Hrdza slivková (škvrny na listoch sliviek, opadávanie listov sliviek)

Začali vám zo sliviek predčasne opadávať listy a na ich spodnej strane ste našli kôpky výtrusov? Zrejme sa jedná o hrdzu slivkovú.

Prejavy

Ochorenie spôsobuje huba Tranzschelia pruni-spinosae. Prejavuje sa fialkastými alebo žltkastými škvrnami na listoch napadnutých stromov, zo spodnej strany listov sú prítomné typické práškové kôpky škoricovej farby. Koncom augusta môžeme na spodnej strane listov pozorovať čiernohnedé ložiská spór. Pri silnejšom napadnutí dochádza k predčasnému opadávaniu listov. Ochorenie sa môže objaviť na slivkách, marhuliach, trnkách, ale i mandliach. Ochorenie prezimuje v opadaných listoch, alebo vo vetvičkách, do ktorých prerástlo mycélium.

Chemická ochrana

Pri silnom a opakovanom výskyte ochorenia môžeme použiť listový fungicíd – prípravok Zato 50 WG, alebo prípravk Signum.

Ekologická ochrana

Odstraňovanie napadnutých listov, dobrá výživa stromov. Preventívne možno použiť prípravok NOVAFERM SIRIUS, ktorý potláča hubové choroby aktiváciou rezistencie rastlín.

Prevencia

Odstránenie medzihostiteľských rastlín hrdze slivkovej (veternica iskerníkovitá) v blízkosti stromov a záhrad. Pravidelná kontrola stromov a dôsledné odstraňovanie opadaného lístia. Listy nedávame na kompost, spálime ich.

škvrny na listoch; slivky; marhule; opadávanie listov; výtrusy na listoch; hnedé kôpky na spodnej strane listov; hubové choroby; choroby sliviek; choroby marhúľ