Proti škodcom bez chémie

 • 29. sep 2020

Zoltán Tamašek, uznávaný odborník na bioochranu, vysvetľuje, ako využiť parazity škodcov v boji proti hmyzu ako mravce, medvedík a rôzne pandravy v pôde.

Proti škodcom bez chémie

Užitočné háďatká (inak hlístice, hlístovce alebo nematódy) z rodu Nematoda dokážu ekologicky a účinne nahradiť tradičné chemické insekticídy používane na kontrolu hmyzích škodcov v pôde. Vyskytujú prirodzene v prírode ako parazity mnohých lariev hmyzu. Môžu sa aplikovať na dvoroch, v záhradách, na trávnatých plochách, zelených strechách, vo vinohradoch, okolo včelínov a mnohých iných plôch postihnutých hmyzím škodcom. Vzhľadom na to, že háďatká sú prírodnými parazitmi špecifických hmyzích škodcov, nezaútočia ani neinfikujú užitočné organizmy alebo včely medonosné. Navyše nemôžu napadnúť ľudí ani ublížiť deťom či domácim miláčikom, ktorí sa hrajú na trávniku, kde boli aplikované. Nie je nutná ani ochranná lehota pred zberom.

Ako to funguje?

Parazitické (entomopatogénne) háďatká sa už dnes dajú zakúpiť v prípravkoch. Aplikujú sa pomocou postrekovača, zavlažovacích systémov alebo zalievaním. Hneď po aplikácii aktívne vyhľadávajú svojho hostiteľa – nášho škodcu. Prenikajú do jeho tela cez telesné otvory a uvoľňujú pritom symbiotické baktérie, ktoré sa rýchlo množia a zabíjajú ho. Škodlivý hmyz hynie zvyčajne do 24 – 48 hodín po infekcii. Následne sa háďatká kŕmia hostiteľom a dozrievajú na dospelých, ktoré sa množia a produkujú novú generáciu. Životný cyklus je dokončený v priebehu niekoľkých týždňov. V pôde sa objavia stovky tisíc háďatiek, ktoré začnú s hľadaním ďalších živých škodcov.

Aj proti medvedíkom

Háďatko Steinernema carpocapsae so symbiotickou baktériou Xenorhabdus nematophila sa dá sa zakúpiť v prípravku s názvom CAPSANEM.

Háďatká Steinernema carpocapsae (prípavok CAPSANEM) používame proti: nosánik lieskový dospelec (Curculio nucum), obaľovač jablčný (Cydia pomonella), medvedík (Gryllotalpa gryllotalpa), drôtovce (Tipula spp.), siatice (Agrotis spp), sivkavec stavikrvový (Spodoptera exigua), nosánik ryhovaný (Otiorhynchus sulcatus), siatice (Synanthedon exitiosa), kvetárka cibuľová (Delia antiqua ), tvrdoň smrekový (Hylobius abietis)

Medvedík na zemiakoch

Nielen na larvy chrústov

Ďalším druhom nematód, ktoré sa osvedčili v boji proti škodcom, je Heterorhabditis bacteriophor so symbiotickou baktériou Photorhabdus luminescens, dostupný v prípavku LARVANEM.

Háďatká Heterorhabditis bacteriophora (prípavok LARVANEM) používame proti: nosánik ryhovaný (Otiorhynchus sulcatus), chrústovec záhradný (Phyllopertha horticola), chrúst (Hoplia spp.), kukuričiar koreňový (Diabrotica virgifera), nosánik lieskový (Balaninus nucum), obaľovač na jedlých gaštanoch (Cydia splendana), obaľovač bukový (Cydia fagiglandana).

Pre zdravé jablká i lieskovce

Entomopatogénne nematódy Steinernema feltiae so symbiotickou baktériou X. bovienii je ďalšia z radu osvedčených háďatiek. Hostiteľa zabíjajú do 48 hodín. Zakúpiť sa dajú v prípravku ENTONEM.

Háďatká Steinernema feltiae (prípravok ENTONEM) používame proti: larvy smútivky (Sciaridae), larvy obaľovača jablčného (Cydia pomonella), larvy nosánika lieskového (Curculio nucum), strapky a mínerky.

Parazitická hlística
Steinernema feltiae

Výhody aplikácie nematód

 • Vzhľadom na to, že háďatká sú prírodnými parazitmi špecifických hmyzích škodcov, nezaútočia ani neinfikujú užitočné organizmy alebo včely medonosné. Navyše nemôžu napadnúť ľudí ani ublížiť deťom či domácim miláčikom, ktorí sa hrajú na trávniku, kde boli aplikované. Nie je nutná ani ochranná lehota pred zberom.
 • Efektívna a rýchla kontrola lariev škodcov.
 • Hromadná aplikácia spomínaných háďatiek poskytuje účinnú kontrolu kľúčových hmyzích škodcov na rôznych rastlinách. Niektoré druhy lariev škodcov napadnuté háďatkami zmenia farbu na červenú alebo hnedú, čo umožňuje ľahké overenie ich fungovania. Keď nie sú prítomné žiadne nové hostiteľské populácie, populácia háďatiek rýchlo klesá.
 • V pôde ani v rastlinách neostávajú rezíduá.
 • Nie je nutný opakovaný postrek, háďatká v pôde prežívajú.
 • Ide o „prírodný produkt“ bezpečný pre používateľov, spotrebiteľov a životné prostredie.
 • Použitie háďatiek je kompatibilné s inými biologickými prostriedkami.
 • Jednoduchý návod na použitie nájdete na www.biotomal.sk.

 

Text: Ing. Zoltán Tamašek
Foto: isifa/Shutterstock, Zoltán Tamašek

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
  Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
  Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
  Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
  Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen?
  Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen?
  Nedocenené krásky. Ak si všade nastrkáte skalné ruže, neobanujete. Prečítajte si prečo!
  Nedocenené krásky. Ak si všade nastrkáte skalné ruže, neobanujete. Prečítajte si prečo!
  Úrodu černíc ovplyvní dobrý rez. Naučte sa, ako na to
  Úrodu černíc ovplyvní dobrý rez. Naučte sa, ako na to
  Čučoriedky: Tento postup výsadby vám zaručí skorú a bohatú úrodu
  Čučoriedky: Tento postup výsadby vám zaručí skorú a bohatú úrodu