Pestovanie zemiakov v podhorských oblastiach má svoje úskalia. Ako na to?

  • 23.01.2022

Ako pestovať skoré zemiaky na Horehroní? Viem, že to asi nebude najjednoduchšie, no aj tak by som to rada skúsila.

Zemiaky na hriadke

Zemiaky, a najmä skoré, sú citlivé na chlad a jarné mrazíky. Sadíme ich predklíčené do pôdy dobre obohatenej kompostom, ktorá je vyhriata aspoň na 10 °C. V horských a podhorských oblastiach dozrejú skoré zemiaky približne v termíne, keď už na „dolniakoch“ začíname so zberom neskorých odrôd. V chladných oblastiach môžeme skúsiť niektorú z týchto metód pestovania:

  1. Ak máme skleník alebo fóliovník, prikúrime v ňom a predklíčené zemiaky môžeme vysadiť skôr ako vonku.
  2. Podobne, ale trochu neskôr, ich sadíme do pareniska, ktoré v teplých dňoch vetráme.
  3. Ak máme svetlú verandu, predklíčené zemiaky vysadíme do väčších kvetináčov do pôdy obohatenej kompostom a necháme ich v nich rásť, až kým sa oteplí. Potom ich vysadíme von na hriadky alebo do fóliovníka.
  4. Môžeme ich tiež pestovať až do zberu vo väčších nádobách alebo vo vreciach priamo na verande.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: zelenina | zemiaky

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?