8 najkrajších rastlín, ktoré kvitnú v júli

  • 16.07.2020

Júl je typický letný mesiac. Vonku je slnečno, teplo aj voňavo. Záhony a črepníky sú plné pestrofarebných letničiek, ruže pokračujú v kvitnutí a nádherné sú v tomto období aj popínavé dreviny.

8 najkrajších rastlín, ktoré kvitnú v júli

K tým najkrajším patria okrem rozmanitých plamienkov aj zemolezy. Stále kvitnú aj trvalky a bylinky, vďaka ktorým sa môže záhrada súčasne zahaliť do príjemných vôní. Kvitnúce rastliny zároveň lákajú užitočný hmyz a tiež pekné motýle. Najviac ich priťahujú voňavé súkvetia budlejí. Záhradu, ktorá je plná pekných kvetov, spestruje v tomto období aj prvé dozrievajúce ovocie.

Hviezda mesiaca

Digitalis purpurea

Náprstník červený patrí k najkrajším kvitnúcim záhradným rastlinám. Na vysokej stonke postupne od spodnej časti vykvitá množstvo kvetov, najčastejšie ružových, fialových alebo bielych. Stále pribúdajú nové kultivary, zároveň prebieha medzidruhové kríženie. Je to jedovatá rastlina, preto by sa nemala pestovať v záhradách, kde sú deti.

Náprstník

Náprstníku sa darí na slnečnom alebo polotienistom mieste, v priepustnej, výživnej a mierne vlhkej pôde. Hodí sa do vidieckych, ale aj moderných mestských záhrad. Svedčí mu to v skupine. V prvom roku vytvorí rastlina bohatú listovú ružicu, v nasledujúcom rozkvitne. Na ideálnych miestach sa rozširuje samovýsevom.
Výška × šírka: 120 × 60 cm

Lapači slnka

Záhon situovaný na slnečnom mieste s priepustnou pôdou vyhovuje mnohým druhom trvaliek. Ak si vysadíte z každého druhu niekoľko kusov a rastlinám venujete dostatočný priestor, ukážu sa v plnej nádhere.

Echinops ritro

Nádherné guľovité a do modra sfarbené súkvetia sú počas leta neprehliadnuteľné. Rastlina má dominantný charakter, vytvára mohutný trs. Súkvetia sa pred úplným rozkvitnutím dajú sušiť.
v. × š.: 120 × 55 cm

Achillea ‘Cloth of Gold’

Svietivožlté ploché súkvetia tohto rebríčka prežiaria každý kvetinový záhon. Ide o dlho kvitnúcu trvalku, pestovateľsky nenáročnú a rýchlo rastúcu.
v. × š.: 100 × 50 cm

Rudbekia, echinops, rebríček, kotúč

Rudbeckia ‘Goldsturm’

Obľúbený a vysoko cenený kultivar rudbekie. Kvitne celé leto. Potrebuje humóznu a mierne vlhkú pôdu.
v. × š.: 70 × 50 cm

Eryngium planum

Výborná voľba pre slnečné a suchšie záhony. Tento vytrvalý druh kotúča má dekoratívne, mierne pichľavé oceľovomodré súkvetia.
v. × š.: 80 × 50 cm

S horúcim temperamentom

Kvety a súkvetia mnohých letných trvaliek vynikajú výraznou farebnosťou. Vďaka tomu sú v záhone neprehliadnuteľné. Zaujímavé môže byť spojenie červených trvaliek s oranžovými. Takéto farebné kombinácie si môžete vytvoriť aj v nádobe.

Lobelia cardinalis ‘Queen Victoria’

Rastlina vytvára trsy. Bohato kvitne na slnečných alebo polotienistých miestach s trvale vlhkou pôdou. Vynikne napríklad aj na brehoch jazierok a v blízkosti studní.
v. × š.: 40 × 60 cm

Červená lobelia v záhone

Vďační spojenci

Nájsť kombináciu kvitnúcich rastlín, ktorá by spolu prosperovala dlhé roky a zároveň prekvapovala väčším množstvom kvetov, nie je jednoduché, ale ani nemožné. Dôležité je spájať rastliny s rovnakými nárokmi na svetlo a vlhkosť pôdy a dominantnejšie sústrediť do pozadia a nižšie do popredia.

Phlomis russeliana

Táto trvalka, sápa, sa v našich záhradách objavuje čoraz častejšie. Je odolná, toleruje sucho, slnečnú páľavu a upúta žltými súkvetiami.
v. × š.: 70 × 50 cm

Sápa a kocúrnik v záhone

Nepeta faassenii ´Walkers Low´

Kocúrnik vytrvalo a pekne kvitne. Vytvára bohatý trs. Hodí sa na okraj kvetinového záhona, vždy mu vyhraďte dostatok miesta. Je to príjemne aromatická rastlina. S obľubou ju vyhľadávajú mačky.
v. × š.: 60 × 80 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Aj vo vašej záhrade môžete kosiť ako profesionál Ako si vybrať a vysadiť stromy a kry predávané v kontajneroch a baloch Riasogule – roztomilé rastlinky, ktoré pripomínajú vodné živočíchy