Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči

  • 10.09.2022

Mám 2 roky zamiokulkas a vôbec nerastie. Prečo?

Zamiokulkas
Foto: Shutterstock

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) vyžaduje ľahký, vzdušný substrát, napríklad môžeme použiť substrát pre sukulenty. Nedarí sa mu v kyslej a ťažkej pôde.

Počas sezóny sa snažíme o dostatočný prísun živín (v podobe hnojiva) a optimálnu zálievku, ale pozor, naozaj neznáša premokrenie. Pomalý, respektíve zastavený rast môže byť spôsobený príliš veľkým črepníkom. Zamiokulcas totiž vo veľkom črepníku všetku silu dáva do rastu koreňov a až po jeho zaplnení vyženie listy. Preto ho presádzame až vtedy, keď je črepník zdeformovaný koreňmi, prípadne doslova praská.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing.Jarmila Králová, PhD, Arborétum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade?