Hrdzavé škvrny na listoch medovky a mäty. Čo to je?

  • 04.10.2020

Tento rok sa mi na listoch medovky a mäty objavili hrdzavé škvrny. Je to choroba, alebo to spôsobuje škodca? Ako tomu v ďalšej sezóne zabrániť?

Medovka

Na medovke sa usídlila hubová choroba škvrnitosť medovky (Septoria mellissae). Hnedé vpadnuté škvrny sa tvoria na listoch najmä v daždivom období. Sú orámované žltým okrajom, stred je hnedý alebo svetlosivý s malými čiernymi spórami. Keď sa choroba príliš rozšíri, listy odumierajú.

Na mäte sa vyskytuje hrdza mätová (Puccinia menthae). Výskyt choroby môžeme obmedziť skorším zberom vňate pri prvých príznakoch napadnutia. Veľmi napadnutý porast treba pokosiť a spáliť, prípadne zakopať hlboko do zeme.

Po odstránení vňate treba aplikovať na rastliny fungicídny prípravok Baycor 25 WP, Dithane M 45, Novozir MN 80 či Polyram WG. Alternatívou (pozor, nepoužívať spoločne) môžu byť aj prípravky obsahujúce parazitickú hubu, napríklad Polyversum. Treba ich aplikovať čo najskôr na začiatku sezóny na vlhké rastliny a pôdu. V eko ochrane možno použiť aj BorOil, FloraVia, Folicit, zvyšujú odolnosť rastlín proti chorobám a škodcom.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Aj vo vašej záhrade môžete kosiť ako profesionál Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov