Pozor na zámenu! Ako rozoznať vavrín od vavrínovca?

  • 27.08.2022

Poradíte mi, prosím, ako rozoznať vavrín od vavrínovca? Dočítala som sa, že vavrínovec je mierne jedovatý a že by mal mať hladké okraje listov a nie zúbkaté. 

vavrin
Foto: Shutterstock

Vavrínovec (Prunus laurocerasus) používame najmä do živých plotov a radí sa medzi jedovaté rastliny. Vavrín (Laurus nobilis) je známa korenina bobkový list, ktorá sa pestuje v kvetináčoch a na zimu sa prenáša dovnútra, keďže znesie teplotu len do cca 8 °C. Pravdou však je, že posledné mierne zimy v južných polohách Slovenska prezimoval aj vonku.

Rozdiel je nielen v listoch, ale aj v kvetoch

Korenina vavrín má tvrdé, kožovité listy s matným povrchov, ktoré majú jemne zvlnený okraj. Dlhé sú 6 – 12 cm, v porovnaní s vavrínovcom sú tenšie a užšie. Vavrínovec nemá až také tvrdé listy, ich povrch je lesklý a sú výrazne dlhšie (až do cca 20 cm).

vavrin a vavrinovec
Vavrínovec vľavo, vavrín vpravo. Foto: Shutterstock

Oba druhy majú drobné biele kvety, ale jedovatý vavrínovec ich má usporiadané v bohatých strapcoch, kým vavrín ich má jednotlivo pomedzi listy. Dobre si všímajte obe rastliny a časom sa vám rozdiely dostanú „do oka“. Pomôckou pri rozoznávaní môže byť aj vôňa listov, skúste ich zlomiť a privoňať.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Ako pestovať a rezať pajazmín? Toto odporúča Martin Čurda Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla?