Sápa, divozel, monarda. Tieto a ďalších 6 rastlín kraľujú záhrade práve teraz

  • 14.07.2022

Do záhrad prišlo leto. V júli kvitnú ruže, trvalky, ľalie, mnohé kry a dokonca aj väčšina vodných rastlín.

Sápa
Sápa Russelova, foto: Shutterstock

K letným mesiacom už tradične patria aj rozkvitnuté letničky a tie sú práve teraz najkrajšie. Správnou starostlivosťou dokážeme množstvo ich kvetov ešte znásobiť. Keď kvitnúce rastliny v záhrade chýbajú, stále máme možnosť zaobstarať si a vysadiť veľa nových pekných druhov.

Hviezda mesiaca: Sápa Russelova (Phlomis russeliana)

Táto nevšedne pôsobiaca a málo známa trvalka sa krásne vyníma v slnečných kvetinových záhonoch. Obľubuje teplo a dobre toleruje aj sucho. Pochádza z oblasti Stredomoria a momentálne začína byť u nás viac vyhľadávaná.

Z bohato olistenej listovej ružice jemne chĺpkatých listov vyrastajú koncom jari mohutne pôsobiace stonky, ktoré nesú zaujímavo usporiadané menšie žlté kvety. Sápa kvitne počas celého leta. Po odkvitnutí zostáva naďalej atraktívna a vizuálne príťažlivá je dokonca aj počas zimy, keď zaujme suchými súplodiami. Kým po vysadení bohato rozkvitne, môžu ubehnúť aj dva-tri roky. Najskôr sa totiž potrebuje dobre zakoreniť.
v. × š.: 60 × 50 cm

Sápa
Sápa Russelova, foto: Shutterstock

Hravá a veselá partia

Kvetinový záhon by mal počas celej sezóny ponúkať dostatok kvitnúcich rastlín, ale aj tých s peknými listami. Jeho najkrajšia podoba sa ukazuje práve na leto.

Santolína cypruštekovitá (Santolina chamaecyparissus)

Vďačná suchomilná a aromatická rastlina zaujme striebristým olistením. V lete ju zdobia menšie žlté kvety.
v. × š.: 35 × 40 cm

Kavyľ obrovský (Stipa gigantea)

Mohutnejšia a atraktívna, vzdušne pôsobiaca okrasná tráva je najkrajšia v období kvitnutia. Potrebuje suchšiu a priepustnú pôdu.
v. × š.: 180 × 80 cm

Smohla talianska (Anchusa azurea)

Táto suchomilná a pozoruhodná trvalka má nádherné sýtomodré kvety. Uplatní sa najmä v zmiešaných kvetinových záhonoch.
v. × š.: 80 × 60 cm

Santolina, kavyľ, smohla, kuklík a divozel
Foto: Shutterstock

Kuklík šarlátový ʻBorisiiʼ (Geum coccineum)

Každoročne bohato kvitnúca trvalka s výraznými oranžovými kvetmi znesie slnko aj polotieň. Ideálna je pre ňu mierne vlhká pôda.
v. × š.: 40 × 40 cm

Divozeľ čierny (Verbascum nigrum)

Ide o vyššiu dvojročnú rastlinu a liečivku vhodnú do slnečných a suchších záhonov s piesočnatou pôdou. Na ideálnych stanovištiach sa sama rozširuje samovýsevom.
v. × š.: 120 × 40 cm

S nádychom exotiky

Záhradu môžu počas leta ozvláštniť aj exoticky pôsobiace druhy trvaliek. Nájdeme medzi nimi veľa pekných, vytrvalo kvitnúcich a nenáročných druhov. Najkrajšie sa rozrastú v slnečných a teplejších záhradách. Výsadby získajú vďaka nim nevšedný charakter.

Monarda trúbkovitá (Monarda fistulosa)

Nádherne kvitnúca trvalka a zároveň liečivka má ružové kvety usporiadané v hlávkovitých súkvetiach. Potrebuje vzdušné, slnečné miesto s mierne vlhkou a výživnou pôdou. Uplatní sa v zmiešaných kvetinových záhonoch.
v. × š.: 100 × 70 cm

Monarda a glejovka
Monarda a glejovka, foto: Shutterstock

Glejovka hľuznatá (Asclepias tuberosa)

Ide o pestovateľsky nenáročnú a málo rozšírenú okrasnú rastlinu. Je to vytrvalo kvitnúca trvalka s výrazne oranžovými kvetmi. Vynikne, ak je spolu vysadených viac kusov, ideálne v blízkosti modro alebo fialovo kvitnúcich druhov.
v. × š.: 80 × 50 cm

Aj do vázy

Medzi trvalkami kvitnúcimi v lete nájdeme aj veľa vzrastovo vyšších druhov. Mnohé z nich sú vhodné i na rez do vázy. Kyticou vlastnoručne vypestovaných kvetov môžeme prekvapiť oslávencov aj hostí.

Flox škvrnitý
Flox škvrnitý, foto: Shutterstock

Flox škvrnitý ʻNataschaʼ (Phlox maculata)

Táto vyššia a menej pestovaná odroda floxu s ružovo-bielymi lupienkami má kvety usporiadané v mohutných pyramídových súkvetiach. Tento flox je menej náchylný na hubové ochorenia. Potrebuje slnečné miesto s výživnou a mierne vlhkou pôdou.
v. × š.: 80 × 40 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?