Prečo majú fialky skrútené listy?

  • 23.02.2019

Doslova zo dňa na deň sa moje izbové fialky zmenili. Všetky črepníky na podobločnici chytila asi nejaká choroba. Dajú sa rastliny ešte zachrániť? Čo s nimi urobiť?
Cecília Š., Košice

Prečo majú fialky skrútené listy?

Pravdepodobne ide o preliatie rastlín zálievkovou vodou. Vtedy sa stáva, že začnú odhnívať korene, čo sa navonok prejaví mäknutím listov a ich akoby vädnutím až skrúcaním. Nemuselo sa pritom stať, že ste fialky poliali viac ako inokedy, stačí, že ich polievate rovnakým množstvom vody, ako aj v lete. No toto množstvo môže byť počas zimy príliš veľa, pretože je menej svetla i tepla a rastliny toľko nevypijú a nestihnú vypariť.

Prečo majú fialky skrútené listy?

Môžete sa pokúsiť ich zachrániť. Vezmite napríklad plech na pečenie, dajte naň igelit a dvoje-troje nasiakavé noviny. Vyberte fialky z kvetináčov s celým koreňovým balom a postavte ich na noviny. Tie vysajú prebytočnú vodu. Keď budú noviny mokré, vymeňte ich za ďalšie suché. Počkajte, kým substrát preschne, čo spoznáte nielen dotykom, ale aj zmenou farby, a rastliny vráťte do kvetináčov. Najškaredšie listy odštipnite a vyhoďte. Počas zimy zalievajte opatrnejšie a menej ako predtým. Pre fialky je lepšie, ak sem-tam substrát trochu preschne. Ako poistku, ak sa rastliny nepodarí zachrániť celé, čo najskôr z každej fialky odštipnite čo najmenej zvädnutý list so stopkou a dajte ho zakoreniť do kališteka s vodou, čím vlastne rastliny rozmnožíte.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

V poradni odpovedajú: Ing. Marián Komžík, Ing. Hana Szabóová, Ing. Monika Králová
Foto: archív, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Viete, ako pestovať zornicu? Odborníčka radí, aký substrát vybrať, či je dôležitá veľkosť kvetináča a čo s ňou po odkvitnutí Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám Stonkový zeler sa pestuje podobne ako buľvový, semienka vysievame práve teraz