Usychanie krušpánu: Čo pomôže?

  • 06.09.2020

Viete prosím poradiť, čo napadlo naše krušpány? Húsenice to nie sú, rastlina usychá. Ako sa toho zbaviť?

Hubové ochorenie krušpánu: Čo pomôže?

Podľa priloženej fotografie ide pravdepodobne o hubové ochorenie, takzvanú volutelovú spálu (Volutella buxi). Prejavuje sa tak, že zvyčajne na jar menia listy na vetvičkách situovaných v hornej časti rastliny farbu na svetlozelenú, neskôr žltohnedú až hnedú, listy neopadávajú. Celé časti rastliny usychajú.

Choroba prezimuje na napadnutých rastlinách a odumretých zvyškoch. Riešením je odstraňovanie a spálenie chorobou napadnutých častí rastliny a postrek fungicídom podľa návodu zvoleného fungicídu. Na jar pred pučaním sa používa systémový fungicíd opakovane v 10- až 14-dňových intervaloch, další postrek potom počas leta a na jeseň.

Druhou možnosťou je použitie kontaktných meďnatých prípravkov v intervale 7 až 10 dní, pričom prvýkrát prípravok aplikujeme pred odstránením uschnutých vetvičiek, aby sme zamedzili šíreniu spór počas tejto činnosti. Z povolených prípravkov môžete použiť napríklad Dithane dg neo-tec, Novozir MN 80 New.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - september 2022 Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Súťaž pre materské a základné školy: Vyhrajte ovocné stromy a kry, naučte deti milovať prírodu Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako preštepiť starý vinič? Alamanda prečisťujúca: Menej známa, ale efektná rastlina Drienky liečia žalúdočné problémy a upravujú nízky tlak. Ako ich pestovať a spracovať? Ekologická dlažba do vašej záhrady