Bataty si môžeme predpestovať, alebo ich vysádzať priamo na záhon

  • 26.04.2021

Hoci sa bataty (sladké zemiaky) v mnohom podobajú klasickým zemiakom, nejde o príbuzné rastliny. Chutné hľuzy vznikajú na koreňoch povojníka batatového, ktorý sa vďaka dekoratívnym listom a dlhým výhonom pestuje v nádobách aj ako okrasná rastlina.

Bataty

Výživová hodnota

Viac ako 70 % hľuzy tvorí voda, zvyšok najmä sacharidy. Energetická hodnota je okolo 300 kJ na 100 g čerstvej hmoty (v 100 g sa nachádza asi 90 kalórií v porovnaní so 70 kalóriami v zemiakoch).

Ako pestovať bataty

Sladké zemiaky sa bežne pestujú v tropických a subtropických oblastiach Ázie, Afriky a Ameriky, no aj v našich podmienkach dokážu priniesť dobrú úrodu. Počítame však s ich teplomilnosťou.

Pestovanie v záhone začneme buď výsadbou nepredklíčených menších hľúz v apríli, predklíčených koncom apríla alebo pomocou predpestovaných sadeníc (čo je najefektívnejšie) v priebehu mája alebo dokonca júna.

Pri aprílovej výsadbe rastliny chránime pred mrazom krytom z bielej netkanej textílie. Sadenice sa dajú kúpiť, prípadne si ich dopestujeme sami v priebehu marca a apríla. Hľuzu ponoríme končekom do vody v pohári a vyrastené výhony s korienkami vysadíme najskôr do kvetináčov alebo hľuzu pokrájame na menšie kúsky tak, aby obsahovala aspoň jedno očko, a potom ich vysadíme do kvetináča.

Hľuzy alebo sadenice vysádzame až po troch zmrznutých s dostatočným rozstupom do brázdy, ktorú prihrnieme pôdou. Po vzídení rastliny kopcujeme podobne ako zemiaky. Vyhovuje im kyprá, mierne kyslá a dobre priepustná pôda. V sezóne môžeme hnojiť draselným hnojivom, počas horúčav a sucha zalievame.

bataty

Zber a uskladnenie

Z jednej rastliny môžeme dosiahnuť úrodu až 5 kg. Hľuzy zberáme podobne ako klasické zemiaky – po zaschnutí vňate alebo vtedy, keď vňať žltne, čo býva v septembri až začiatkom októbra. Hľuzy sa nesmú poškodiť.

V chladnej, dobre vetranej pivnici s teplotou do 15 °C vydržia bataty niekoľko týždňov, v chladničke zvyčajne iba týždeň. V podobe pyré vydržia v mrazničke približne pol roka.

Naša voľba odrôd

  • O’Henry – odroda so zlatou dužinou, pri pečení vonia po mede.
  • Murasaki – sladké zemiaky s fialovou šupkou a bielou dužinou odolné proti škodcom, po upečení majú orieškovú chuť.
  • Erato Orange – obľúbená odroda s hnedou šupkou a oranžovou dužinou.

Bataty

Viete, že…

… bataty so žltou dužinou bývajú suchšie, s oranžovou viac šťavnaté?
… sladké zemiaky možno pestovať aj vo väčších nádobách ako okrasnú rastlinu? Jej výhony necháme prevísať alebo vyväzujeme k opore.
… ak chceme uchovať hľuzy na výsadbu pre budúci rok, je dobré ich uskladniť v piesku alebo v mierne vlhkej rašeline v debničkách v pivnici bez mrazu?
… rastliny pestované v záhrade môžu trpieť čiernou či hnedou hnilobou alebo škvrnitosťou, v skleníku ich môžu napádať molice a roztočce?

Bataty v kuchyni

V kuchyni sa používajú podobne ako zemiaky so šupkou aj bez šupky. V porovnaní s nimi sú kaloricky výdatnejšie, zato však obsahujú viac vlákniny, antioxidantov, minerálnych látok a vitamínov E, A, B1 a B2. Vysoko hodnotený je podiel betakaroténov, ktorých obsah je porovnateľný s karotkou (najmä pri oranžovej forme hľúz). Dajú sa použiť ako príloha k mäsu, na výrobu kaše, niektoré národy z nich dokonca pripravujú aj puding alebo lievance.

Batatové čipsy

Batatové čipsy

Olúpané a umyté hľuzy nakrájame na tenké plátky. Papier na pečenie pokvapkáme olivovým olejom, položíme naň bataty a mierne ich posolíme. Pečieme do chrumkava na 200 °C.

Šalát

Olúpané hľuzy povaríme, potom nakrájame na menšie kocky. Pridáme nakrájanú cibuľku, olivový olej, karí, limetkovú šťavu, posolíme a zamiešame.

 

Text: Ing. Lucie Peukert
Foto: isifa/Shuttertock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov