Ak by ste si mohli vyrobiť len jedinú tinktúru, naložte si kapucínku

  • 10.10.2018

Tinktúra sa dá vyrobiť z takmer každej bylinky, no pri mnohých je omnoho vhodnejšie ich úplne obyčajne nasušiť a konzumovať ako čaj. Konkrétne z kapucínky budete mať ale najväčší osoh, keď z nej vydolujete maximum naložením do silného kvalitného bieleho alkoholu. 

Ak by ste si mohli vyrobiť len jedinú tinktúru, naložte si kapucínku

Budeme potrebovať

  • Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus), čerstvá rastlina, účinné sú všetky jej časti, najväčšia sila v púčikoch, no nakladajú sa celé kvety, listy, aj stonky
  • Alkohol, 40-60%, ideálne dobrá domáca, prípadne vodka, lekárenský lieh

Ak by ste si mohli vyrobiť len jedinú tinktúru, naložte si kapucínku

Kapucínka

Superjednoduchý postup

Tinktúra je spracovanie byliniek takmer bez námahy. Rastlinu natrháme na drobno do sklenej čistej fľaše. Zalejeme alkoholom tak, aby ani kúsok netrčal.

Tinktúra z kapucínky

Kapucínka u nás voľne bežne nerastie. No veľmi často je v záhradách ako okrasný ťahavý nenáročný kvet. Mne síce dva roky zožrali mladé rastlinky hneď na jar skočky. No mám super susedov a tak môžem tentoraz spracúvať ich hojnú úrodu. Začiatkom jesene zvykne rastlina chytiť druhý dych, môžete to zobrať ako poslednú výzvu a zásobiť sa cenným prírodným antibiotikom pred zimou.

Tinktúra z kapucínky

Kapucínka v liehu

Naloženú kapucínku necháme macerovať na tmavom mieste, kam nesvieti slnko, 14 – 21 dní. Treba občas skontrolovať a pretrepať, aby na hladine neostávali lístky. Následne ju scedíme cez husté sito či gázu a uskladníme vo fľaške z tmavého skla.

Sitko

Dávkovanie

Kapucínka sa užíva predovšetkým po kvapkách, preto je ideálne uskladniť ju vo fľaške rovno so zabudovaným kvapkatkom, ktorú dostať v lekárňach. Prípade dávkovať pomocou pipety.

Základná rovnica na dávkovanie je 1kg váhy = 1 kvapka, toto množstvo rozdelené na 2 až 3 dávky denne. Čiže každých 12 alebo 8 hodín. Deťom sa dávkuje do horúceho čaju či vody, alkohol sa odparí. Pri dospelých sa to dá zjednodušiť, 15 kvapiek alebo jedna malá lyžička 3 x denne. Vyberte si.

Účinky

No a to hlavné prichádza teraz. Kapucínka je silné antibiotikum v prírodnej podobe. Jej účinky môžete očakávať pri nákaze streptokokmi či stafylokokmi. Tie spôsobujú najmä zápaly močových ciest, dýchacích ciest a obličiek. Dobré výsledky má pri zlatom stafylokokovi ale aj pri baktérii Salmonella.

Tinktúra z kapucínky

Tinktúra pomôže najmä v začiatkoch choroby. Pôsobí aj preventívne, najmä pri hrozbe opakovania bakteriálnych nákaz. Neznamená to, že nahradí antibiotickú liečbu za každých okolností. No môže výrazne znížiť riziko šírenia choroby v začiatkoch a neraz pomôže vyhnúť sa liekom.

Zahryznite si

Kapucínka

Ako prevencia poslúži aj kapucínková čerstvá jednohubka. Skúste mladé listy, púčiky alebo aj rozvinuté kvety. Chutia podobne ako žerucha. Korenisté, jemne štipľavé. Z odkvitnutých kvetov získate napokon aj vlastné plody – semienka a na jar neváhajte a zasaďte. Môžu v apríli rovno na záhon či do črepníkov. Semienka bežne dostať aj v záhradkárstvach.

 

 

Text a foto: Martina Töröková

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Viete, ako pestovať zornicu? Odborníčka radí, aký substrát vybrať, či je dôležitá veľkosť kvetináča a čo s ňou po odkvitnutí Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám Stonkový zeler sa pestuje podobne ako buľvový, semienka vysievame práve teraz