Spoznajte kľúč k úspešnému pestovaniu a rozmnožovaniu izbových opuncií

  • 04.01.2022

Štýlová opuncia v nás evokuje suché teplé krajiny plné piesku a kamenia. V našej novej pravidelnej rubrike spoznáte, ako sa starať o izbové rastliny a ako ich pestovať.

Opuncie

Druh Opuntia microdasys má ploché zaokrúhlené články vajcovitého tvaru. Hoci môže pôsobiť roztomilo, určite sa jej nedotýkame. Povrch článkov je pokrytý na pohľad mäkkými trsmi chĺpkov nazývanými glochidy, ktoré však ukrývajú drobné tenké a ostré tŕne. Aj pri letmom dotyku sa veľmi ľahko uvoľňujú a zachytávajú sa v koži, preto si dávame pozor, keď rastlinu polievame, presúvame či presádzame.

Rovnako ju nedávame ani do detských izbičiek. Je pestovateľsky nenáročná a do interiéru vnesie svieži a moderný vzhľad.

Vedeli ste, že…

… opuncia je pôvodom z Ameriky? Plody druhu Opuntia compressa, prezývané indiánske figy, sú po odstránení šupky jedlé.

Starostlivosť o opuncie

Ako pri všetkých sukulentoch, správna zálievka je kľúčom k úspešnému pestovaniu opuncie. Najlepšia metóda je zalievať, až kým z dierky na spodku kvetináča nezačne vytekať voda, nechať postáť a vyliať vodu z podmisky. Čas na ďalšiu zálievku nastane vtedy, keď substrát v celom objeme úplne preschne.

Ak opuncia začne odhnívať, vezmeme celý ešte zdravý článok a vysadíme ho, aby sme získali novú rastlinu (ako je vysvetlené v postupe nižšie).

Najlepším miestom v interiéri je okenný parapet na slnečnej strane, v zime hneď za oknom, v lete hneď za záclonou. Je ideálnou rastlinou na veľmi svetlé a suché miesta, kde by väčšina iných druhov nevydržala.

Opuncia

Počas zimy obmedzíme zálievku

Počas zimného obdobia zálievku obmedzíme na maximálne raz za mesiac a kvetináč prenesieme na chladnejšie, no svetlé miesto (nemá byť chladnejšie ako 10 °C). Vhodné zimné stanovište rastlinu podporí v tvorbe kvetných pukov.

Presádzame podľa potreby, každý rok, dva či tri a vždy do nádoby s drenážnou dierkou. Pred manipuláciou rastlinu zakryjeme, aby sme sa nepopichali, napríklad starými novinami. Od jari do jesene použijeme každých 8 týždňov špeciálne hnojivo určené na kaktusy.

Opuncia

Ako získať novú rastlinu

  1. Jeden z článkov pridržíme pinzetou a na jeho odrezanie použijeme ostrý sterilný nôž. Rez vedieme v mieste, kde článok nasadá na rastlinu. Necháme ho niekoľko dní na čistej podložke, aby sa zahojila rana.
  2. Článok jemne zatlačíme do pripraveného kvetináča so substrátom, ktorý je určený na pestovanie kaktusov. Základ článku nemá byť príliš hlboko.
  3. Rastlinu podoprieme pomocou dvoch drevených špajlí, ktoré zapichneme do pôdy, a zviažeme. Odstránime ich, keď sa článok zakorení.

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná