kde bola objavená v roku 1894. Odroda veľmi skoro vstupuje do plodnosti, ktorá je následne vysoká a pravidelná. Zberá sa v druhej polovici septembra, skladuje sa v domácich podmienkach asi do februára. Plody sú typického fľaškovitého tvaru s charakteristickou rozptýlenou hrdzavosťou na povrchu šupky. Chuť je veľmi dobrá až výborná, rozplývavá, aromatická, jemne korenistá. Odroda je veľmi plastická, vhodná na pestovanie vo všetkých pestovateľských oblastiach.

Mramornaja

Hruška Mramornaja
Mramornaja

Odroda je stredne silno rastúca, nenáročná na miesto pestovania. Jej veľkou prednosťou je, že vykazuje dobrú odolnosť proti mrazom, čo umožňuje jej pestovanie aj v okrajových oblastiach pestovania. Je cudzoopelivá, vhodnými opeľovačmi sú odrody Bieloruská neskorá, Konferencia a Clappova. Odroda je veľmi úrodná, plodí každoročne. Plody tejto odrody sú typického hruškovitého tvaru, sú veľmi atraktívne sfarbené – povrch šupky pokrýva žiarivé ružovočervené sfarbenie. Sú veľké, dosahujú hmotnosť až 220 gramov. Dozrievajú v druhej polovici septembra a sú okamžite konzumovateľné. Chuť plodov je veľmi dobrá, aromatická.

ZIMNÉ ODRODY

Abate Fettel

Hruška Abate Fettel
Abate Fettel

Ako väčšina svetových odrôd patrí aj odroda Abate Fettel medzi staršie odrody, vyšľachtená bola ešte v roku 1866 vo Francúzsku. V mnohých štátoch na ňu dodnes nedajú dopustiť, pravidelne sa však objavuje aj na pultoch našich obchodných reťazcov. Vyznačuje sa vysokými úrodami, veľkými baňatými plodmi a jemnou chuťou bez kyslosti. Zber plodov je v septembri, skladovanie je v dobrých podmienkach možné až do marca. Plody sú podlhovastého tvaru, s typickým širším bruškom, šupka je žltkastej farby s charakteristickými hnedými škvrnkami. Biela dužina je šťavnatá, rozplývavá, jemnej a sladkej chuti a príjemnej vône. Ide o úrodnú odrodu so strednou náchylnosťou na chrastavitosť.

Beloruskaja Pozniaja

Hruška Beloruskaja pozniaja
Beloruskaja pozniaja

V preklade znamená názov tejto odrody Bieloruská neskorá. Ide o zimnú odrodu hrušky pochádzajúcu, ako už jej názov napovedá, z Bieloruska. Stromy rastú celkovo stredne silno, skoro vstupujú do plodnosti, ktorá je bohatá. Opelí ju bežne viacero odrôd, z tých sovietskych sú vhodnými opeľovačmi napríklad odrody Vasarine sviestine a Mramornaja. Plody dozrievajú začiatkom októbra, ich skladovateľnosť je do februára. Sú stredne veľké až veľké, baňatého hruškovitého tvaru, dosahujú hmotnosť okolo 110 – 120 g. Šupka je žltozelenej farby, na slnečnej strane s jemným pomarančovým líčkom. Dužina je pevná, stredne šťavnatá, veľmi dobrej chuti. Odroda je veľmi mrazuvzdorná, odolná proti chorobám.

Bohemica

Hruška Bohemica
Bohemica

Odroda Bohemica patrí k novším odrodám súčasného českého šľachtenia. Vďaka svojim vlastnostiam ako vysoká úrodnosť, atraktívnosť plodov, dobrá chuť či vysoká mrazudolnosť sa právom stala najrozširovanejšou odrodou vo veľkovýrobe. Jej veľkou devízou je tiež veľmi dlhý čas skladovania. Plody sú stredne veľké, atraktívneho hruškovitého tvaru. Zberáme ich na prelome septembra a októbra, konzumne dozrievajú v januári. Šupka plodu je zelenožltej farby, na slnečnej strane ju prekrýva charakteristické líčko. Dužina je stredne šťavnatá, chuťou sladká a chutná, príjemne voňavá.

Dicolor

Hruška Dicolor
Dicolor

Odroda Dicolor patrí, podobne ako odroda Bohemica, do novej vlny českého súčasného šľachtenia. Po odrode Bohemika bola ešte donedávna druhou najvysádzanejšou odrodou hrušiek. Vyniká vďaka svojim superlatívom, medzi ktoré patria atraktívny vzhľad dvojfarebných plodov (červeno-zelené), ich vynikajúca chuť a veľmi dlhý čas skladovania. Zber je začiatkom októbra, plody možno skladovať až do marca. Plody sú stredne veľké, baňato-ihlanového tvaru, atraktívne sfarbené. Dužina je bielej farby, je veľmi šťavnatá, maslovitej konzistencie. Chuť plodov je sladká, pomerne aromatická, veľmi dobrá. Odroda vyniká tiež slušnou odolnosťou proti nízkym teplotám a strednou až vyššou odolnosťou proti chrastavitosti plodov.

RARITNÉ ODRODY

Krvavka

Hruška Krvavka
Krvavka

Krvavky patria k dedičstvu našich predkov. Kedysi boli v pestovanom sortimente hojne zastúpené, využitie nachádzali najmä vo výrobe páleniek, ktorým dodávali charakteristickú arómu. V súčasnosti sa využívajú, popri konzumácii v čerstvom stave, tiež na výrobu krásne sfarbených muštov či sušených lupienkov.
Zaraďujeme ich medzi letné odrody, zber plodov prebieha na prelome augusta a septembra. Plody sú menšie (do 100 gramov), kužeľovo-hruškového tvaru, dobre držia na strome. Šupka je v období zrelosti sfarbená do červenohneda, atraktívnosť odrody však spočíva najmä v jej ružovočervenej dužine. Tá je šťavnatá, jemná, vynikajúcej korenistej chuti. odroda je veľmi rodná, odporúča sa na pestovanie najmä v teplejších polohách.

Schweizer Hose

Hruška Schweizer Hose
Schweizer Hose

Švajčiarska odroda veľmi atraktívneho vzhľadu, ktorá je rozšírená najmä v Nemecku, Švajčiarsku či Rakúsku a ktorej doslovný preklad je Švajčiarske nohavičky. Charakteristická je stredne veľkými plodmi veľmi atraktívneho sfarbenia a príjemnou chuťou plodov. Plody dozrievajú začiatkom októbra. Odroda má v prípade vyšších pestovateľských tvarov neumožňujúcich prebierku plodov sklon k striedavej plodnosti, v rokoch úrody je však táto veľmi vysoká. Plody sú stredne veľké až veľké, kužeľovo-hruškového tvaru, ich základná zelená farba je prekrytá charakteristickým žltým pruhovaním, niekedy aj s ružovkastým nádychom. Chuť je príjemná, sladko navinulá. Odroda je určená predovšetkým do teplejších pestovateľských polôh. Má umiernený rast, vďaka čomu nevyžaduje veľa priestoru.

 

Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice, www.kohaplant.sk
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: hrušky | odrody

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
4. ročník súťaže pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte pre seba predplatné časopisu
4. ročník súťaže pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte pre seba predplatné časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Kedy vysievať hrach, ako ho pestovať a aký si vybrať? Poradíme!
Kedy vysievať hrach, ako ho pestovať a aký si vybrať? Poradíme!
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Nekupujte zakoreňovací stimulátor, vyrobte si vlastný!
Nekupujte zakoreňovací stimulátor, vyrobte si vlastný!
Bahniatka patria k jari. Viete, kde ich hľadať a ako si ich vypestovať?
Bahniatka patria k jari. Viete, kde ich hľadať a ako si ich vypestovať?
Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen? Toto je pre úspech kľúčové
Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen? Toto je pre úspech kľúčové