Hrdza na listoch hrušky - čo s tým?

  • 16.02.2019

Na listoch hrušky, odroda je Boscova fľaša, sme na konci leta a na jeseň pozorovali hrdzavočervené škvrny, z ktorých vybiehajú viaceré drobné výrastky vysoké 3 až 4 mm. Hruška má asi 20 rokov a je vysadená v hlinitoílovitej pôde. O čo ide?
Vladimír H., Zálužie

Hrdza na listoch hrušky

Na hruške je často sa vyskytujúca choroba hrdza hrušková. Spôsobuje ju huba Gymnosporangium sabinae, syn. G. fuscum. Potrebuje zimného hostiteľa, tým býva borievka netatova (Juniperus sabina), aj letného hostiteľa a tým sú hrušky.

Hrdza na listoch hrušky

Huba prezimuje ako červenohnedá hmota v hrubých konároch borievok. Na jar sa z týchto ložísk uvoľňujú zimné výtrusy, ktoré infikujú listy hrušiek. Choroba sa šíri najmä na jar a za daždivého počasia. Priamy chemický prípravok proti hrdzi hruškovej nie je. V jarných mesiacoch môžete hrušky ošetriť prípravkami proti chrastavitosti, napríklad Delan Pro, Dithane DG Neotec, Polyram WG, ktorými zasiahnete aj proti hrdzi. Preventívne môžete odstrániť borievky, ale prenosu výtrusov vetrom či dažďom sa zabrániť nedá.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

V poradni odpovedajú: Ing. Hana Szabóová, Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - november 2022 Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Silný a liečivý chren: Spoznajte vlastnosti tohto nenápadného koreňa Vyrobte si doma rastlinné terárium podľa vášho vkusu a lacno! Ako pestovať a rezať pajazmín? Toto odporúča Martin Čurda Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu!