Prírodná lekáreň: Tieto rastliny pomôžu pri bolestiach svalov a kĺbov
Príroda ponúka liek na takmer všetky neduhy. Spoznajte rastliny, ktoré vám pomôžu pri liečbe boľavej chrbtice, svalov a kĺbov.
Kostihoj lekársky (Symphytum officinale)
Výstižný názov tejto trvalky našich lúk a svetlých lesov napovedá, načo sa oddávna používa: pri zraneniach kostí, pomliaždeninách, bolestiach kĺbov. Nie je na škodu si túto trvalku vysadiť aj v záhrade, najlepšie do polotieňa alebo tieňa niekde v zadnej, prírodnejšej časti záhrady. Na jar veľmi pekne kvitne. Zberáme koreň na jar alebo na jeseň, prípadne aj vňať alebo listy. Nepoužívame vnútorne ani na otvorené rany.
Čerstvá náplasť na bolesti kĺbov a svalstva
Dva diely čerstvého kostihojového koreňa (dá sa nahradiť listami) umyjeme, nadrobno postrúhame, pridáme 1 diel nasekanej vňate nátržníka husieho a zmiešane s 1 dielom bravčovej masti. Natrieme natenko medzi 2 vrstvy na husto tkanej gázy a priložíme na boľavé miesto. Previažeme tkaninou, prípadne prelepíme. Necháme niekoľko hodín, vymeníme.
Liečivý olej
Koreň nakrájame a necháme vysušiť. Vložíme do menšieho zaváraninového pohára a zalejeme olivovým alebo iným jedlým olejom. Necháme odležať 4 až 6 týždňov, precedíme. Uchovávame v chladničke a natierame ním boľavé miesta.
Vhodný aj pri: odvar alebo zriedená tinktúra sa môže používať aj na výplach úst pri paradentóze.
- Výsev semien: III, IV, VIII, IX
- Zber vňate, listov: IV, V, VI
- Zber koreňov: III, IX, X
Chilli papričky (Capsicum frutescens)
Tie isté chilli papričky, ktoré využívame v kuchyni, môžeme využiť zvonka aj na uľahčenie pri bolestiach chrbtice, kĺbov a svalov, ale len pri takých chorobách, pri ktorých je vhodné prehriatie tkanív. Dáme však pozor na vhodné riedenie, kapsaicín vo vyšších množstvách môže štípať a pôsobí aj dráždivo na pokožku. Vyhneme sa mu, ak máme citlivú pokožku.
Olejček na boľavé svalstvo
75 g olivového oleja, 20 g čerstvých chilli (alebo 8 g sušených chilli, prípadne tretinu čajovej lyžičky habanera), 6 g včelieho vosku, 15 kvapiek mätového olejčeka. Chilli nakrájame a spolu so semienkami vložíme do asi 2/3 dávky oleja. Zahrievame cca 15 minút na 70 ⁰C. Necháme vychladnúť a precedíme. Včelí vosk rozpustíme vo zvyšku oleja pri cca 60 ⁰C, pridáme precedený chilli olej. Nalejeme do uzatvárateľnej nádobky, necháme vychladnúť, uchovávame v chladničke. Vtierame do kože, pričom si ruky chránime gumovými rukavicami.
Vhodné aj pri: chilli papričky zrýchľujú metabolizmus, upravujú trávenie, pri nádche pomáhajú uvoľňovať upchatý nos, podporujú prekrvenie, imunitu a rozprúdia obehový systém..
- Výsev semien: XII, I, II
- Presadenie: V
- Zber plodov: VII, VIII, IX
Kozonoha hostcová (Aegopodium podagraria)
Táto rastlinka je extrémne životaschopná a rýchlo sa rozširuje podzemkami, pričom je v záhradke takmer nezničiteľná. Ak ju máme v zadnej prírodnej časti záhrady, tak to až tak neprekáža. Inak je lepšie ju pestovať vo väčších nádobách vo svetlom tieni, ako ju vysádzať do záhona. Nájdeme ju aj v prírode v svetlých lesoch. Je to rastlina, ktorá sa oddávna používala pri dne a reume. Užíva sa koreň alebo vňať vnútorne ako čaj aj zvonka ako obklad na boľavé miesto. Mladé listy používame aj ako listovú zeleninu, pridávame do surového šalátu, do smoothie alebo tepelne spracovávame ako špenát.
Kúpeľ na boľavé nohy
100 g koreňa povaríme cca 5 minút v 2 l vody. Necháme odstáť 15 minút. Keď bude teplota príjemná na telo, vlejeme do lavóra a ponoríme nohy. Dolejeme teplou vodou.
Čaj
20 g koreňa kozonohy zalejeme vriacou vodou, necháme odstáť 15 minút. Užívame šálku dvakrát denne. Po čase v užívaní urobíme pauzu.
Vhodná aj pri: v čajoch aj ako prevencia zápalu močových ciest.
- Výsadba: III, IV, V, IX, X
- Zber vňate: III
- Zber koreňa: VIII
Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, Vietem mi prosím poradiť čo je toto za bylinku? Múdre aplikácie vravia,…