Hrdza hrušková je hubové ochorenie, s ktorým sa každoročne trápi takmer každý pestovateľ. Prípravok na priamu ochranu proti hrdzi nie je u nás registrovaný, pričom príručky odporúčajú preventívne postreky proti chrastavitosti. Skôr ako po nich siahnete, môžete vyskúšať tieto domáce recepty.
Foto: Shutterstock
1. Postrek z mlieka a vody
Mlieko obsahuje vápnik a ďalšie látky, ktoré pomáhajú zničiť hrdzu a zvýšiť odolnosť hrušky voči hubovým ochoreniam. Postrek pripravíme zmiešaním jedného dielu mlieka s deviatimi dielmi vody. Postrek aplikujem preventívne raz týždenne na obe strany listov. S prevenciou začíname hneď, ako predpoveď očakáva teplejšie a vlhké počasie.
Pri prejave choroby alebo v prípade počasia, ktoré indikuje vznik ochorenia (teplé a vlhké počasie) môžeme použiť na postrek aj silnejšiu koncentráciu (1 : 1) alebo neriedené mlieko. Na prípravu postreku používame plnotučné, najlepšie nepasterizované mlieko.
2. Sóda bikarbóna
Sódu a jej fungicídne účinky sme spomínali už v článku o boji s múčnatkou. Rovnako spoľahlivo vie pomôcť aj ako prevencia proti hrdzi hruškovej. Roztok pripravíme pridaním 1 – 2 lyžíc sódy bikarbóny do litra vody, alebo ju pridáme priamo do mliečneho postreku. Preventívny postrek vykonávame raz týždenne, podobne ako pri mliečnom postreku.
3. Cesnakový postrek
Sila cesnaku je nespochybniteľná. Uvoľní dutiny, má antioxidačné vlastnosti, upravuje tlak, lieči zápaly, ale má aj výborné antibakteriálne a protiplesňové účinky. A práve túto vlastnosť vieme využiť pri preventívnom boji proti hrdzi hruškovej. Cesnak totiž obsahuje síru a ďalšie zlúčeniny, ktoré môžu pôsobiť ako fungicíd.
Cesnakový postrek si pripravíme jednoducho. Do litra vody nasekáme na drobno 85 g cesnaku a vodu privedieme do varu. Následne teplotu znížime na minimum a necháme pomaly vrieť približne 20 minút. Vychladnutý postrek precedíme a aplikujeme na strom ráno alebo večer, aby sme minimalizovali riziko popálenia listov slnkom. Aj tento postrek používame preventívne, alebo pri prvých príznakoch ochorenia raz týždenne.
Foto: Shutterstock4. Výluh z harmančeka
Liečivé vlastnosti harmančeka môžeme preniesť aj do záhrady. Vzhľadom na jeho protiplesňové vlastnosti sa z neho stáva prirodzený spojenec v boji proti hrdzi.
Na prípravu harmančekového výluhu môžeme použiť čerstvú aj sušenú vňať. Do litra vriacej vody vložíme 30 g čerstvého harmančeka (alebo 15 g sušeného) a necháme lúhovať 15 – 20 minút. Postrek aplikujeme preventívne raz týždenne na obe strany listov.
5. Postrek z citrónovej šťavy
Kyselina citrónová zabraňuje rastu a šíreniu rôznych druhov húb vrátane tých, ktoré spôsobujú hrdzu. Pomáha tiež predchádzať rozkladu a oxidácii rastlinných tkanív a chráni ich tak pred poškodením.
Jednoduchý postrek z citrónovej šťavy pripravíme zmiešaním jedného dielu vody s jedným dielom citrónovej šťavy. Hotový postrek aplikujeme preventívne na obe strany listov raz týždenne počas vlhkého a teplého počasia.
Foto: Shutterstock6. Zelerové semienka a reďkovka
Zaujímavá kombinácia, však? Reďkovka a zelerové semienka obsahujú zlúčeniny, ktoré majú fungicídny účinok, vďaka čomu napomáhajú zastaviť rast a šírenie húb. Ďalšie zložky posilnia imunitný systém rastliny, vďaka čomu zvýšia jej odolnosť.
Na prípravu postreku použijeme 200 g na drobno nakrájanej reďkovky, 10 g rozdrvených zelerových semien a liter vody. Všetko spolu povaríme 20 – 30 minút, necháme vychladnúť a precedíme. Aj tento postrek je najúčinnejší ako prevencia a aplikujeme ho raz týždenne.
Hrdza si cestu vždy nájde
Tieto preventívne opatrenia spolu s pravidelnou aplikáciou prírodných postrekov môžu prispieť k obmedzeniu hrdze hruškovej a celkovému zdraviu ovocných stromov.
- Odstránenie borievok
Trvalým zdrojom infekcie sú borievky. Práve na borievkach hrdza úspešne prezimuje a na jar sa z rôsolovitých ložísk šíri pomocou vetra na veľkú vzdialenosť, a preto je boj s ňou taký náročný. Preventívne môžeme borievky na našom pozemku odstrániť, ale prenosu výtrusov vetrom či dažďom od susedov sa zabrániť nedá. - Striedanie plodín a správna výsadba
Hrušky by sa nemali sadiť v blízkosti borievok. Správne rozmiestnenie rastlín a dodržiavanie dostatočných vzdialeností môžu výrazne znížiť riziko infekcie. - Zdravá pôda a rez stromov
Udržiavanie zdravej pôdy pomocou organických hnojív, mulčovania a kompostovania zvyšuje odolnosť stromov voči chorobám. Správny rez stromov v zimnom období zlepší cirkuláciu vzduchu medzi vetvami, čo obmedzí vlhkosť a tým aj šírenie hubových ochorení. - Mykorhízne huby
Aplikácia mykorhíznych húb do pôdy okolo koreňov hrušiek môže zvýšiť ich odolnosť a celkové zdravie, čím sa zlepší schopnosť stromu odolávať rôznym patogénom.
Galéria k článku
Text: Juraj Koreň
Foto: isifa/Shutterstock
Ahojte, poprosim o radu. Mam vysadenu hrusku letnu zelenu Williams. K nej som vc…