Prečo začali borievky žltnúť? Chyba môže byť v reze i v pôde

  • 23.07.2022

Mohli by ste mi prosím poradiť? Naše borievky v záhrade začali zrazu žltnúť. Čo to spôsobilo a ako im pomôcť? 

Žltnúca borievka

Z fotografie neviem určiť, či ide o chorobu alebo škodcu, no vyzerá to skôr na veľmi hlboký rez v nesprávnom čase, nedostatok živín a zhutnenú pôdu. Všeobecne žltnutie a následné hnednutie môže byť spôsobené týmito faktormi:

  1. Rez v nesprávnom čase, čiže v období horúčav a sucha, spôsobuje stres, čím znižuje odolnosť. Nevhodný je i jesenný rez alebo príliš hlboký rez do starého dreva, po ktorom rastlina ťažšie regeneruje.
  2. Ďalšou príčinou môže byť príliš zhutnená pôda. Vhodný je substrát zložený z pôdy, piesku a rašeliny v pomere 1 : 1 : 1.
  3. Pôda nesmie príliš a nadlho preschnúť, no zároveň nesmie byť premokrená. Vhodná je pravidelná zálievka (aj v zimnom období).
  4. Najmä pri starších rastlinách je potrebné zabezpečiť pravidelný prísun živín. Dôležitý je horčík, jeho nedostatok v pôde spôsobuje hnednutie ihličnanov. Dopĺňame ho napríklad tekutou horkou soľou vo forme postreku na list alebo zálievky ku koreňom. Môžeme použiť aj viaczložkové hnojivo na ihličnany.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Jarmila Králová, Arboretum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?