Ako presádzať kaktusy? Určite opatrne a týchto 6 krokov by ste nemali vynechať

  • 25.03.2020

Nový črepník poskytne kaktusom priestor na rozvoj a čerstvý substrát zaistí zásobu živín na najbližšie roky pestovania.

Kaktusy na parapete okna

Najdôležitejšou kaktusárskou stratégiou je udržať rastliny v čo najmenších nádobách, čo znižuje priestorové nároky pri letnení aj zimovaní. Presádzajú sa raz za niekoľko rokov.

Kedy presádzať kaktusy?

Kaktusy znášajú presádzanie vo všetkých ročných obdobiach s výnimkou kvitnutia.
Jar je optimálna, pretože sa po zimnej rastovej prestávke opäť prebúdzajú. Pozor však, druhy kvitnúce na jar presadíme až po odkvitnutí.

Aký má byť substrát pre kaktusy?

Neexistuje žiadny univerzálny návod, ako by mal správny kaktusársky substrát vyzerať. Každý má svoj osvedčený recept a mienka o tom najlepšom sa v priebehu rokov mení. Kým ešte pred tromi desaťročiami nik nedal dopustiť na antuku z hlinených črepov, dnes mnohí siahajú pri miešaní po perlite a zeolite. Všetko sú to minerálne materiály, ktoré dávajú substrátu to najdôležitejšie – vzdušnosť a priepustnosť. Akákoľvek dlhšie trvajúca vlhkosť by kaktusy mohla zahubiť.

Kaktusy

Materiál kvetináča

Je úplne jedno, z akého materiálu budú výsadbové nádoby. Pálená hlina je materiál pórovitý, priepustný a trvácny, nevýhodou je vyššia hmotnosť črepníkov. Použiteľné sú i kvalitné plastové nádoby, musia však odolávať vysokým teplotám a slnečnej páľave. Vhodný je i hliníkový plech. Je pevný, ľahký a na rozdiel od ocele nehrdzavie.

Presádzame kaktusy krok za krokom

1. PRÍPRAVA SUBSTRÁTU

Príprava substrátu pre kaktusy

Riečny piesok na kotvenie koreňov, zeminu na zadržanie živín, perlit na odľahčenie, zeolit na rovnováhu a keramzit na drenáž premiešame v pomere 2,5 : 1,5 : 1 : 1 : 1. 1. 2.

2. VYBRATIE RASTLINY

Vyberanie kaktusu z kvetináča

Stláčaním kvetináča uvoľníme koreňový bal a zanorenou pinzetou vytiahneme
rastlinu von. Prebytočný substrát vytrasieme.

3.  PREVIERKA

Strihanie koreňov na kaktuse

Z koreňového balu odstránime odumreté časti. Dávame pozor, aby sme nepoškodili
jeho zhrubnutú vrchnú časť.

4. NOVÝ KVETINÁČ

Kvetináč s keramzitom a netkanou textíliou

Pripravíme si cca o 2 cm väčší kvetináč. Na dno dáme drenáž z keramzitu a prikryjeme geotextíliou.

5. VÝSADBA

Výsadba kaktusu do nového kvetináča

Nasypeme substrát. Kaktus ponoríme do nádoby tak, aby krčok kaktusu bol tesne pod lemom nádoby. Korene rozprestrieme.

6. DOSYPANIE SUBSTRÁTU

Presadený kaktus

Substrát navŕšime až po vrch nádoby a utrasieme ho tak, aby vytvoril kompaktnú
oporu pre korene.

Dobré rady

Pracovné rukavice a dlhá pinzeta sú hlavné pracovné pomôcky každého kaktusára. Pinzeta sa používa sa aj pri presádzaní. Prenikne kamenistým substrátom a pevne uchopí koreňový bal bez toho, aby sa poškodila.

Pinzetu možno nahradiť naskladaným prúžkom starých novín. Ovinieme ním nadzemnú časť rastliny, pevne utiahneme medzi prstami a nemusíme sa báť žiadnych ostňov a pichliačov. Táto technika funguje pri malých i veľkých rastlinách, dôležité je len to, aby bol pruh novín primeraný ich vzrastu. Ak ide o kaktusy, ktoré sú v zbierkach celé desaťročia, papier je istejší ako pinzeta.

Praktické sú aj dva bloky polystyrénu, medzi ktoré možno kaktus uchytiť. To si však už pýta pomocníka, aby zostali ruky voľné na manipuláciu so substrátom.

Text: Milan Gigel
Realizácia: Vladimír Gigel
Foto: Milan Gigel, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik