Prírodná lekáreň: Tieto rastliny pomôžu pri bolestiach svalov a kĺbov

 • 03.09.2020

Príroda ponúka liek na takmer všetky neduhy. Spoznajte rastliny, ktoré vám pomôžu pri liečbe boľavej chrbtice, svalov a kĺbov.

Prírodná lekáreň: Tieto rastliny pomôžu pri bolestiach svalov a kĺbov

Kostihoj lekársky (Symphytum officinale)

Výstižný názov tejto trvalky našich lúk a svetlých lesov napovedá, načo sa oddávna používa: pri zraneniach kostí, pomliaždeninách, bolestiach kĺbov. Nie je na škodu si túto trvalku vysadiť aj v záhrade, najlepšie do polotieňa alebo tieňa niekde v zadnej, prírodnejšej časti záhrady. Na jar veľmi pekne kvitne. Zberáme koreň na jar alebo na jeseň, prípadne aj vňať alebo listy. Nepoužívame vnútorne ani na otvorené rany.

Čerstvá náplasť na bolesti kĺbov a svalstva

Dva diely čerstvého kostihojového koreňa (dá sa nahradiť listami) umyjeme, nadrobno postrúhame, pridáme 1 diel nasekanej vňate nátržníka husieho a zmiešane s 1 dielom bravčovej masti. Natrieme natenko medzi 2 vrstvy na husto tkanej gázy a priložíme na boľavé miesto. Previažeme tkaninou, prípadne prelepíme. Necháme niekoľko hodín, vymeníme.

Kostihoj lekársky

Liečivý olej

Koreň nakrájame a necháme vysušiť. Vložíme do menšieho zaváraninového pohára a zalejeme olivovým alebo iným jedlým olejom. Necháme odležať 4 až 6 týždňov, precedíme. Uchovávame v chladničke a natierame ním boľavé miesta.

Vhodný aj pri: odvar alebo zriedená tinktúra sa môže používať aj na výplach úst pri paradentóze.

 • Výsev semien: III, IV, VIII, IX
 • Zber vňate, listov: IV, V, VI
 • Zber koreňov: III, IX, X

Chilli papričky (Capsicum frutescens)

Tie isté chilli papričky, ktoré využívame v kuchyni, môžeme využiť zvonka aj na uľahčenie pri bolestiach chrbtice, kĺbov a svalov, ale len pri takých chorobách, pri ktorých je vhodné prehriatie tkanív. Dáme však pozor na vhodné riedenie, kapsaicín vo vyšších množstvách môže štípať a pôsobí aj dráždivo na pokožku. Vyhneme sa mu, ak máme citlivú pokožku.

Chilli papričky

Olejček na boľavé svalstvo

75 g olivového oleja, 20 g čerstvých chilli (alebo 8 g sušených chilli, prípadne tretinu čajovej lyžičky habanera), 6 g včelieho vosku, 15 kvapiek mätového olejčeka. Chilli nakrájame a spolu so semienkami vložíme do asi 2/3 dávky oleja. Zahrievame cca 15 minút na 70 ⁰C. Necháme vychladnúť a precedíme. Včelí vosk rozpustíme vo zvyšku oleja pri cca 60 ⁰C, pridáme precedený chilli olej. Nalejeme do uzatvárateľnej nádobky, necháme vychladnúť, uchovávame v chladničke. Vtierame do kože, pričom si ruky chránime gumovými rukavicami.

Vhodné aj pri: chilli papričky zrýchľujú metabolizmus, upravujú trávenie, pri nádche pomáhajú uvoľňovať upchatý nos, podporujú prekrvenie, imunitu a rozprúdia obehový systém..

 • Výsev semien: XII, I, II
 • Presadenie: V
 • Zber plodov: VII, VIII, IX

Kozonoha hostcová (Aegopodium podagraria)

Táto rastlinka je extrémne životaschopná a rýchlo sa rozširuje podzemkami, pričom je v záhradke takmer nezničiteľná. Ak ju máme v zadnej prírodnej časti záhrady, tak to až tak neprekáža. Inak je lepšie ju pestovať vo väčších nádobách vo svetlom tieni, ako ju vysádzať do záhona. Nájdeme ju aj v prírode v svetlých lesoch. Je to rastlina, ktorá sa oddávna používala pri dne a reume. Užíva sa koreň alebo vňať vnútorne ako čaj aj zvonka ako obklad na boľavé miesto. Mladé listy používame aj ako listovú zeleninu, pridávame do surového šalátu, do smoothie alebo tepelne spracovávame ako špenát.

Kozonoha hostcová

Kúpeľ na boľavé nohy

100 g koreňa povaríme cca 5 minút v 2 l vody. Necháme odstáť 15 minút. Keď bude teplota príjemná na telo, vlejeme do lavóra a ponoríme nohy. Dolejeme teplou vodou.

Čaj

20 g koreňa kozonohy zalejeme vriacou vodou, necháme odstáť 15 minút. Užívame šálku dvakrát denne. Po čase v užívaní urobíme pauzu.

Vhodná aj pri: v čajoch aj ako prevencia zápalu močových ciest.

 • Výsadba: III, IV, V, IX, X
 • Zber vňate: III
 • Zber koreňa: VIII

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov