Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov

  • 19.05.2022

V máji si stále môžeme vytvoriť sezónne kvetinové výsadby, ktoré nám počas leta skrášlia balkóny, terasy, dvory a átriá.

0 pochyba vysadba letnicky 1B9A4265

Využijeme rôzne letničky, ktoré pútajú peknými kvetmi alebo zaujímavými listami. Do jedného kvetináča vysádzame vždy len jedince, ktoré majú rovnaké nároky na prostredie a ošetrovanie. Uprednostníme nenáročné a dlho kvitnúce druhy a už pri výbere sa riadime charakteristikami miesta, kde tieto výsadby plánujeme umiestniť.

Najviac možností, pokiaľ ide o výber rastlín, máme na slnečných stanovištiach, no sú aj druhy prosperujúce v polotieni. Vyberieme si priestrannú a vkusnú vegetačnú nádobu s otvorom na odtok prebytočnej zálievkovej vody, prípadne samozavlažovaciu nádobu. Potrebovať budeme aj substrát na kvitnúce letničky.

Kombinovanie letničiek v nádobe

1. Naplnenie kvetináča

Vysadba letnicky

Kvetináč naplníme čerstvým substrátom, ktorý je určený na výsadbu letničiek, pričom na dno dáme trochu keramzitu. Na výsadbu sme si vybrali chryzantémovku, železník a lobuláriu.

2. Letničky

Výsadba letničiek do kvetináča

Letničky dáme pred výsadbou do nádoby s vodou, aby koreňový bal nasiakol. Vysádzame ich s celistvým koreňovým balom. Ku koreňom prisypeme substrát a utlačíme ho.

3. Kombinovanie

Výsadba letničiek do kvetináča

Kombinovanie je spôsob, akým docielime zaujímavejší typ výsadby. V jednej nádobe sústredíme druhy s odlišnými rastovými charakteristikami. Výsadbu však zbytočne neprehusťujme.

4. Zálievka

4 pochyba vysadba letnicky 1B9A4255

Zálievka je predpokladom rýchleho uchytenia, preto ju nezanedbávame. Prihnojenie zatiaľ nie je potrebné. Vysadené kvetináče umiestnime na vybrané miesta v exteriéri.

Vysadené letničky začneme prihnojovať až po ich zakorenení, čiže približne tri týždne po výsadbe.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?