Usychanie krušpánu: Čo pomôže?

  • 06.09.2020

Viete prosím poradiť, čo napadlo naše krušpány? Húsenice to nie sú, rastlina usychá. Ako sa toho zbaviť?

Hubové ochorenie krušpánu: Čo pomôže?

Podľa priloženej fotografie ide pravdepodobne o hubové ochorenie, takzvanú volutelovú spálu (Volutella buxi). Prejavuje sa tak, že zvyčajne na jar menia listy na vetvičkách situovaných v hornej časti rastliny farbu na svetlozelenú, neskôr žltohnedú až hnedú, listy neopadávajú. Celé časti rastliny usychajú.

Choroba prezimuje na napadnutých rastlinách a odumretých zvyškoch. Riešením je odstraňovanie a spálenie chorobou napadnutých častí rastliny a postrek fungicídom podľa návodu zvoleného fungicídu. Na jar pred pučaním sa používa systémový fungicíd opakovane v 10- až 14-dňových intervaloch, další postrek potom počas leta a na jeseň.

Druhou možnosťou je použitie kontaktných meďnatých prípravkov v intervale 7 až 10 dní, pričom prvýkrát prípravok aplikujeme pred odstránením uschnutých vetvičiek, aby sme zamedzili šíreniu spór počas tejto činnosti. Z povolených prípravkov môžete použiť napríklad Dithane dg neo-tec, Novozir MN 80 New.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov