Prečo začali borievky žltnúť? Chyba môže byť v reze i v pôde

  • 23.07.2022

Mohli by ste mi prosím poradiť? Naše borievky v záhrade začali zrazu žltnúť. Čo to spôsobilo a ako im pomôcť? 

Žltnúca borievka

Z fotografie neviem určiť, či ide o chorobu alebo škodcu, no vyzerá to skôr na veľmi hlboký rez v nesprávnom čase, nedostatok živín a zhutnenú pôdu. Všeobecne žltnutie a následné hnednutie môže byť spôsobené týmito faktormi:

  1. Rez v nesprávnom čase, čiže v období horúčav a sucha, spôsobuje stres, čím znižuje odolnosť. Nevhodný je i jesenný rez alebo príliš hlboký rez do starého dreva, po ktorom rastlina ťažšie regeneruje.
  2. Ďalšou príčinou môže byť príliš zhutnená pôda. Vhodný je substrát zložený z pôdy, piesku a rašeliny v pomere 1 : 1 : 1.
  3. Pôda nesmie príliš a nadlho preschnúť, no zároveň nesmie byť premokrená. Vhodná je pravidelná zálievka (aj v zimnom období).
  4. Najmä pri starších rastlinách je potrebné zabezpečiť pravidelný prísun živín. Dôležitý je horčík, jeho nedostatok v pôde spôsobuje hnednutie ihličnanov. Dopĺňame ho napríklad tekutou horkou soľou vo forme postreku na list alebo zálievky ku koreňom. Môžeme použiť aj viaczložkové hnojivo na ihličnany.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Jarmila Králová, Arboretum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - september 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Vyhrajte ovocné stromy a kry, naučte deti milovať prírodu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Akými rastlinami vyplniť medzery medzi betónovými doskami chodníka? Vyskúšajte tieto Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Septembrový výber z vašich záhrad Včela medonosná možno nie je naším najdôležitejším opeľovačom. Poznáte tieto tvrdo pracujúce druhy? Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše