Rozmnožte si vresy pomocou odrezkov. Práve teraz je na to vhodné obdobie

  • 02.09.2021

Vresy (Calluna vulgaris) sú nízke vždyzelené kríky, ktoré rozkvitajú koncom leta a začiatkom jesene. Kvitnú veľmi bohato a dlho.

Vresy v kvetináči na stole, modré kvetináče a lopatka

Patria k obľúbeným záhradným rastlinám a okrem voľnej pôdy si ich môžeme vysadiť aj do kvetináčov, kde budú pekné až do zimy. Vyžadujú slnečné miesto s humóznou, vzdušnou a mierne kyslou pôdou.

Vresov je viacero druhov a obrovské množstvo kultivarov, môžeme si z nich vytvoriť zaujímavú zbierku. Ideálne je si potom založiť vresovisko. Vyhovujúcim obdobím na ich výsadbu je začiatok jesene alebo skorá jar. Na vhodných miestach sa vresy rýchlo rozrastajú do šírky. Keď chceme, aby vytvorili súvislejšie porasty, musíme si do skupiny vysadiť viac kusov týchto rastlín a po vysadení im dopriať dostatok vlahy. Keď však nevieme zohnať dostatočný počet rastlín na vyhradené miesto, môžeme sa ich pokúsiť rozmnožiť pomocou odrezkov. Priaznivé obdobie je na to v auguste až v septembri. Nie je to zložité a môžeme získať veľa nových jedincov.

Rozmnožovanie vresov pomocou odrezkov krok za krokom

1. Odber odrezkov

Odoberanie odrezku z vresu

Odrezky odoberáme zo zdravých a husto olistených kríkov, ktoré nekvitnú a nemajú kvetné puky, vždy zo slnečnej strany. Vhodné sú vrcholové odrezky.

2. Odstránenie spodných listov

Odstránenie spodných listov z odrezku vresu

Úprava odrezkov pred zakoreňovaním zahŕňa hlavne odstránenie všetkých spodných ihlicovitých listov.

3. Stimulátor pre rýchle zakorenenie

Odrezok vresu v stimulátore rastu

Stimulátor je ďalšia nevyhnutnosť pre dobré a rýchle zakorenenie vresov. Stačí doň ponoriť konce upravených odrezkov a jemne oklepať o okraj téglika.

4. Výsadba do črepníka

Rozmnožovanie vresu pomocou odrezkov

Nakoniec odrezky pozapichujeme do malej debničky alebo črepníka so substrátom určenom na množenie rastlín. Zavlažíme a nádobu dáme do polotieňa.

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Profík – hnojivo na čili papričky a papriky