Pálite na jeseň lístie v záhrade? Hrozí vám takáto pokuta!

  • 19.11.2021

Jesenné upratovanie v záhrade je azda najväčším zdrojom záhradného odpadu. Práve v tomto čase sa snažíme pripraviť záhradu na zimu, čo úzko súvisí so zvýšeným množstvom opadaného lístia, konárov alebo suchých tráv.

Pálenie lístia v záhrade

Kým kedysi bolo pálenie tohto odpadu na dedinách bežným zvykom, dnes ide o vážny precedens. Ak patríte k tým, ktorí pália lístie v záhrade, zbystrite pozornosť, hrozí vám pokuta.

Pálením lístia sa porušuje zákon

V úvode treba povedať, že každé mesto a obec má individuálne všeobecne záväzné nariadenia, ktoré ustanovujú či a za akých podmienok je možné spaľovať biologický odpad. Vo všeobecnosti však tieto nariadenia vychádzajú zo zákona o odpadoch, ktorý jasne definuje, že biologicky rozložiteľný odpad sa nesmie spaľovať. Zo zákona vyplýva, že tento druh odpadu nie je možné spaľovať na verejných, ale ani na súkromných priestranstvách. Takže v prípade, že by sme chceli spaľovanie argumentovať tým, že na svojom pozemku si môžeme ľudovo povedané robiť, čo chceme, pred zákonom neuspejeme.

Pálenie záhradného odpadu

Aká je pokuta za pálenie lístia?

Porušením zákona môže byť záhradkárovi udelená pokuta vo výške 166 eur a právnickej osobe až 16 596 eur. Pri spaľovaní plastov sú pokuty ešte vyššie. Aj tie zvyknú niektorí prihodiť k biologicky rozložiteľnému odpadu.

Okrem toho je pálenie lístia aj porušením Občianskeho zákonníka, ktorý hovorí, že nikto nesmie v nadmernej miere obťažovať svojich susedov hlukom, prachom, dymom, plynmi, parami a podobne.

Prečo je pálenie v záhrade zakázané?

Pálenie biologicky rozložiteľného odpadu je zakázané z viacerých dôvodov. Počas samotného spaľovania dochádza k vzniku a uvoľneniu oxidu uhoľnatého, oxidu dusnatého a ďalších nebezpečných toxínov. Patria medzi syntetické látky, ktoré nepriaznivo pôsobia na ekosystém a poškodzujú zdravie človeka. Poškodzujú nervový a imunitný systém a nie je žiadnym tajomstvom, že majú dokonca rakovinotvorné účinky.
Ďalším dôvodom, prečo je pálenie lístia v záhrade zakázané je možnosť vzniknutia požiaru a s tým spojené poškodenie cudzieho majetku a prírody. Zákon zakazuje zakladať oheň tam, kde môže dôjsť k jeho voľnému šíreniu.

Pálenie v záhrade

Kam s biologicky rozložitejším odpadom?

Biologicky rozložiteľný odpad je súčasťou komunálnych odpadov a nakladanie s ním je v kompetencii príslušnej obce. Tá ponúka občanom možnosť zbernej nádoby pre daný typ odpadu. Ďalšom možnosťou, kam s týmto odpadom je kompostér alebo zberný dvor. Zvyšky z našej záhrady sú po rozložení veľkým pokladom. Preto si predtým, ako sa rozhodneme, že sa ich zbavíme alebo nebodaj spálime, dobre premyslime, kde by sme ich mohli v záhrade využiť.

Do biologicky rozložiteľného odpadu patria kvety, tráva, lístie, drevný odpad zo strihania a orezávania krovín a stromov (dĺžka maximálne 15 cm), burina, zhnité ovocie a zelenina, piliny, drevná štiepka, hobliny, drevný popol a pod. Nepatria doň kuchynské odpady (s výnimkou šupiek z ovocia a zeleniny), uhynuté zvieratá, časti zvierat zabitých doma, exkrementy spoločenských a hospodárskych zvierat a podobne.

 

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?