Hrdza na listoch hrušky - čo s tým?

  • 16.02.2019

Na listoch hrušky, odroda je Boscova fľaša, sme na konci leta a na jeseň pozorovali hrdzavočervené škvrny, z ktorých vybiehajú viaceré drobné výrastky vysoké 3 až 4 mm. Hruška má asi 20 rokov a je vysadená v hlinitoílovitej pôde. O čo ide?
Vladimír H., Zálužie

Hrdza na listoch hrušky

Na hruške je často sa vyskytujúca choroba hrdza hrušková. Spôsobuje ju huba Gymnosporangium sabinae, syn. G. fuscum. Potrebuje zimného hostiteľa, tým býva borievka netatova (Juniperus sabina), aj letného hostiteľa a tým sú hrušky.

Hrdza na listoch hrušky

Huba prezimuje ako červenohnedá hmota v hrubých konároch borievok. Na jar sa z týchto ložísk uvoľňujú zimné výtrusy, ktoré infikujú listy hrušiek. Choroba sa šíri najmä na jar a za daždivého počasia. Priamy chemický prípravok proti hrdzi hruškovej nie je. V jarných mesiacoch môžete hrušky ošetriť prípravkami proti chrastavitosti, napríklad Delan Pro, Dithane DG Neotec, Polyram WG, ktorými zasiahnete aj proti hrdzi. Preventívne môžete odstrániť borievky, ale prenosu výtrusov vetrom či dažďom sa zabrániť nedá.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

V poradni odpovedajú: Ing. Hana Szabóová, Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky? Ekologicky proti „medvedíkovi“