Počuli ste už o vrúbľovaní uhoriek a melónov? Výsledkom sú sadenice odolné voči chorobám

  • 27.02.2022

Počul som, že ak uhorky a melóny navrúbľujeme, sú odolnejšie voči chorobám a celkovo zdravšie. V čom vrúbľovanie spočíva? 

Uhorky zaštepené do tekvice

Najmä uhorky sú náchylné na veľa chorôb a chemická ochrana má svoje limity. Neveľká a chúlostivá koreňová sústava im nezaručuje dlhú životnosť a negatívne ovplyvňuje úrodnosť. Aj ich tepelné nároky sú pomerne vysoké. Všetky tieto negatíva sa doteraz šľachtením nepodarilo odstrániť, preto sa využíva štepenie uhoriek do odolnejších a intenzívne rastúcich príbuzných tekvíc figolistých. Výsledkom sú sadenice výrazne odolnejšie proti chorobám, tepelným výkyvom a s menšími nárokmi na teplo. Rastliny majú aj vyššiu životnosť a bohatšie rodia.

Ako na vrúbľovanie uhoriek a melónov

Postup pre vrúbľovanie uhoriek a melónov je nasledovný: Najskôr vysejeme semiačka uhoriek a melónov, o pár dní vysejeme rýchlejšie rastúce semiačka tekvíc figolistých. Štepíme, keď majú semenáčiky niekoľko pravých listov. Z tekvicového semenáčika vylomíme alebo odrežeme vrchnú časť rastliny tesne nad klíčnymi lístkami. Semenáče melónov a uhoriek vyberieme z pôdy a urobíme si na stonkách rastlín šikmé zárezy. Do stonky tekvice pod jej klíčnymi lístkami zhora vedieme zárez. Na rez používame žiletku alebo ostrý dezinfikovaný skalpel. Protichodné kliny spojíme tak, aby sa rezné plochy kryli, a spoj spevníme malými kolíčkami.

Toto potrebujú melóny, aby vám krásne zarodili
Štepenie melónov do tekvice figolistej zboku.

Zaštepené rastliny vysadíme spolu do kvetináča, miesto štepenia musí ostať trvalo nad pôdou. Umiestnime ich na teplé (okolo 20 °C) a svetlé miesto, nie na priame slnko, a občas ich vlažnou vodou zahmlievame. Keď za 10 – 14 dní rastliny zrastú, stonku uhorky či melóna tesne pod štepením veľmi opatrne prerežeme, čím vrúbeľ bude už ďalej vyživovaný len z tekvicového podpníka. Na stanovisko presádzame rastlinky až po ich zosilnení a otužení.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád