Škodí imelo na starých ovocných stromoch?

  • 21.05.2022

Dobrý deň, zaujímalo by ma, či môže imelo škodiť ovocným stromom? Treba ho odstrániť?

Imelo na ovocnom strome

Staré, dožívajúce stromy môže imelo „doraziť“. Imelo je totiž poloparazit, zo stromov čerpá hlavne vodu, minerály, ale sčasti aj ďalšie živiny, čo strom oslabuje a narušuje jeho pevnosť. Do záhrady preto nepatrí. Jeho lepkavé semená v truse roznášajú vtáci a ľahko sa zakorenia aj na iných stromoch.

Zároveň ide o liečivú, ale jedovatú rastlinu, liečenie s ním by vždy malo prebiehať v spolupráci s lekárom. V ľudovom liečiteľstve sa oddávna používalo pri ľahších problémoch so srdcom, ateroskleróze, pri vyrovnaní príliš vysokého alebo nízkeho krvného tlaku. Klinická medicína jeho výťažky používa pri artróze, ale aj na posilnenie imunity pri rakovine ako cytostatikum, s cieľom pozitívne ovplyvniť neoperovateľné nádory.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?